Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден в защита на децата, жертви на агресия

Автор:
Снимка: Петя Генова, архив

На почти всеки родител се е случвало да повиши тон на детето си, понякога дори да го удари в яда си. Правилно ли е това и трябва ли по този начин да възпитаваме децата си?... 

От 2012 година насам в България 4 юни се отбелязва като Международен ден в защита на децата, жертви на агресия. Децата са най-беззащитни, затова и често стават жертва на насилие- като започнем от семейството, нерядко в училище и на улицата. Така постепенно децата могат да "копират" подобно поведение и от своя страна да се превърнат в насилници...  Знанието как да се реагира в подобна ситуация и как да се помогне на потърпевшите деца е от огромно значение. Кое точно е агресия и как да разпознаем дете, жертва на агресия- по темата потърсихме мнението на Галина Лозанова- началник отдел "Закрила на дететo" в град Белоградчик:  


"Агресията е понятие от психологията,което е свързано с такъв тип поведение, което е насочено да нанесе вреда, щета върху друг човек. Може да не е само дете. Агресията е акт на насилие, което води до вреда върху здравето, живота или психиката на някого. Може да е удар, обида, пренебрегване и всичко такова. Ние сме малък град и нямаме чести случаи на агресия или поне докладвана такава... В институциите, по принцип е съгласуван координационен план за въздействие при работа с деца, върху които е приложен някакъв вид агресия. В плана участват представители на всички институции, които работят с деца. Но работим само ако има постъпил сигнал. Работим с цел подкрепа на детето, за да му помогнем да преодолее преживяната агресия. Голяма роля има превенцията, на която се набляга в училищата, относно агресията. Ако някой гражданин стане свидетел на такава агресия, може да подаде сигнал в полицията или отдел "Закрила на детето"- разясни Галина Лозанова.


Децата трябва да чувстват подкрепа, за да разберат, че насилието - физическо, психическо, вербално, съвсем не е нещо обичайно. С Гергана Младенова от Видин, майка на две деца, говорим за това- трябва ли да използваме агресия,  възпитавайки децата си: 

"Децата по никакъв повод не бива да се възпитават чрез агресия. Все по-често ни се случва да срещаме агресия в поведението на децата, както в семейството, така и в училищна среда. Според мен агресията в семейството идва главно от родителите. Нормално е, ако те имат такова поведение, децата им да действат по същия начин. Майка на две деца съм и както споменах, все по-често ми се случва по площадките да виждам ядосани родители, които се карат на детето си. Срещала съм случаи, в които детето ако не направи нещо правилно, по-изнервените майки действат доста агресивно. Което определено не е редно...Такова ни е ежедневието, живеем в напрегнат свят. Постоянно бързаме, изнервени сме, липсата на пари, на време се отразява на нас и подсъзнателно го прехвърляме върху децата си. Модела на поведение особено в семейството е изключително важен. Авторитарния начин на възпитание е тогава, когато децата се възпитават, чрез 100 процентова дисциплина и послушание, а обикновено резултатите от такъв вид възпитание са агресивност и затвореност на децата, лошо поведение, слаби оценки. Всичко това влияе на формирането на детето като личност. Моите деца ги уча на любов и уважение, първо един към друг. Второ- уважение към останалите, да се държат добре в обществото, да спазват нормите на поведение, искам от тях като пораснат да са достойни граждани на обществото."

Възрастните не бива да остават безмълвни, когато стават свидетели на грубо и жестоко отношение към дете, тъй като автоматично се превръщат в съучастници.

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Образователен медиатор от Крушовица с грамота за принос към правата на човека

Образователният медиатор в ОУ "Христо Ботев" във врачанското село Крушовица Радослава Спасова бе номинирина за наградите на Български хелзинкски комитет за принос към правата на човека и правозащитността. Тя получи почетна грамота от председателя на журито.  "Бих казала, че тази почетна грамота не е само за мен, тя е за всички..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Мая Асенова (вляво), класирала се на I място и Натали Иванова, заела II място в конкурса.

Ученичка от Монтана спечели първо място в конкурс за Вапцаров

Дванайсетоклсаничката Мая Асенова от Финансово-стопанската професионална гимназия в Монтана се класира на първо място в раздел "Литература", категория "Есе" в конкурс на тема: "За него - Живота - направил бих всичко", организиран от Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. Инициативата е посветена на 115 години от рождението на поета..

публикувано на 07.01.25 в 13:00

Етиен Леви в "Час при зъболекаря": Красивата усмивка е задължителна

Известният изпълнител, музикален педагог и политик Етиен Леви гостува в рубриката "Час при зъболекаря" и разказа за някои от първите си срещи с лекар по дентална медицина. Преди да поеме по пътя към музикалната сцена и да стане част от вокална група "Трик", бъдещият певец често посещавал зъболекарския кабинет, тъй като и той като всички останали..

публикувано на 07.01.25 в 11:36

Цената на детското щастие

Днес на фокус поставяме рождените дни, но не при кого да е, а при тези, които най-нетърпеливо чакат заветната дата, а именно децата. Едва ли има човек, който като дете да не е питал поне около стотина пъти, а колко още дни има до рождения ми ден. Сигурна съм, че това е най-чаканият момент при децата, по-чакан дори от Коледа. Все пак говорим за..

публикувано на 06.01.25 в 15:05

Кои са по-значимите постижения в медицината през 2024 година

Нов медикамент, забавящ развитието на болестта на Алцхаймер, и ново лекарство за лечение на шизофрения са сред постиженията през изминалата 2024 година в областта на медицината в световен мащаб . В резултат от работата на учените са постигнати и други пробиви, които ни дават надежда, че можем да бъдем по-здрави и да живеем по-дълго. Проф...

публикувано на 06.01.25 в 14:00

Как преминават шофьорите в Румъния след приемането ни в Шенген

Частният паркинг, който служеше за буферен на Дунав мост при Видин е полупразен след отпадането на задължителния граничен контрол с Румъния. Още от средата на декември е изключен светофарът, който насочваше трафика. Организацията на движението се подпомага от дежурни екипи на МВР - Видин.  Частният паркинг, където преди се отклоняваха..

публикувано на 06.01.25 в 13:50

От Калофер до Врачанския Балкан: Пътят на Христо Ботев към безсмъртието

Отбелязването 177-та годишнина от рождението на Христо Ботев е добър повод да си припомним някои от по-важните факти от неговия живот, защото безспорно Христо Ботев е една от най-ярките фигури на нашето национално възраждане. Една многостранно развита личност, която оставя трайни следи не само в онова бурно предосвобожденско време, но и до..

публикувано на 06.01.25 в 13:11