На почти всеки родител се е случвало да повиши тон на детето си, понякога дори да го удари в яда си. Правилно ли е това и трябва ли по този начин да възпитаваме децата си?...
От 2012 година насам в България 4 юни се отбелязва като Международен ден в защита на децата, жертви на агресия. Децата са най-беззащитни, затова и често стават жертва на насилие- като започнем от семейството, нерядко в училище и на улицата. Така постепенно децата могат да "копират" подобно поведение и от своя страна да се превърнат в насилници... Знанието как да се реагира в подобна ситуация и как да се помогне на потърпевшите деца е от огромно значение. Кое точно е агресия и как да разпознаем дете, жертва на агресия- по темата потърсихме мнението на Галина Лозанова- началник отдел "Закрила на дететo" в град Белоградчик:
"Агресията е понятие от психологията,което е свързано с такъв тип поведение, което е насочено да нанесе вреда, щета върху друг човек. Може да не е само дете. Агресията е акт на насилие, което води до вреда върху здравето, живота или психиката на някого. Може да е удар, обида, пренебрегване и всичко такова. Ние сме малък град и нямаме чести случаи на агресия или поне докладвана такава... В институциите, по принцип е съгласуван координационен план за въздействие при работа с деца, върху които е приложен някакъв вид агресия. В плана участват представители на всички институции, които работят с деца. Но работим само ако има постъпил сигнал. Работим с цел подкрепа на детето, за да му помогнем да преодолее преживяната агресия. Голяма роля има превенцията, на която се набляга в училищата, относно агресията. Ако някой гражданин стане свидетел на такава агресия, може да подаде сигнал в полицията или отдел "Закрила на детето"- разясни Галина Лозанова.
Децата трябва да чувстват подкрепа, за да разберат, че насилието - физическо, психическо, вербално, съвсем не е нещо обичайно. С Гергана Младенова от Видин, майка на две деца, говорим за това- трябва ли да използваме агресия, възпитавайки децата си:
"Децата по никакъв повод не бива да се възпитават чрез агресия. Все по-често ни се случва да срещаме агресия в поведението на децата, както в семейството, така и в училищна среда. Според мен агресията в семейството идва главно от родителите. Нормално е, ако те имат такова поведение, децата им да действат по същия начин. Майка на две деца съм и както споменах, все по-често ми се случва по площадките да виждам ядосани родители, които се карат на детето си. Срещала съм случаи, в които детето ако не направи нещо правилно, по-изнервените майки действат доста агресивно. Което определено не е редно...Такова ни е ежедневието, живеем в напрегнат свят. Постоянно бързаме, изнервени сме, липсата на пари, на време се отразява на нас и подсъзнателно го прехвърляме върху децата си. Модела на поведение особено в семейството е изключително важен. Авторитарния начин на възпитание е тогава, когато децата се възпитават, чрез 100 процентова дисциплина и послушание, а обикновено резултатите от такъв вид възпитание са агресивност и затвореност на децата, лошо поведение, слаби оценки. Всичко това влияе на формирането на детето като личност. Моите деца ги уча на любов и уважение, първо един към друг. Второ- уважение към останалите, да се държат добре в обществото, да спазват нормите на поведение, искам от тях като пораснат да са достойни граждани на обществото."
Възрастните не бива да остават безмълвни, когато стават свидетели на грубо и жестоко отношение към дете, тъй като автоматично се превръщат в съучастници.
Повече може да чуете в звуковия файл.
"Неделник е тук. Какво ще научим в него: Писателят от Враца Теодор Петров ни връща в миналото за да ни представи своя първи роман „Комтитите“ за цар Самуил и неговото време. Ще празнуваме Трифон Зарезан в село Раковица в община Макреш. Празника не е отбелязван в селото от 2014 година. Сега с общи усилия на..
Неделята, в която се намираме днес е Седемнадесета след Неделя подир Въздвижение – на Блудния син. "След Неделята на митаря и фарисея, светата Църква ни въвежда в Неделята на блудния син. Състоянието, в което се намирал митарят, когато зовял към Бога за милост и не само не помислял за своите добродетели, но и не смеел да повдигне очи..
„Сгреших много, като купих тази тетрадка. Но сега е твърде късно за съжаление, щетите са нанесени.“ Това са първите думи, които Валерия Косати – една уморена италианска домакиня, съпруга и майка – записва в тетрадката, която купува в края на 1950 г. под напора на внезапен импулс. След тях животът ѝ вече никога няма да бъде същия...
В СУ "Христо Ботев" в Арчар организираха празничен урок на тема "Лозе, вино и веселие", посветен на празника на лозаря Свети Трифон Зарезан. В община Видин това е едно от училищата, в което има паралелка "Лозаровинарство". Взимайки доброто си настроение и готови да предизвикаме сетивата си с дегустация на вино, се отправяме към двора на..
С богата музикална и танцова програма в Ново село отбелязаха празника на лозаря и винаря Трифон Зарезан. Под звуците на духова музика жителите на видинското село се хванаха на хоро и се насочиха към лозовите масиви на местната изба. По повод празника в лозовите масиви отец Мариян отслужи водосвет за здраве и берекет, след което се състоя и..
Видинската поетеса Диана Сиракова се грижи за пет бездомни котки . Всеки ден те я посещават в галерията към Народно читалище "Цвят". Още една писана пък всяко лято идва да разгледа картините. У дома Диана Сиракова , която е голям любител на животните, се грижи за котарака Бари. Какво я кара да полага тази грижа и за любовта към животните на..
Програма "Силна" на Български фонд за жените (БФЖ) подкрепя организации, които работят на първа линия за противодействие на насилието. Няма статистика, която да сочи какъв е мащабът на проблема и за съжаление държавното финансиране не е достатъчно. Понякога напълно липсва, а са нужни навременни средства, казва Рая Раева, директор „Кампании..