Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На море- у нас или в чужбина?

| обновено на 05.07.19 в 18:21
Автор:
Снимка: Радио ВИДИН

Започна отпускарският сезон и много хора си задават въпроса къде да идан на почивка- у нас или в чужбина. Преди няколко години българите избираха нашето Черноморие за лятната си почивка. Тази година обаче във всички социални мрежи работодателите и работниците се оплакват от сериозен спад в потока от туристи. Каква е причината за това и все още ли важи "правилото" - отиваме там, където морето ще ни излезе по-евтино.


Въпреки, че има спад по нашето Черноморие, това не означава, че българите не си почиват на морето, просто предпочитат курортите в Гърция и Турция и други държави. Затова в една туристическа агенция проверих как стои въпросът с Гърция и Турция, сравнено с нашето Черноморие. Избрах дати в пика на сезона. Август месец.

 В Гърция, в хотел 4 звезди, пакет Аll inclusive за седем дни варира около 780 лева на човек. В 4-звезден хотел в Турция на цена от около 490 лева наистина може да запазиш почивка за седем дни Аll inclusive. Подобни цени може да предложи почти всеки туроператор за курортите Мармарис, Кушадасъ.


В Слънчев бряг, 7 дни на Аll inclusive в 4-звезден хотел, можете да резервирате за около 550 лева на човек. Тук е важно да отбележим, че сравнихме хотелите по критерии като All inclusive, безплатен паркинг, 4 звезди и рейтинг, избирайки най-евтиния вариант.

Изключвайки топ дестинациите, според Гергана Младенова от Видин е възможно да си прекараме добре и без да се налага да дадем 2000 лева за екскурзията на семейството ни.


"Решихме да отидем в Несебър, семейството ми е от 4 души като двете ми деца са на 3 и 2 години. Бяхме в 3-звезден хотел, all inclusive, като нощувката за всички ни бе 120 лв. Храната беше много хубава и разнообразна, имаше и междинни хранения, които децата харесаха много. Хотелът ни беше много близо до южния плаж, там заплащахме 8 лева за шезлонг, 3 лева за постелка и 8 лева за чадър. Смятам, че не беше много "евтино" това, но пък напитките и храната от плажните барове бяха на цени като в нашия град.  Хотелът имаше частен паркинг, за който заплащахме 4 лева на ден. Посетихме Стария Несебър, там отново оставихме колата, но за 4 лева на час. Предполагам, че е  нормален факта, че там беше доста по-скъпо. Препоръчвам хората да посещават нашето Черноморие, особено за хора с малки деца. Смятам, че отговаря на всички изисквания за едно хубаво място. Обслужването навсякъде беше на ниво и не смятам,че това, което чета в интернет, е истина" - допълни Гергана Младенова.


Николай Хараламбов разговаря и с Виктория Маринова. За около 680 лева, Виктория сподели, че 4-членното и семейство прекарват 1 седмица в Испания.


"Вече четири поредни години я посещаваме, ходихме на много различни места, но определено тук ни харесва най-много. Предпочитаме я, защото хотелиерските услуги са по-качествени, карат туристите да се чувстват по-комфортно. Плажовете им са чисти, хубавото е , че няма много частни зони и не се налага да се съобразяваш с това, има голяма плажна ивица. Смятам, че цените са абсолютно нормални, може би ако поръчаш плато с морски дарове е една идея по-скъпо, но не е кой знае какво. Храната е много вкусна и винаги разнообразна. Винаги си резервираме хотел със закуска и вечеря, за да може поне на обяд да обиколим града, в който сме и да опитаме и друга храна. Има за всеки по нещо" - сподели Виктория.


Въпросът, който си задавам е, защо голяма част от хората не търсят просто спокойствието и природата. Каква е ползата, че почиваш в хотел с 5 звезди, когато наоколо е пълно със строежи, заобиколени сме от непоносим шум, а на улицата преминаваш между сергии с най-невероятен асортимент от стоки- от слънчеви очила до тениски и бански и... каквото се сетиш.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жители на Балей: Предпочитаме да пазаруваме в Сърбия, там е по-евтино

В рубриката "Добро утро, кмете", днес ще посетим село Балей в община Брегово. То е най-северозападното населено място в България, намиращо се непосредствено край граничната река Тимок и на 3 км от река Дунав. Това стратегическо място оказва се, че днес с нищо не е допринесло за развитието на селото. Напротив. Река Тимок, която тече близо до площада..

публикувано на 11.04.25 в 13:45
Снежана Гарданска

Директорът на горското стопанство в Оряхово с награда "Лесовъд на годината и цялостен лесовъдски принос"

Директори на държавни горски стопанства присъстваха на тържественото честване на Седмицата на гората , което се проведе в Берковица. В миналото Седмицата на гората се е наричала Празник на залесяването. Тази година се навършват 100 години от неговото първо честване, макар че действията по възстановяването, стопанисването и опазването на българските..

публикувано на 10.04.25 в 15:50

Зли дол се бори за своя първи православен храм

Православен храм искат жители на Зли дол, община Мездра. В селото никога досега не е имало църква и за да се осъществи идеята, е създаден инициативен комитет. Борбата за изграждането на параклис е от няколко години. Осигурен е терен, местен предприемач и Общината ще подпомогнат строителството, но преди това трябва да бъде решен проблем с..

публикувано на 10.04.25 в 15:00

Потомка на поручик Дворянов с голямата награда на Международното биенале "Интуитив"

Правнучка на защитника на Белоградчик - поручик Дворянов, спечели голямата награда на Третото международно виртуално биенале "Интуитив". Лиляна Дворянова е отличена сред близо 160 творци от 39 държави, като за първи път наградата остава в България.  В събитието, организирано от Салона за наивистично и интуитивно изкуство в Белоградчик, участваха..

публикувано на 10.04.25 в 14:52

Видински пожарникари обучават деца за поведение при бедствия

Служители на Регионална дирекция "Пожарна безопасност и защита на населението" във Видин представиха основни правила за поведение при бедствия и аварии  пред първокласници и второкласници от СУ „Свети свети Кирил и Методий" в града .  Децата разбраха как да се държат по време на пожар, наводнение и земетресение. Те имаха и възможността да се..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

Промени при шофьорските книжки предвиждат намалена възраст за професионални водачи

Намалена минималната възраст за водачи на камион и автобус предвижда една от промените в правилата на Европейския съюз за шофьорските книжки, които бяха приети от европарламента. Целта на мярката е борба с недостига на професионални шофьори. Според промените минималната възраст за водач на камион ще бъде намалена от 21 на 18 години, а за водач на..

публикувано на 10.04.25 в 14:00

В "Музикална зона" на 10 април 2025 слушаме Трилок Гурту и Саймън Филипс в 21 Spices - 2011

21 Spices е съвместен проект на двама перкусионисти от световна величина – Трилок Гурту и Саймън Филипс с NDR Bigband. Записът на албума е основно концертен, осъществен на Drums 'n' Percussion Paderborn Festival през май, 2010 г. в Heinz Nixdorf Museums Forum - Германия. Студийната част е реализирана в NDR Studio Hamburg. Диригент е Jord Achim..

публикувано на 10.04.25 в 09:00