Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Европейския ден на телефон 112

Снимка: БГНЕС

На 11 февруари отбелязваме Европейския ден на телефона за спешни повиквания 112. Той започва да работи у нас преди 11 години и до днес на него са приети десетки милиони обаждания. За съжаление, обаче, статистиката показва, че едва една трета от тях се отнасят до реални спешни ситуации, а според работещите в системата, част от хората продължават да го използват като телефон за услуги. Идеята за изграждането на универсална услуга за безплатни спешни повиквания към единния европейски номер 112 у нас бе лансирана и поета по Глава 19 "Телекомуникации и информационни технологии" към Договора за присъединяването на страната ни към Европейския съюз. 

Центровете на телефон 112 се изграждат във всеки един от районите за планиране, определени със Закона за регионалното развитие. Северозападна България се обслужва от единен телефонен център, разположен в Монтана. Той започва работа на 29 август 2008 година и до днес обслужва областите Видин, Монтана, Враца, Ловеч и Плевен. Жителите на петте области ползват вече почти 11 години единен номер при необходимост от спешна медицинска помощ, пътнотранспортни произшествия, пожари, терористични действия, аварии, кризи или инциденти с човешки и материални загуби. Телефонът е денонощен и напълно безплатен. Разговаряхме със служител на тел. 112 в Монтана, който разказа за отговорността и предизвикателството да отговаряш на спешните повиквания на хората в Българския Северозапад. Покачва ли се доверието през годините?

"Доверието у хората се покачва и поне според мен е така. Може би има все още малко неразбиране относно това, как работи телефон 112... Има хора, които още злоупотребяват с обажданията- голяма част от тях са деца, а голяма част са хора с психически проблеми и не можем да ги виним"  - каза служителят на телефон 112 в Монтана, пожелал анонимност.

Свикнахме ли през годините с употребата на унифицирания телефонен номер за спешни случаи- това проверихме в анкета по темата ни. Видинчани изказват разнопосочни мнения, относно ползването на телефон 112. Някои от тях предпочитат въведената услуга, а други казват, че преди години реакцията на службите е била по-бърза при съществуващите тогава различни телефонни номера в централите на отделните институции.

"Той е универсален, но аз не съм го ползвала и не се е налагало. Добре е, че го има и на хората, които го използват да им се помогне навреме... Унифицираният номер малко забавя реакцията при спешни случаи и според мен отделните служби трябва да бъдат на отделни номера. Времето е от решаващо значение и закъснението във времето може да си окаже фатално влияние" - коментираха видинчани.

Честитим професионалния празник на служителите на спешния телефон 112 и нека обажданията ни към тях бъдат все по- малко занапред.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Сароян ни води на приключение с Уесли Джаксън

Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..

публикувано на 21.02.25 в 17:05
Петър и Яна Черневи. Снимка: Личен архив на Дора Чернева

Спомен за Петър Чернев и неговото творчество

Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..

обновено на 21.02.25 в 17:00

Кукленият театър във Видин представя премиерата на "Котаракът в чизми"

"Котаракът в чизми"  е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..

публикувано на 21.02.25 в 16:10

Ученици от Враца са сред финалистите в конкурса "Млад Благотворител"

Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..

публикувано на 21.02.25 в 15:20

Алекс и зайците...

Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник.  Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..

публикувано на 21.02.25 в 14:00
Симона Панова

Симона Панова: Когато да си екскурзовод е повече от работа

Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..

публикувано на 21.02.25 в 13:00

Монтанска художничка подрежда изложба "Цветът в мен"

"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за  изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..

публикувано на 21.02.25 в 11:05