Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Започва Международният събор "Кадъ боаз"

2
Снимка: Радио ВИДИН Архив

Международният събор между белоградчишкото село Салаш и сръбското Ново корито - "Кадъ боаз" започва от днес, 20 юли, и ще продължи до неделя. Първия ден границата ще бъде отворена от 13 до 23 часа българско време. В събота границата ще се отваря в 10,00 часа и ще се затваря в полунощ, а в неделя в 23 часа. Тържественото откриване на международния събор ще се състои утре от 13 часа. За доброто настроение е подготвена богата музикална програма (виж в галерията по-долу) на фолклорни състави и оркестри. Няколко изложби ще съпътстват събитието.

Проходът "Кадъ боаз" разделя две долини със стратегическо значение – Дунавска и Тимошка. Много кръв е напоила земите по време на многобройните битки през вековете. Една от легендите разказва, че името на прохода идва от личното турско име Кадъ, което носи военачалникът, охранявал прохода. То е сходно и с думата кадия – съдия. Боаз означава проход. 

За пръв път събор се провежда на това място през 1925 г. След това той е прекъснат и през 1937 г. на 21, 22 и 23 юли, когато се чества празникът на Свети Прокопий, на Кадъ боаз отново се организира международна среща. На нея се срещат близки и приятели, които границата е разделила. Сръбският вестник „Политика” от 23.07.1939 г. пише за панаира: 

„Традиционно тридневно отваряне на границата при Кадъбоаз. След станалите скорошни посещения в Югославия и свободна България е подновено традиционното отваряне на границата при Кадъбоаз. От българска страна са присъствали повече от 6 000 гости, а от югославска 3 000 души. Из коритото през Кадъбоаз лъкатуши малък поток, който служи за гранична линия и отделя Югославия от България. Тук са издигнати две арки с надпис „Добре дошли братя югославяни!”. Арките се украсени с ликовете на цар Борис III и царското семейство. От другата страна също има арка с ликовете на Н Величество краля Петра II с надпис „Добро нам дошли, брача бугари”. Свещениците извършват молебен, съпроводен от църковен певчески хор от с. Салаш. От двете страни се произнасят речи за братство и мир между двата братски народа. „Границата е отворена”, чува се гласът на граничния офицер. Народът се смеси и едната страна полетя да премине към другата и се смесиха като две големи придошли реки.” 

Почти нищо от ритуала не се е изменило и до днес. От 1937 г. до 1944 г. панаирът се организира всяка година. По време на Втората световна война и по-късно, когато отношенията между двете страни се влошават, традицията отново е прекъсната. Подновена е през 1956 до 1961 г. Следва прекъсване от 40 години. От 2001 г., по инициатива на Община Белоградчик и сръбските власти, традицията е подновена и тази година за осемнадесети път границата ще се отвори, за да се срещнат роднини, близки и приятели. През 2007 г. до граничната бразда от българска страна е издигнат паметник, на който на български и сръбски е написано: "На това място по традиция се срещат българи и сърби като добри приятели, съседи и славянски братя". Сведенията за тези събития са от книгата „Салаш и салашчани в миналото” на Емил Миланов и Любка Живкова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Козлодуй стартира процедура за прехвърляне на болницата в държавна собственост

Общинският съвет в Козлодуй взе решение да бъде стартирана процедура за прехвърляне на Многопрофилната болница за активно лечение "Св. Иван Рилски" от общинска в държавна собственост. С решението, взето с мнозинство, се възлага на кмета да предприеме нужните действия.  В предложението на кмета е записано, че във връзка с предстоящото изграждане на..

публикувано на 22.02.25 в 16:00

Паметник на Мистер Сенко ще бъде издигнат в родния му град Враца

Паметник на Мистер Сенко ще бъде изграден в родния му град - Враца, обяви кметът на общината Калин Каменов по време на магичен спектакъл, с който беше отбелязана 120-ата годишнина от рождението на илюзиониста.  В процес на уточнение е мястото, където ще бъде поставен и дали ще бъде бюст или в цял ръст. В Регионалния исторически музей във Враца е..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Ломският исторически музей ще осъвремени изложбите и уебсайта си

Историческият музей в Лом ще реализира проект за осъвременяване на реквизита и ново представяне на експонатите , съобщиха от Община Лом. Предвижда се оптимизиране на пространствата за презентиране на временни изложби, закупуване на нов реквизит за залата, който ще даде възможност да се акцентира върху специфичните черти на различните експонати.  Ще..

публикувано на 22.02.25 в 15:00

Дунавският парк в Лом ще бъде обновен с нови спортни и детски съоръжения

Община Лом ще обнови Дунавския парк в града по свой проект , който е одобрен от фондовете на ЕС и ще бъде финансиран безвъзмездно с 224 хиляди лева. Проектът предвижда цялостното обновяване на спортни и детски съоръжения на площ от 1400 квадратни метра.  Предстои монтиране на нови детски съоръжения, включително въртележка с осем места за деца на възраст..

публикувано на 22.02.25 в 14:00
Бюро по труда Враца

В Хайредин най-трудно се намира работа

Хайредин, Борован, Бяла Слатина и Оряхово са общините във Врачанско, в които има най-много търсещи работа в бюрата по труда , това показва анализ на трудовата борса. От 10 в трудоспособна възраст в Хайредин едва шестима работят, а процентът на незаетите е най-висок в областта и е 38.23%. В тази класация следва Борован, където един на трима си търси..

публикувано на 22.02.25 в 14:00

Мъж в Монтана задържан за притежание на канабисови пълнители за вейп

Полицаи откриха в 25-годишен от Монтана пълнители за вейп - цигари с канабис.  Акцията е проведена след получен сигнал.  Криминалист открили 25-годишен мъж от Монтана, за който имали информация, че държи наркотични вещества. Той бил доведен в сградата на полицията, където доброволно предал три пълнителя за електронни "вейп" цигари, представляващи..

публикувано на 22.02.25 в 13:37

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс

Незрящи от съюзи на слепите от областите Монтана и Видин участваха в кулинарен конкурс. Така хората със зрителни проблеми показаха, че могат да готвят, и то вкусно. Да аранжират приготвените от тях ястия и най-важното да се чувстват полезни. Кулинарният конкурс в Монтана бе възстановен след дълги години. "И ние можем" под това мото се..

публикувано на 22.02.25 в 12:44