Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Държавата е всеки от нас"

Снимка: Радио ВИДИН

Масовото недоволството от ниските доходи и високите цени доведе до протести в много градове през последните дни и седмици и блокиране на пътища на територията на цялата страна. Протести имаше и в Северозапада. Снощи отново протестираха в Лом и Монтана, като за 2 часа бе блокирано движението по главния път Е-79. Във Видин и Враца протестираха в неделя.

"Промяната започва от всеки от нас, но големият проблем е, че в България хората вече нямат доверие на политиците", коментира за Радио ВИДИН доц. д-р Момчил Дойчев, университетски преподавател по политология.

От управляващата партия ГЕРБ заявиха, че част от протестиращите са политически манипулирани и че недоволните се поддават на некоректни внушения.

От опозицията- БСП пък твърдят, че не участват като подбудители на антиправителствените действия, но подкрепят недоволството на хората.

За коментар по темата потърсихме Момчил Дойчев, доцент по теория на политиката:

"Намираме се в състояние, което някои автори наричат инептокрация- власт на неподходящи, негодни, неопитни, некадърни, наивни, безпомощни, неумни хора. Това се получава, защото демокрацията ни е в тежко болестно състояние, всъщност тя никога у нас не е била установена като система от институции, които гарантират реда, сигурността и свободата, а също и свободното икономическо предприемачество. Една демокрация, която определяме, като фасадна и която в състояние на криза много лесно може да се прероди в т. нар. инептокрация. Причината за това е настъплението на популизма, който предлага лесни решения, които всъщност не са решения и отрича всичко, но не предлага нищо рационално.

Призивите на протестите не са лечение на обществото, а лекуват симптомите. Лечението на болестта, която е много тежка, ще бъде трудно и продължително, за съжаление. Казват, че проблемите ще се решат, като няма партии. Има ли поне една успешна страна, с богат и осигурен народ, в която няма партии? Искат пряка демокрация- няма такъв случай. Тези, които сочат Швейцария за пример, просто не знаят каква е системата на управление там- тя е парламентарна република, с много сложна система на управление. Предлагат ни да сменим парламентарната с президентска република- също голяма глупост, защото да не би при парламентарните системи Великобритания или Германия са много зле? Проблемът не е във формата на управление, не е във формалните елементи, а в същностната работа на нещата. Болестта трябва да бъде атакувана в дълбочина, а не видимите с просто око проявления на тази болест.

Хората с основание имат право да бъдат недоволни, има защо да бъдат недоволни, но трябва много ясно да си дават сметка за какво протестират, как протестират, кого искат и какво избират. Сега протестират срещу 240 народни представители, но забравиха, че те са ги избрали преди две години. Хората би трябвало първо да протестират срещу собствената си инертност, против собственото си нежелание самите те да се променят- от тях да започне промяната. Промяната започва от личността, тя не може да започне някъде отгоре. Политиката е работа за общото благо- не може да избирате политици, които не мислят за общото благо. Проблемът е, че хората не могат да различат тези политици, защото вече нямат доверие  на никого. Ето това е големият проблем."

И ако Кралят Слънце Луи XIV казва: "Държавата- това съм аз", то днес по-актуално е твърдението: "Държавата е всеки от нас".


Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42