Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Скъпо ли платиха от високите етажи на властта за евтините апартаменти или още са длъжници?

Снимка: БНР

Темата за закупените на ниски цени апартаменти от хора, които са, а някои от тях бяха на важни постове в държавата, продължава  да е във фокуса на вниманието от седмици. Заради скандала, наречен в медиите "Апартмантгейт" президентът Румен Радев свика  Консултативния съвет за национална сигурност, посветен на борбата с корупцията по високите етажи на властта.

Филип Попов, народен представител от Видин, от групата  на "БСП лява България",  която сега е извън залата на парламента, коментира, че "Апартаментгейт" изважда на показ модел на управление на държавата. Според него са нужни законодателни промени, които да преборят корупцията по високите етажи на властта:


"Според мен това е само върхът на айсберга. Това показва самия модел на управление на държавата в последните десетилетия. Показва и политическия хоризонт на тези, които управляват България за съжаление... Подадените оставки заради скандала са едва началото на осветляване на този процес... БСП продължава да настоява за оставка на правителството, но засега извън парламента. Групата няма да се върне в пленарната зала до изборите за Европейски парламент... На няколко пъти внасяхме вот на недоверие, включително и заради корупцията, а тя е тежък проблем. Проблем номер едно в страната... Искането за оставка е обща позиция на парламентарната група на партията, на Националния съвет и на конгреса на БСП..."


Заради разкрития, че представители на управляващата партия са си купили апартаменти на по-ниски от пазарните цени, оставки подадоха министърът на правосъдието Цецка Цачева, заместник-министрите на спорта Ваня Колева и на енергетиката Красимир Първанов, а зам.-председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов напусна парламента. В скандала бяха замесени имената на председателя на Антикорупционната комисия Пламен Георгиев, на сина на директора на Националното следствие Борислав Сарафов и на съпругата на председателя на Върховния касационен съд Лозан Панов.


"Българското общество винаги е било чувствително към подобна тематика, а информацията за закупени имоти на занижени цени има за представители както на управляващите, така и на опозицията... Скандалът има и добра страна, а тя е натискът на обществото за борбата с корупцията..." - коментира народният представител от ВМРО Красимир Богданов.


"Темата се преекспонира, отклонява се вниманието от предстоящите избори за Европейски парламент", коментира Владимир Тошев, народен представител от ГЕРБ.


"Темата е много актуална. Само, че дали касае само хората, които са на високи държавни и политически позиции? Тя касае всички българи. Всеки от нас, ако си даде сметка, че е изповядал сделки за имоти независимо дали са градски, земи, гори, леки коли и т.н.т. по закон съвсем нормално сделките да се изповядат на данъчна оценка. В случая става въпрос за същото. Лошото е, че бе експлоатирано в изключително негативен политически план... Подадените оставки са поета отговорност..." - коментира Владимир Тошев.


Авторът на анализа "Българинът и апартаментът: кратка история" проф. Ивайло Дичев търси корените на скандала в историята:


"Ако се обърнем назад ще видим, че по времето на социализма човек не можеше да притежава нищо освен апартамент. Това е единственото голямо частно притежание... След прехода се оказа, че отново най-ценното е апартамента. Нямаме борси, нито ценни книжа... Изчезна и нещо много важно - нивата. Сега всеки гледа да построи нещо на нея... Ако някои спечели много пари, какво ще направи? Сигурно ще си купи апартамент и ще го отдава под наем. Това вълнува хората и те се поставят на мястото на политиците..."


Темата продължава да вълнува и видинчани!


"...Издал ги е някой, който не е облагодетелстван... Хората са засегнати от това, защото са им гласували доверие... Това е за заблуда на противника. Да гледаме в апартаментите и да не виждаме как се вдигат цените на всичко... Трябва да си доплатят цените на апартаментите...Това бе точният момент да им подлеят вода... Как може такова нещо? Хората се възмущават. Трийсет години се надяваме на по-добро, а то става все по-лошо и по-лошо..."


Повече чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57