Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отговорността на политическото говорене и влиянието му в обществото

Снимка: БГНЕС, Колаж: Радио Видин
Дискутираме темата в "Посоките на делника" с Петър Кичашки, директор на Института за модерна политика, Борислав Василев, общински съветник и член на етичната комисия към видинския Общински съвет и Мартен Калеев, писател и общественик.

По думите на Петър Кичашки, "политическата, ако можем да го наречем с цялата тази условност на думата класа, има една тежка отговорност пред хората и това е отговорността да си мерят, така да се каже, приказките. Да внимават в изказа си и в поведението си. Разбира се, това не означава, че политиците не са живи хора. Те също имат право да се пошегуват или да кажат нещо по-пиперливо. Проблемът, недоверието идват оттам, че всъщност понякога, уви в последно време твърде често, сякаш виждаме как политиците говорят и създават, насаждат напрежение. Дори си служат с фалшиви новини, с фалшиви тенденции. Много хора излизат, политически активни, на висок пост, хвърлят в пространството една идея, едно предложение. Това води след себе си гигантски последствия за хиляди хора. Всъщност, една част от политиците не осъзнават отговорността на думите си. Има политическо противопоставяне, което през годините се задълбочава. Има липса на културата на говорене. Виждаме, че има дефицит на оратори. Дефицит на хора, които да изразяват и да защитават една теза по аргументиран и достоен начин, без да унижават и принизяват опонента си."

Според Борислав Василев "политическото говорене отдавна буди сарказъм и усмивки у хората и нещо повече- буди недоверие. Тъй като с годините у нас като емблема, като начин на говорене, що се касае за политиците, са т. нар. приказки на кило, особено по време на избори. Наложи се да се говорят неистини, понякога откровени лъжи. И още по-лошо, този, който ги говори знае, че това, което говори не би могъл да го изпълни, но въпреки всичко той откровено мами, лъже хората с едничката цел да постигне някакви резултати. Политическото говорене има и друго измерение. Става въпрос за т. нар. морално или етично измерение. Това е политическото говорене в пленарната зала- независимо дали е на местно ниво или е парламентарната зала. И тук се забелязват не особено интелигентни изказвания. Нещо повече! И на едното място- в общинските съвети, и в парламента понякога се изказват откровени обиди, говорят се нецензурни думи. Да не говорим за лексиката, граматиката на политическия език, която всеки знае, че е под всякаква критика. В нормалните държави дълго време се учат на политическо говорене, на риторика. Имат дипломи за политици или поне за професии, близки до политиката. При нас нещата са по-различни."

На Мартен Калеев му е трудно да каже какво представлява политическото говорене, защото "бих могъл да използвам един нашенски термин- тюрлю гювеч. В някаква степен се оказва, че политическото говорене трябва да създава някакви политики, да подпомага държавността, управлението на държавата, но се получава нещо много забавно. Такива арбитър елегантиарум, както са се казвали някога, аз не виждам сред днешните политици. Това е по-скоро нещо като тийнейджърско ерчене в много случаи, когато някой влезе в някое студио и иска да надприказва някой. Т.е. няма спокоен изказ, няма елегантност, няма дълбочина. За съжаление, поради процесите, които се развиват не само у нас, разбира се, но на много места, на случайни места, които са високо отговорни, попадат случайни хора, хора на връзките и това създава една дистанцираност. Всеки следващ ден трябва да е по-добър за българина от предишния, а това, за съжаление, ние не го виждаме, не го усещаме и как да го вярваме тогава." 

Още за политическото говорене чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Първан Симеонов

Първан Симеонов: България е изправена пред своеобразен граждански конфликт

Политическото напрежение в навечерието на свикването на 51-вото Народно събрание продължава да расте.  Постоянните нови условия отдалечават партиите от преговори за кабинет.  Ще излъчи ли генерална промяна на политическата сцена предсрочният вот или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Компромис или избори през пролетта?..

публикувано на 07.11.24 в 10:00

Ще бъде ли върнат 20% ДДС за хлебари и ресторантьори?

Проектобюджетът на страната за 2025 година ще е с 3% дефицит. Това заяви служебният министър на финансите Людмила Петкова след заседанието на Националния съвет за тристранно сътрудничество, проведено преди дни. По думите ѝ внасянето на проектобюджета ще бъде забавено и той ще бъде предложен на следващия 51-ви парламент. Става ясно, че в проекта..

публикувано на 06.11.24 в 10:45

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45