Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметове се готвят за протест, искат законодателни промени

Снимка: Радио ВИДИН


Кметове на кметства в цялата страна са готови да излязат на протест, ако предложени от тях законодателни промени не бъдат приети от Народното събрание. Какви са исканията на управниците и до какво ще доведат обясни председателят на Националното сдружение на кметовете на кметства в България и кмет на Калофер Румен Стоянов:

"Нашите основни искания са всяко населено място в България да бъде с отделен бюджет и да има закон, с който кметът на общината да бъде длъжен да го изпълнява. С това нещо можем да отвържем ръцете на хората да работят и по малките населени места. Не искаме повече пари, а искаме гаранция, че поне това, което ни се полага, ще дойде и ще влезе там, където трябва. Защото на този етап държавата дава средствата си на общините, но оттук нататък няма никакъв контрол как се изразходват."

Второто предложение е хората от малките населени места също да имат право да избират пряко кметовете си.
Снимка
"До 100 души да си избират кметове, а не да им спускат други хора, които не са от населеното място, или пък както е най-често да ги назначават по партийна линия. Ние сме правили срещи с хора от населените места, за да ги питаме пряко. В такива населени места знаете, че живеят повече самотни хора, кметът е този, който ги снабдява и с лекарства,  и с хляб, и с абсолютно всичко, което  се наложи. Затова хората желаят те да си го избират."


Кметът на Дунавци и член на Управителния съвет на Националното сдружение на кметовете кметства в България Димчо Скорчев е категоричен, че с делегиран бюджет проблемите на малкия град ще се решават по-бързо:

"Идеята е ние да решаваме съдбата на населеното място, защото нас са ни избрали в населеното място, а не някой друг. Имаме Обществен съвет, с който се събираме редовно, взимаме решения и се предлага на Общото събрание да се гласува. Ако Общото събрание вземе решение, никой друг не трябва да се бърка в нашите решения."

В подкрепа за предложението се обяви и дългогодишният кмет на монтанското село Василовци Огнян Йорданов:

"Не става въпрос само за поддръжката и издръжката на кметствата, става въпрос за всички неща, които се решават на територията на селото. Говорим за благоустройство, за всичко останало. Чакаме на проекти евентуално и на това, което би ни отпуснала Общината като капиталови разход и т.н. Когато кметствата са били на самостоятелен бюджет, са били най-добре."


Предложенията са поставени за обсъждане от доста време, коментира народният представител от Видин Филип Попов:

"Те искат делегиран бюджет и за по- малките населени места, защото факт е, че особено в малките населени места те са зависими изцяло от кмета на общината дори за закупуване на елементарни вещи, които са им необходими изобщо за съществуване на кметството. Има логика в това тяхно искане, разбира се, то трябва да бъде добре обсъдено. По отношение на броя на гласоподавателите, които биха могли да избират своя кмет, това също е дискусионен въпрос. Няколко пъти се променя Изборният кодекс в една или друга насока, повишава се броят на гласоподавателите в един момент, след това се намали, тоест има голяма вариация... Предполагам, че предстои това да се гледа в Народното събрание. Към момента не се обсъжда отново да се отваря Изборният кодекс, но нищо не е изключено, разбира се."

Днес кметовете внасят исканията си в деловодството на Народното събрание. Ако не бъдат приети, на 10 ноември управници от цялата страна ще се съберат на  протест пред Министерския съвет и Народното събрание.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28