Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Паметна плоча на загиналите във войните искат да поставят в Ивановци

7
Снимка: Радио Видин


Село Ивановци, Видинско, е основано от изселници от западните покрайнини, от село Червена ябълка, Пиротско. Преди 50 години е наброявало 700 души. Днес има около 60-тина души, предимно възрастни хора. Обичайното ежедневие тук е срещата на приказка рано сутрин пред селския магазин, който е със строго фиксирано работно време- от 8 до 10 сутринта. Тук е сборното място на "будното общество", както ни ги представиха, или по-скоро тези, които редовно се срещат, за да обменят добра дума, клюки и рецепта за лютеница.

"Това е сборното място сутрин, пред магазина, да се видим, кой каква лютеница е направил. Всяка сутрин е това ежедневие и еднообразие, до 10 часа, следобед пак по някое време. Останали сме 20 мъже и 40 жени, ама колко сме мъже и жени е отделен въпрос"
, иронизираха старостта си хората.  

Снимка"Селото някога беше много добро, преди промените"
, спомня си най-възрастният жител, 95-годишният Ангел Стойков, който само преди два дни започна да трупа дни в 96-та си годишнина. Хората си отидоха, казва дядо Ангел.

"Бяхме 700-800 души, сега една шепа хора. Моите потомци искат да ме вземат при тях, в София. Казвам им, "само това не", онзи живот за мен не е интересен, всичко е чуждо, всеки си гледа своя интерес. А тук, свикнал съм с работата, най-добре си е на село", казва възрастният човек.

Елена Еленкова е живяла 20 години в града. Казва, че животът в Ивановци повече й харесва от градския бит.

"Какво да правя в града, да стоя на терасата ли? След пенсия веднага дойдох тук, боря се сама с живота, градина имам, котка и куче, които са ми компания. Много е спокойно тук", казва жената.

СнимкаЗвездан Николов разказва за селището, което има млада история. Това, което не харесва в живота днес е беднотията, която озлобява хората, които са принудени да се лишават от елементарни неща.

"Липсва здрава връзка между централната и местната власт, заради което страдат обикновените хора. Те, горе, даже и не знаят, че селата съществуват. Иначе всички са трудолюбиви хора, но проблемите в страната се отнасят и за нас. Обезлюдяване, застаряване, няма нито едно младо семейство, деца и бебета няма. Идват само ваканциите, или почивните дни. И тук се шири бедността, която е характерна за цялата страна", казва той.

Пенка Велкова е била някога учителка в училището в Ивановци, отдавна затворило врати и рушащо се сега. "Съсипаха се селата", казва и тя, и допълва, че ги няма младите хора, които дават живота на едно място.

СнимкаКметът на Ивановци Борислав Филипов разказва за усилията му поне малко да промени облика на селото. Използват се всички възможности, включително и проектите към общината по "Местни инициативи", благодарение на които поставили две беседки на центъра. Сега предстои облагородяване на пространството около кметската сграда.

В Ивановци е сформиран инициативен комитет като каузата им е да съберат средства за паметна плоча на загиналите във войните хора от селото, разказва още кметът Борислав Филипов.

"Сформирахме инициативен комитет, преди това проведохме общоселско събрание, на което запознахме хората с идеята. Искаме на центъра да издигнем паметна плоча на загиналите войници и герои. Ще изпишем имената им със званията и мястото на сражението, където са загинали. Имаме данни в архива за 13 загинали местни хора, но ще пратим човек до Военно-историческия музей във Велико Търново, защото знаем, че са 15 души загиналите, та оттам да вземем информацията. Надяваме се да открием паметната плоча догодина на 24 май. Мислим, че ще излезе около 4000 лева, като една строителна фирма ще ни помогне с работата"
, обясни кметът.

Питаме кмета на село Ивановци, ще има ли ремонт на улици този сезон. По думите му, обещани са им средства за изкърпване на най-компрометираните участъци.

Още за село Ивановци може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00

Очаква ли ни нов ръст на безработицата?

Всяка пета фирма у нас планира съкращения, показва изследване на Българската конфедерация по заетостта.  Работодателите в страната запазват умерен оптимизъм по отношение на пазара на труда за периода април - септември 2025 година, отчитайки положителен коефициент на заетост от 3%. Причините са разнопосочни, като сред тях са сезонна заетост,..

публикувано на 07.05.25 в 10:45

Димитър Петров: Смело мога да кажа, че сме храбър народ

"Българската армия има огромна роля в нашата история още от Средновековието до наши дни. Още през средните векове тя е била основен стълб на държавността, който успява да се съхрани и през Третата българска държава, когато Българската армия освен като институция, която вдъхва доверие и уважение сред нашия народ, на нея се гледа като инструмент,..

публикувано на 06.05.25 в 11:37

Чудотворна икона на св. Георги от Атон се съхранява в Белоградчик

Днес храмовия си празник чества Белоградчик . Местната църква "Свети великомъченик Георги Победоносец” е на близо 160 години, разказа отец Рафаил , архиерейски наместник на Белоградчишката духовна околия: "Историята на храма е малко забулена в тайна, нямаме достатъчно информация за него. При ремонт преди години бе открито, че на северната фасада..

публикувано на 06.05.25 в 09:59

За ролята на акушерката и грижата за майката и бебето

5 май е ден, който обединява акушерките по цял свят. Отбелязва се от 1992 г. по инициатива на Международната конфедерация на акушерките, с цел да се популяризира дейността на медицинските работници в тази сфера и да се повиши осведомеността на обществото за грижите, които те полагат за майките и новородени деца.  "Тя се грижи за майката в..

публикувано на 05.05.25 в 14:59

Какви са рисковете за бременните жени в новата климатична реалност

Бременните жени са особено уязвими към високите температури поради физиологични промени на бременността, ускорен метаболизъм и намалено съотношение на телесната повърхност към масата. Това заяви  д-р Зорница Спасова- главен асистент в Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА) към Министерство на здравеопазването...

публикувано на 05.05.25 в 14:57

Горно Церовене - китно село с богата история

Този петък рубриката "Добро утро, кмете!" ни отвежда в село Горно Церовене , община Монтана. То се намира на 11 км западно от Монтана по пътя за Белоградчик.  Ангел Ангелов е кмет на населеното място от една година. Интересен факт е, че и неговият дядо, на когото е кръстен, също е бил кмет на село Горно Церовене.  Ангел Ангелов казва,..

публикувано на 02.05.25 в 09:09