Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ще се случи с демонтираната настилка от пешеходната зона във Видин?

Снимка: Радио ВИДИН

Точно преди две седмици официално стартира реконструкцията на централната пешеходна зона на град Видин. Мащабният ремонт ще струва близо 12 млн. лева. В целия си обем обхваща зоната от Драматичния театър до сградата на Областната дирекция на МВР. Като първоначално ще бъдат реализирани първите три етапа- от театъра до СУ "Цар Симеон Велики". Ще бъде подменена настилката на близо 42 000 квадратни метра площ- павета, мраморни и гранитни плочи, които са поставени в началото на 80-те години на миналия век.

Ще бъдат ли внимателно демонтирани и съхранени плочите от пешеходната зона във Видин и дали няма да бъдат положени в частни обекти или продадени? Това се питат жители на Видин.

"Кметът каза, че с тези плочки ще се направи ремонт някъде на друго място. Да се надяваме, че ще ги вложат за нещо рационално... Половината от плочките ще ги откраднат със сигурност... Искам да попитам кмета къде ще отиде това, което го махат. Трябва този материал да се използва за бордюри и тротоари, които липсват в града от 30-40 години. Мисля, че плочите ще изчезнат някъде... Тия плочи ще отидат в дворовете на големците, в някоя вила, другата половина ще ги изпочупят... Намислили са тия плочи да ги продадат, но няма да стане, защото всичките ще ги изпочупят, докато ги демонтират... По всяка вероятност ще се оползотворят...",  казаха видинчани пред стажант-репортера на Радио ВИДИН Мартин Георгиев.

Кметът на Видин Огнян Ценков увери, че е разпоредено на фирмата, която подменя настилката на пешеходната зона в града, да не се допусне нараняване на гранитните и мраморни плочи. Те ще бъдат съхранени в базата на бившето военно поделение. А след това кметовете и кметските наместници в община Видин ще могат да получат тези материали и да ги използват за облагородяване по места.

Ще се възползва ли от това, попитахме кметът на най-голямото населено място в общината след областния град- Дунавци, Димчо Скорчев:

Снимка"Аз съм мислил за това още в самото начало, когато стана въпрос за подмяна на настилката в централната част на Видин. Бих искал този материал да го наложим в нашия център и със сигурност би станало много хубаво. Но бях свидетел как товарят материала в самосвалите с багери. Според мен няма достатъчен контрол върху съхраняването на самия материал. Имам огромно съмнение дали ще бъде запазен като цялост този материал и дали след това ще е годен за ползване. Но така или иначе, ще си пусна необходимите документи до кмета на общината и ще се опитам да се възползвам от това нещо. Притесняваме и че когато вземем този материал, ще са ни необходими средства за материал, необходим за полагането му, а и нямаме хора, които да свършат тази работа."

СнимкаДемонтираните плочи могат да бъдат от полза и за Синаговци.

"Бихме били много благодарни на кмета, ако осъществи тази инициатива, защото тези плочки ще ни свършат много добра работа. Бихме обновили паркчето на центъра, което не е пипано от години. Също така около църквата трябва да се направят тротоари, пътека. Около детската градина- също. Има много места, където биха могли да бъдат използвани. Ще бъде много добре, ако се осъществи тази инициатива", каза кметът на село Синаговци Иван Иванов.


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35