Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Недооценени ли са медицинските сестри в България?

Снимка: БГНЕС
Специалисти по здравни грижи от цялата страна се събраха в столицата и поискаха: стартова заплата равна на три минимални работни заплати за страната, диференцирано заплащане, възможности за продължаващо обучение, по- добри условия на труд. Защо медицинските сестри в България се чувстват недооценени?


Диана Богомилова е медицинска сестра с 30-годишен трудов стаж, работи на две места- в медицинския център "Света Петка" и в болницата. Говорим в почивката след края на работния й ден в Центъра и преди нощното й дежурство в болницата. Поне два пъти в седмицата има нощни смени:

"Няма начин. Това е положението. За да може да се оцелее със заплатата на медицинска сестра, трябва да се работи най- малко на две места. С една заплата не може да се оцелее. Доскоро ни бяха почти минимални, сега имаме леко повишение на заплатите. Но общо взето, ако няма прослужени години една медицинска сестра тя взема 450 лева. Приравнени сме почти със санитарките. Доскоро. От един месец, която заплата още не съм получила, но от един месец сме с увеличена заплата", каза Диана Богомилова.

След протеста на специалистите по здравни грижи- медицински сестри, лаборанти, рентгенови и клинични лаборанти, фелдшери- очакванията им са да има резултат. Въпреки, че никой от управляващите не излязъл да разговаря с тях, се надяват да поставят начало на преговори, които да доведат до подобрения- да не изтичат кадри навън, да бъде достойно оценен труда им.

Снимка"Здравеопазването е на много ниско ниво в момента, откъм заплащане и оценяване на труда ни, откъм преработване на всички в сферата. Средната възраст за медицинските сестри е 53 години. Броят на сестрите е намалял с повече от два пъти. Което означава, че работата е същата, застаряващо население, а броят на обслужващия персонал е намалял с два и повече пъти. Това са данни от цялата страна, които са и в нашия край. И ние намаляваме. Имам статистика от декември месец, 217 са работещите, ако не се лъжа и сега към днешна дата са с 10 по- малко", допълни Диана Богомилова.

Сред работещите сестри има много в предпенсионна и пенсионна възраст. За да останат младите кадри в България, трябва да получат подкрепата и на пациентите:

"За да се получи промяна, трябва целият български народ да излезе на протест, а не само медиците. Защото, за да останем ние и да обслужваме пациентите, те трябва да ни подкрепят. Не ни ли подкрепят, остават без нас."

СнимкаСериозен е недостигът на кадри в професията. Често пъти младите медицински сестри заминават да работят в чужбина веднага след дипломирането си.

Като медицинска сестра започва работа в София преди четири години Мими Теофилова. Преди това работи 34 години като медицинска сестра във видинската болница.

"Имахме надеждата, че нещата ще се пооправят. Но в крайна сметка наложи ми се най- вече по семейни причини да напусна този град и втората причина съответно е ниското заплащане, което е много ниско. Трудно се живее с такава заплата. Не беше никак лесно да се съберат сили и смелост на едни такива години като моите да напусна собствения си дом, но в крайна сметка стана, не е невъзможно. Доволна съм сега тук. По- спокойно живея. Отивам във Видин рядко, с една тъга и може би затова и не ми се ходи толкова често там", сподели  Мими Теофилова.

СнимкаЗаплащането, което получава сега, е в пъти по- голямо. Не мисли да се мести в чужбина, но казва, че много нейни колежки напускат България.

Боряна Линева е медицинска сестра в столицата на Финландия- Хелзинки с 22-години трудов стаж.  Работи като анестезиологична сестра в тяхната централна болница, която е аналог на "Пирогов". Пред Катя Борисова каза, че тяхната система много прилича на тази, която ние имахме преди:

"Здравеопазването е безплатно. Мисля, че са три платени такси за година при посещаване на джипи в поликлиника и след това е безплатно. В болниците има някакви такси, които са минимални и са спрямо доходите, но по- голям процент от таксата се поема от държавата, което е почти безплатно. Има социални работници към всяко отделение и когато болният е на лечение, се интервюират близките и ако имат нужда от помощ им се осигурява такава", заяви Боряна Линева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59