Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В Цар Симеоново искат камери на входа и изхода на селото заради натоварения трафик

В "Добро утро, кмете" този петък ви отвеждаме във видинското село Цар Симеоново. Проверяваме как тече животът в него и дали са решени проблемите с натоварения трафик и свлачището, което продължава да е активно и днес. Свлачището в Цар Симеоново е едно от петте в община Видин, които са под наблюдението на "Геозащита" Плевен и често предизвиква притеснения. То обаче не е единственият проблем за местните:

Снимка"Ситуацията с тировете в селото е ужасна. Движим се все с риск да не ни блъсне някой. Идват понякога от Пътна полиция, стоят там пред хотела, но тировете като видят, че никой не ги спира, продължават да летят по улицата. Минават толкова близо до тротоара, че има опасност въздушната струя да отнесе някой. Като се наредят 5-6 тира и е страшна работа. А и това тротоар ли е? Само насип. Уж щяха да го правят, но кога, никой не казва. Всичко май са само приказки... Тук има знак за ограничаване на скоростта, но никой не го спазва. Откога искаме да поставят камери на входа и изхода на селото, но никой не ни обръща внимание. Ако ги бяха сложили, досега да са се изплатили и да са купени още 10 такива за селото... Всичко се тресе, всичко се пука и руши. Като минат тежките камиони с висока скорост и къщите по главната улица се цепят от вибрациите... Тук има плитки подпочвени и скатни води и всяка година имаме по някой проблем заради тях. Най-опасно е свлачището, което често се активизира. През 2016 година обаче беше най-страшно. Съпругът ми излезе същата нощ, когато се случи бедствието и като се прибра обясни, че горната къща се е сринала. СнимкаМожете да си представите колко беше страшно, щом и деверът ми дойде да ни помага да спасяваме каквото можем. Сега ситуацията си е същата- къщата се пука, таваните поддават, вратите не се отварят заради изкривяване. И досега нищо не е направено за спасяването на хорските имоти. Нахвърляха нагоре по градината камъни, но няма файда. Да ви заведа да видите, че пак се е свлякла земята. Поне да ни бяха дали по някой лев да си покрием загубите след бедствието..." , посочват проблемите в селото местните.   

Жителите на Цар Симеоново са около 60 и то предимно възрастни хора. Работните места в населеното място са две- на кмета и това в пощата, което е за 4-часов работен ден.

"Честно казано, хората в селото наистина имат проблеми с този натоварен трафик", не скри проблема и кметският наместник Галина Георгиева.

Снимка"Камионите са много, а хората трудно се придвижват по главната улица. Най-големият проблем обаче е, че им се напукват къщите. На общо събрание с представители на Пътна полиция и Община Видин с жители на селото бе взето решение да поставят камери в населените места, където друго не е възможно. При нас бе обещано да поставят камери, но кога ще стане, не знам. Всичко зависи от финансовите възможности на Общината... Тази година по проект за местните инициативи сме решили да направим тротоара на главната улица. С полагащите ни се 2 000 лева ще сложим плочки, но колко дълъг ще е тротоарът, сега не мога да кажа.

СнимкаНа фона на безработицата в региона и при нас имаме проблем с предлагането на работа. Проблем имаме и с приходите. В селото има закупени къщи от чужденци, но никой не идва и не знаем чии са. Не си плащат даже и данъците...

През тези три години от мандата ми бяха направени някои неща в полза на жителите от селото. Например беше направен кът за отдих, също така баластриране на улици и нова автобусна спирка. И хората са доволни, защото досега доста години никой не е обръщал внимание на малките населени места и нищо не е правено..
."

Още за живота в Цар Симеоново чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19