Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колебаещите се ще определят победителя в изборите

Снимка: Радио ВИДИН, архив

Какви са нагласите дни преди изборите на 26 май в България? Четири партии се очертават със сигурно представителство в Европарламента, показват данните от последното проучване на "Барометър България", направено между 10 и 15 май сред  843 души чрез телефонно интервю и със собствено финансиране на социологическата агенция. 

"Четирите сигурни партии с представители в Европарламента са ГЕРБ, БСП, ДПС и ВМРО. Избирателната активност ще бъде около 35%. Същият е и процентът на колебаещия се електорат, който ще реши в последния момент дали ще гласува. Именно от този електорат може да се получат изненади. До последния момент няма да се знае кой- ГЕРБ или БСП, ще бъде първи. Разликата между двете партии е много малка", обясни социологът Николай Николов, управител на "Барометър България".

"Галъп интернешънъл" направи специално изследване за отношението на българите към Евровота. Изследването е възложено и финансирано от БНТ и Европарламента. В проучването са изведени и петте основни проблема пред българина в навечерието на изборите:

"На първо място поставят ниските доходи, след това корупционните практики, следват безработицата, бежанците и тероризмът. Другото нещо, което показва изследването, е нагласата на българите към възможната промяна, която би последвала след европейските избори. Повече от половината интервюирани отчитат, че върху тях самите няма да се отрази по никакъв начин. Подобен е и процентът за очакваните промени върху България. За Европа българите традиционно са еврооптимисти- 34% от българските граждани смятат, че евроизборите биха довели Европейския съюз към по-добро, 29% смятат, че промяна няма да има, а тези, които смятат, че биха довели ЕС до по-лошо, са едва 9%", каза Светлин Тачев, политолог в агенция "Галъп интернешънъл".

Европейският център за наблюдение на изборите следи кампанията едновременно във всички държави на ЕС. Националните изследователски звена са съставени от десетки учени и университетски изследователи. Този изследователски проект е иницииран от Университета Roma Tre в Рим, Италия и е финансиран от Европейския парламент. 

"Основната ни цел са събирането, мониторинга и анализа на рекламните материали, които са изготвени от политическите партии в държавите-членове на ЕС. Вече имаме втори междинен доклад, според който кампанията е най-активна до момента в южна Европа, на второ място по активност е източна Европа, следвана от северна Европа и на последното място е западната част на Европа. По отношение на видовете рекламни материали, които се анализират, най-активни със своите послания са тези, които са пуснати в социалната мрежа Фейсбук, което е интересно и е новост. В южна и източна Европа в посланията преобладава националната тема пред европейската, а в западна Европа е обратното. Като цяло посланията във всичките 28 държави са позитивни към Европейския съюз", обяви д-р Нели Велинова, от екипа на Европейския център за наблюдение на изборите.

Какво казаха видинчани за предстоящите избори и още по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49