Международният събор между белоградчишкото село Салаш и сръбското Ново корито - "Кадъ боаз" започва от днес, 20 юли, и ще продължи до неделя. Първия ден границата ще бъде отворена от 13 до 23 часа българско време. В събота границата ще се отваря в 10,00 часа и ще се затваря в полунощ, а в неделя в 23 часа. Тържественото откриване на международния събор ще се състои утре от 13 часа. За доброто настроение е подготвена богата музикална програма (виж в галерията по-долу) на фолклорни състави и оркестри. Няколко изложби ще съпътстват събитието.
Проходът "Кадъ боаз" разделя две долини със стратегическо значение – Дунавска и Тимошка. Много кръв е напоила земите по време на многобройните битки през вековете. Една от легендите разказва, че името на прохода идва от личното турско име Кадъ, което носи военачалникът, охранявал прохода. То е сходно и с думата кадия – съдия. Боаз означава проход.
За пръв път събор се провежда на това място през 1925 г. След това той е прекъснат и през 1937 г. на 21, 22 и 23 юли, когато се чества празникът на Свети Прокопий, на Кадъ боаз отново се организира международна среща. На нея се срещат близки и приятели, които границата е разделила. Сръбският вестник „Политика” от 23.07.1939 г. пише за панаира:
„Традиционно тридневно отваряне на границата при Кадъбоаз. След станалите скорошни посещения в Югославия и свободна България е подновено традиционното отваряне на границата при Кадъбоаз. От българска страна са присъствали повече от 6 000 гости, а от югославска 3 000 души. Из коритото през Кадъбоаз лъкатуши малък поток, който служи за гранична линия и отделя Югославия от България. Тук са издигнати две арки с надпис „Добре дошли братя югославяни!”. Арките се украсени с ликовете на цар Борис III и царското семейство. От другата страна също има арка с ликовете на Н Величество краля Петра II с надпис „Добро нам дошли, брача бугари”. Свещениците извършват молебен, съпроводен от църковен певчески хор от с. Салаш. От двете страни се произнасят речи за братство и мир между двата братски народа. „Границата е отворена”, чува се гласът на граничния офицер. Народът се смеси и едната страна полетя да премине към другата и се смесиха като две големи придошли реки.”
Почти нищо от ритуала не се е изменило и до днес. От 1937 г. до 1944 г. панаирът се организира всяка година. По време на Втората световна война и по-късно, когато отношенията между двете страни се влошават, традицията отново е прекъсната. Подновена е през 1956 до 1961 г. Следва прекъсване от 40 години. От 2001 г., по инициатива на Община Белоградчик и сръбските власти, традицията е подновена и тази година за осемнадесети път границата ще се отвори, за да се срещнат роднини, близки и приятели. През 2007 г. до граничната бразда от българска страна е издигнат паметник, на който на български и сръбски е написано: "На това място по традиция се срещат българи и сърби като добри приятели, съседи и славянски братя". Сведенията за тези събития са от книгата „Салаш и салашчани в миналото” на Емил Миланов и Любка Живкова.
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В листата са осем епископи. Епархийският избор на двамата кандидати за нов Видински митрополит ще се проведе на 2 февруари във Видин. Всички имена в евентуално правителство на ГЕРБ-СДС, Има такъв народ и БСП са уточнени. Това..
Деца от 1 до 4 клас от начално училище "Георги Бенковски" в квартал "Кошарник" в Монтана спазиха традицията за ромската Нова година - "Банго Васил". Със сурвачки в ръка децата сурвакаха кметът Златко Живков" "Сурва, весела година! Догодина, до амина..." Градоначалникът се отблагодари с лакомства и желязна паричка за здраве и пожела" "Да..
Четири момичета от Северозапада ще участват в престижния конкурс "Мис България" . Това каза за Радио Видин модният мениджър Ивайло Йосифов : "Тази година имаме представителки от Лом, Плевен, Монтана и Бяла Слатина. Монтана ще бъде представена от Петя Сергеева, която избрахме през декември месец на церемонията "Мис и Мистър Северозападна..
Днес, на един от големите празници, Отдание на Богоявление - света Нина, в храм " Св. пророк Илия" във видинското село Старопатица бе отслужена литургия и тържествен водосвет за здраве и благоденствие на местните жители. Литургията беше отслужена от архиерейския наместник на Кулска духовна околия отец Илия : „Благочестиви..
Подготвя се национално честване на 175 години от въстанието в Северозападна България през 1850 година . Насоките за отбелязването на годишнината бяха набелязани на среща между ч леновете на на Клуб "Лето 1850" и областния управител на област Видин Ани Арутюнян , която обеща пълно съдействие: "Пред мен бяха представени идеите, които имат. От мен..
Кабинет по репродуктивно здраве ще бъде открит във Видин . В него два пъти месечно водещи медицински специалисти ще провеждат безплатни консултации. Това са първите стъпки, които всяка двойки с репродуктивни проблеми трябва да направи по пътя към сбъдване на мечтата си за дете, обясни координаторът на фондация "Искам бебе" за Северозападна България..
Светият Синод определи листата от достоизбираеми епископи - кандидати за предстоящия избор за нов Видински митрополит. В листата са осем епископи: Велички епископ Сионий - Игумен на Троянската и Бачковската свети обители; Мелнишки епископ Герасим- Главен секретар на Св. Синод; Смоленски епископ Висарион - Втори викарий на Пловдивския..