Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кметът на Новоселци: Пътищата са ни най-големият проблем

Кражбите са много, казват хората

6
Цеца Велкова, кмет на с. Новоселци
Снимка: Светослав Цветанов, Радио ВИДИН

Днес в рубриката „Добро утро, кмете“ сме в село Новоселци, което е близо до Видин, само на 3 км от областния град. Разположението на населеното място е много удобно, но пък има много неуредени въпроси, които кметът Цеца Велкова се опитва да решава.

 

Тя е управник на селото от 2015 година, като преди това е била секретар в кметството. Новоселци не ѝ е родно място, през 2003 година купува къща тук и остава да живее.


Историята на селото се корени в далечното минало, когато е било само с 30-40 къщи. Разраства се по-късно, когато започват да раздават за ползване парцели за лично ползване. В момента жителите на Новоселци са 870. Лятото техният брой се увеличава до 2 000 души. Хората от града идват през лятото и обработват земята си. 


Селото е много голямо, едната граница му се простира до Слана бара, другата е до Рупското шосе. Преимуществото на Новоселци е това, че е много близо до града и може и пеша да се стигне до Видин. Затова тук се купуват къщи и парцели. Въпреки че един от проблемите е, че повечето къщи са незаконни, тоест нямат документи за собственост върху земята, на която са построени.


Друг основен проблем е уличното осветление в един от кварталите на селото. Местните хора се занимават с животновъдство и земеделие, но все по-малко остават тези, които гледат животни. Кметът на селото Цеца Велкова казва, че най-големият проблем са неасфалтираните улици. 


"В Новоселци нямаме нито една асфалтирана улица. Всички са ни само на чакъл. И те са страшни, с големи дупки. Вече две години се насипват с камъни, минава валяк, но зимата, след лошото време, всичко отново става същото. Тази година са ни отпуснати 45 600 лв. само за асфалт. Надявам се да имаме една или две улици асфалтирани. На нас пътищата са ни най-големият проблем, много бих искала пътищата да ни се оправят. Със сметопочистването сега сме добре, но самите жители трябва да свикнат да поддържат чисто, проблемът ни е, че те го мислят така. Много голям брой са от малцинството и тях няма как да ги убедя, че трябва да използват контейнерите и да не ровят вътре в тях. Ако имаше средства, може би по-лесно щяха да се решават нещата.“


Почти 30% от жителите са от малцинството. Някои от тях работят в чужбина, други разчитат само на социални помощи, има и хора, които работят на лозята.


Отдавна Тодоровден е бил празникът на село Новоселци, сега е изместен, на Свети Дух. Кметът Цеца Велкова се опитва да преведе в приветлив вид центъра на селото, засадени са цветя преди време, направена е оградка, но децата потъпкват и счупват всичко. Оказва се, че кметът трябва да работи и за възпитанието на подрастващите.


Хората от Новоселци си харесват селото. Тук има добри условия за живот, климатът е мек, има вода за поливане, но кражбите, които са денонощни, ги карат да се чувстват безпомощни и да недоволстват от съжителството си с хората от малцинството, които преди време се заселват тук.


"Циганско село, селото си е хубаво, обаче се навлякоха всички цигани. Нещо страшно е с кражбите. Проблемът с тия цигани е ужас и никой не обръща внимание. Ромите не са ни проблем, ама да не крадат. Това е, че влизат по дворовете на къщите и крадат. И се крадат едни други. Е там има игрище, те изпокъртиха мрежи, изпокъртиха всичко. Пейките също изпочупиха. А децата ги разкарват с рейсове по Бойница, а защо, абе, ето ти училище, нова сграда. Защо го не довършат и да учат тук?! Нямаме вода за пиене, ходим чак до Буковец за вода. Да направят още една пешеходна пътека, дечурлига минават, а карат силно. Опасно е. В Новоселци не е хубаво. Тук съм, защото трябва да храня семейството си. С тия нови цени почти не се пазарува, повече пишем в едни големи тефтери. Хората нямат пари. Излишно е да говорим за истината. Завиждат си хората."


Повече може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Има ли икономиката ни потенциал за растеж?

Според Асоциацията на индустриалния капитал, икономиката ни има потенциал за растеж, чрез насърчаване на заетостта. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов и председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Румен Радев се обединиха около идеята за отключване на потенциала на..

публикувано на 28.05.25 в 10:45

Има ли лек за демографския срив?

И през миналата година продължава тенденцията Северозападът да се обезлюдява . По последни данни на НСИ в област Видин вече живеят малко над 70 000 души, спадът на населението за една година е 1231 човека, което е най-голямото намаление като процент в страната. Област Враца е загубила за година 1617 жители и към декември 2024 година е 146 000 души,..

публикувано на 27.05.25 в 13:38

Ценим ли българското слово

Отбелязахме 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност.  "В библията пише "Началото бе словото" и словото на роден език е нещо, което не всеки народ има. А ние като българи би следвало да сме изключително горди с това, че това е празник, който е наш. Празник, в който е..

публикувано на 26.05.25 в 12:59

Село Радовене- живописна природа и млади хора с желание за по-добър живот

След дълго пътуване по пътищата на Северозападна  България, екипът на радио Видин пристига в село Радовене. То се намира в община Роман, на 4 км е от общинския център.  На около 1 км от селото се намира жп спирка на линията София - Варна. С общинския център има и автобусна връзка.  Радовене е едно красиво полупланинско село, разположено в..

публикувано на 23.05.25 в 12:25

Във Видин най-много зрелостници ще се явят на втора матура по английски

Утре е вторият задължителен зрелостен изпит за дванадестокласниците. Той е по предмет, който е избран от учениците. В област Видин най-много зрелостници ще се явят на матура по английски език - 156. Следват предпочитанията към изпита по география и икономика, където ще се явят 28 души. 26 зрелостници са пожелали да държат матура по история. Началото на..

публикувано на 22.05.25 в 14:54

Тома Ушев: Срастването с държавата превръща Църквата в административна услуга

Задължителното изучаване на "Религия и добродетели" в училище доведе до напрежение и раздели обществото.  Част от него протестира под надслов “Училището не е църква”, а другата - шества начело с патриарха.  Какви са аргументите "за" и какви са "против" идеята?  Постижимо ли е духовното и морално развитие на децата чрез пряката роля на държавата?..

публикувано на 22.05.25 в 10:00

Синдикат "Образование" подкрепя учебния предмет "Добродетели и религия"

"Синдикат "Образование" направи няколко проучвания по въпроса. 97% смятат, че образователната система не се справя с възпитателната си функция. Очевидно това не е по вина на учителите, те не са спрели да възпитават през всичките тези години, макар и до голяма степен да им беше ограничено това право или призвание. Крайният резултат е, че нашите ученици,..

публикувано на 22.05.25 в 10:00