Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Наградиха победителите в младежки екоконкурс

4
Снимка: Радио ВИДИН

Михаела Войденова е доброволец към Европейската комисия и млад разпространител на информация. Казва, че за Европа екологията е много важна и се бори да подобри състоянието на околната среда. Михаела Войденова е и организатор на фотоконкурс на екологична тема. На среща- дебат във Видин обсъди с младежи екологичните проблеми и награди победителите в състезанието. Снимки на три момичета от ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин-  Даниела Конова, Ивана Виткова и Кристин Валентинова получиха награди. Авторите на снимките обясниха какво и защо са заснели.

Оля Генова- експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" разказа на младите хора как помага Европа на българската природа:

"Това, което най- често сте чували- НАТУРА 2000. Може и в негативен аспект да сте чували, защото обикновено се започва с това колко много територии са включени в НАТУРА 2000 и как това ще ни съсипе икономиката, тъй като ще има много ограничения, което, разбира се, не е така. НАТУРА 2000 представлява една система от защитени територии, които са изградени във всяка една държава от Европейския съюз на базата на две директиви- за птиците и за местообитанията."


Природен парк "Врачански Балкан" съвпада с териториите по НАТУРА 2000 и по двете директиви. Основният проблем, който стои пред правителството е, че не е посочило кой ще управлява мрежата от защитени зони.

И още в "Еко Свят"- слаб отстрел при лова на дивя свиня отчетоха ловците от видинското село Чупрене на общо събрание. На него беше решено и че Богомил Станков остава председател на Управителния съвет на Ловно- рибарско сдружение "Миджур"- село Чупрене.

На събранието бяха дискутирани наболели проблеми, като африканската чума по дивите свине и мерките по ограничаване на този вирус.

"От предвидени 374 прасета, отстреляхме само 157, което е 40% ползване. Още по- фрапантно е при сърната. За изминалия ловен сезон нямаме нито едно издадено разрешително за сърна", каза пред Иванка Петрова Владислав Антонов- ръководител в ловното сдружение.

В почти всяка една дружинка има земеделски производители, които спонсорират ловците с фуражи и царевица. Поставени са и автоматични хранилки, които се зареждат на две- три седмици.

"При дребния дивеч, говоря за заека, също не е на ниво отстрелът. Отстреляли сме само двадесетина заека за изминалия ловен сезон. Почне ли август месец, когато се открива ловът на мигриращ дивеч- пъдпъдъкът, гургулицата, са атрактивен ловен вид."

Климатизационни дворове за зайци и фазани предвиждат да изградят още ловците от Ловно- рибарско сдружение "Миджур". Ще купуват и доотглеждат по- млади птици. Целта е да доразвият дивечовия им инстинкт и при пускане в природата да бъдат по- приспособени към дивите условия. Ловците ще разселят в по- високите части яребици в района на Горни Лом, Долни Лом, Чупрене.

През април се излюпиха първите шест малки белоглави лешоядчета на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Експерти от Дружество за защита на хищните птици /ДЗХП/ са наблюдавали общо 14 двойки, от които 8 още мътят. Георги Стоянов е представител на дружеството за Враца и освен мониторинг извършва и ежеседмично подхранване на лешоядите, борба с негативните фактори, които са заплахи за вида.

"Има увеличаване на броя на гнездящите двойки. В началото на април имаше 6 излюпени малки в гнездата. Скоро ще проведем цялостно наблюдение, в началото на май, което ще ни даде по- пълна картина как са се развили нещата през последния месец", коментира Георги Стоянов от ДЗХП.

Гнездовият период при белоглавите лешояди е около 6 месеца. Мътенето само е около 54 дни. Този дълъг период е много рисков за птиците. Гнездата са разположени в скалните отвеси в северните и източните части на парка. В тази връзка Дирекция на Природен парк "Врачански Балкан" моли посетителите на парка да не безпокоят птиците и при забелязване на бедстващи пернати да съобщят в посетителския център. Това е Природозащитен център "Натура".

Около 50 са възрастните белоглави лешояди на територията на Природен парк "Врачански Балкан". Мониторингът показва, че в парка има и птици с марки от други държави.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51

Центрове за социален достъп ще отворят врати в Ружинци и Чупрене

Пет нови центъра за социален достъп ще бъдат изградени в малки населени места в България, като два от тях ще се намират в общините Чупрене и Ружинци . Тези т. нар. " хъбове за улеснен достъп" ще предоставят услуги на уязвимите групи и ще способстват за тяхната интеграция в обществото. Проектът се реализира чрез програмата „Поощряване..

публикувано на 17.02.25 в 13:14