Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Медийни експерти: Пропагандата с фалшиви новини ще се засили преди изборите

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Близо 2 милиона българи попадат ежедневно на фалшиви новини, сочат проучванията. Анализатори на проблема констатират, че това явление е силна заплаха за демокрацията и правата на човека и може да бъде много опасно, защото влияе на преценката на обществото по значими вътрешни и външно политически теми. Факт е, че дезинформацията се засилва в навечерието на избори с цел да привлече или отблъсне избиратели от дадена политическа сила или идея. Тази година в България ще има на два пъти избори- през май за Европейски парламент и през октомври- за местна власт.

Европейската комисия обобщи, че под феномена "фалшиви новини" трябва да се разбира "Преднамереното използване на фалшива или изкривена информация, за да се повлияе върху общественото мнение по вреден начин".

"Хората би трябвало да следят и да решат към коя медия да се обърнат и от къде да черпят новините, за да "избягат" от фалшивата информация, която ни залива. Най-обилно ни залива в интернет пространството, в социалните мрежи. Българинът по традиция вярва на написаното слово, смята, че това, което се публикува, е истина. Вече това не е така, защото хората започнаха да разбират, че се публикуват много неистини", коментира председателят на Съюза на българските журналисти Снежана Тодорова.

Ралица КовачеваИзследователи на проблема "фалшиви новини" потвърждават, че основните канали за разпространението им са социалните интернет мрежи. Проблемът е, че обикновените потребители трудно разграничават истинския журналистически материал от фалшивия, смята преподавателят по журналистика в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Ралица Ковачева:

"В социалните мрежи, за разлика от традиционните медии, всеки е "журналист", като подбира новините, които споделя и по този начин информира всички, които общуват с него в социалните мрежи. Така отпадат едни филтри, които професионалните журналисти използват при селекцията на информацията и при нейната проверка. Обикновените хора нямат този навик, тази чувствителност, този скепсис и нагласата веднага да провери дали нещо е вярно. Ако използваме социалните мрежи, като източник на информация, шансът да бъдем подведени е много сериозен. Едната цел на създателите на фалшиви новини са парите- създават се сайтове за такива "новини", които са на принципа на сензационността, целта е да се клика и от това да се печелят приходи от реклама. По-любопитен е случаят с умисъла да се създават новини с невярно съдържание, които да бъдат използвани с политическа или пропагандна цел, защото тогава не е толкова лесно да бъдат обозначени определени сайтове, като носители на фалшиви новини."

Снежана ТодороваФалшивите новини не са изцяло съвременно явление и феномен на социалните мрежи. Примери за фалшиви новини има още от древността. В днешно време обаче, когато информацията ни залива отвсякъде, достига лесно и бързо почти до всеки и социалните мрежи са основен източник на новини, проблемът с дезинформацията става наистина сериозен. Как да разпознаем дали една новина е фалшива?

"Човек трябва да знае, че в този вестник или това издание, или в този сайт се пускат неистини, поради което няма да го чете или ако го чете, няма да вярва, че написаното е истина. Читателите се ориентират, но за съжаление, след като се "опарят", след като повярват на нещо и после разберат, че това не е така и че тяхното доверие е излъгано. Отговорността е най-вече на тези, които произвеждат новини. С фалшивите новини трябва да се борим. Нашата комисия за журналистическа етика проверява всички подадени сигнали, излиза с позиция и я изпраща до подателя на сигнала и съответната медия", обясни Снежана Тодорова.

"Потребителите на интернет не бива да потребяват информация от произволни източници- както човек не си купува храна откъдето му падне, по същия начин е редно да не черпи новини откъдето му падне. Социалните мрежи да не се възприемат като медия, като източник на информация. С наближаването на изборите очаквам да се засили антиевропейската пропаганда в социалните мрежи", допълни Ралица Ковачева.

Мария ГабриелОт година Европейската комисия полага усилия за осигуряване на свободни и честни избори за Европейски парламент през месец май. Целта е да бъдат ограничени фалшивите новини в навечерието на вота, за да не повлияят на резултатите.

"Изработихме Кодекс за борба с дезинформацията онлайн. За пръв път на една маса седнаха социалните мрежи заедно с рекламодателите, с журналистите, с научните изследователи, с гражданските организации и изготвиха този кодекс, в който ангажиментите на всеки един от участниците са персонализирани. Очаквам видими резултати. До месец май мониторингът ще бъде месечен върху ключови индикатори от кодекса- прозрачност на политическата реклама, премахване на фалшивите акаунти, ясно обозначаване на ботовете и т.н. Трябва да наблегнем и на медийната грамотност, за да се преодолее дезинформацията. През март за пръв път ще организираме Европейска седмица на медийната грамотност", обясни европейският комисар по цифровата икономика и общество Мария Габриел.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Как да се предпазим като потребители от некоректни туроператори

Сивият сектор в туризма- онези случаи, когато пътувания се организират без регистрации, договори, застраховки, засяга не само потребителите, но и коректните фирми в бизнеса. Една част от тези туроператори изпълняват все пак някакво пътуване, но по-неприятният случай е когато потребителите остават излъгани- хората се подлъгват, плащат и не..

публикувано на 19.05.25 в 15:25

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27