Тя е управник на селото от 2015 година, като преди това е била секретар в кметството. Новоселци не ѝ е родно място, през 2003 година купува къща тук и остава да живее.
Историята на селото се корени в далечното минало, когато е било само с 30-40 къщи. Разраства се по-късно, когато започват да раздават за ползване парцели за лично ползване. В момента жителите на Новоселци са 870. Лятото техният брой се увеличава до 2 000 души. Хората от града идват през лятото и обработват земята си.
Селото е много голямо, едната граница му се простира до Слана бара, другата е до Рупското шосе. Преимуществото на Новоселци е това, че е много близо до града и може и пеша да се стигне до Видин. Затова тук се купуват къщи и парцели. Въпреки че един от проблемите е, че повечето къщи са незаконни, тоест нямат документи за собственост върху земята, на която са построени.
Друг основен проблем е уличното осветление в един от кварталите на селото. Местните хора се занимават с животновъдство и земеделие, но все по-малко остават тези, които гледат животни. Кметът на селото Цеца Велкова казва, че най-големият проблем са неасфалтираните улици.
"В Новоселци нямаме нито една асфалтирана улица. Всички са ни само на чакъл. И те са страшни, с големи дупки. Вече две години се насипват с камъни, минава валяк, но зимата, след лошото време, всичко отново става същото. Тази година са ни отпуснати 45 600 лв. само за асфалт. Надявам се да имаме една или две улици асфалтирани. На нас пътищата са ни най-големият проблем, много бих искала пътищата да ни се оправят. Със сметопочистването сега сме добре, но самите жители трябва да свикнат да поддържат чисто, проблемът ни е, че те го мислят така. Много голям брой са от малцинството и тях няма как да ги убедя, че трябва да използват контейнерите и да не ровят вътре в тях. Ако имаше средства, може би по-лесно щяха да се решават нещата.“
Почти 30% от жителите са от малцинството. Някои от тях работят в чужбина, други разчитат само на социални помощи, има и хора, които работят на лозята.
Отдавна Тодоровден е бил празникът на село Новоселци, сега е изместен, на Свети Дух. Кметът Цеца Велкова се опитва да преведе в приветлив вид центъра на селото, засадени са цветя преди време, направена е оградка, но децата потъпкват и счупват всичко. Оказва се, че кметът трябва да работи и за възпитанието на подрастващите.
Хората от Новоселци си харесват селото. Тук има добри условия за живот, климатът е мек, има вода за поливане, но кражбите, които са денонощни, ги карат да се чувстват безпомощни и да недоволстват от съжителството си с хората от малцинството, които преди време се заселват тук.
"Циганско село, селото си е хубаво, обаче се навлякоха всички цигани. Нещо страшно е с кражбите. Проблемът с тия цигани е ужас и никой не обръща внимание. Ромите не са ни проблем, ама да не крадат. Това е, че влизат по дворовете на къщите и крадат. И се крадат едни други. Е там има игрище, те изпокъртиха мрежи, изпокъртиха всичко. Пейките също изпочупиха. А децата ги разкарват с рейсове по Бойница, а защо, абе, ето ти училище, нова сграда. Защо го не довършат и да учат тук?! Нямаме вода за пиене, ходим чак до Буковец за вода. Да направят още една пешеходна пътека, дечурлига минават, а карат силно. Опасно е. В Новоселци не е хубаво. Тук съм, защото трябва да храня семейството си. С тия нови цени почти не се пазарува, повече пишем в едни големи тефтери. Хората нямат пари. Излишно е да говорим за истината. Завиждат си хората."
Повече може да чуете в звуковия файл.
Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана. Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната. Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите? Ще намерят ли отговор..
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..