Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как частна земя става общинска

Снимка: Радио ВИДИН

"Кражбата на наследената от дядо ми собственост е емоционално свързана с целия ни род. Доведе до настъпили недобри вече взаимоотношения между роднини. Очаквам възстановяване, справедливост, а загубените от рента хиляди левове бъдат нашата помощ за укрепване на демокрацията." Така завършва жалбата на 68-годишния Антон Филипов от видинското село Новоселци до Окръжна прокуратура- Видин. Това е една от инстанциите, които алармира за продадена наследствена земя от неговия дядо. 


Според Антон Филипов, през 1998 година поземлената комисия е признала правото му на собственост на създаденото от неговия дядо през 1933 година лозе от 10 декара и 300 квадратни метра в землището на село Градец. След възникнал пожар в землището през 2003 година лозето изгоряло. 


"Подавайки необходимите документи за издаване на нов нотариален акт, тъй като братовчедката ми 97-а година емигрира в Канада, а не беше оставила никому пълномощно, за да я представлява, а всички останали искаха да се направи делба, защото беше единственото насаждение и всеки искаше да му остане спомен от предците му, и затова не беше направен нотариален акт. След време тя дойде в България, беше направено такова пълномощно и ние с всички останали документи ги представихме в служба "Земеделие и гори", които от своя страна, подготвили документите, ги пращат в Общински съвет с цел формално разглеждане и подписване след сесия и издаване на нов нотариален акт. Месеци стоят документите, въпреки че съгласно закона за земеделските земи би трябвало в определен срок да бъдат разгледани и да бъдат удовлетворени исканията на собствениците на тези земи, те се подхвърлят от бюро на бюро, може би ги крият, до момента, когато частният съдебен изпълнител Виолета Томова, търсейки начин да удовлетвори исканията на частни фирми, на които Община Видин дължи средства след като беше изпаднала в несъстоятелност, заедно с началник отдел "Общински имоти", решават да предложат и земи, на които с постановление са били възстановени в реални, съществуващи граници на собствениците. Нашата нива разбирам, че е продадена, след като от отдел "Земеделие и гори" ми казват, че вече има представени искане и документи, че след проведен търг, за да бъдат скицирани и записани новите собственици в отдела", обясни казусът Антон Филипов.


След като подал документи за обезщетяване с други земи от общинския земеделски фонд повече от три години няма решение:


"Земеделие и гори" предлагат нова земя, тия документи да бъдат разгледани на сесия и да ми бъде възстановено правото на количеството земя, която е била продадена."


Отговорът на страните по случая, както и на адвокат Пламен Стефанов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19