Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Походът в планината изисква добра подготовка

Снимка: Радио ВИДИН



Свежият и чист прохладен въздух, спокойствието и тишината. Красотата на природата, носеща позитивни емоции. Всичко това може да бъде част от нашия ден, ако решим да посетим планина през лятото. Въпреки това, планината остава едно приключение, криещо своите огромни рискове.  

Преди да се впуснем в тази разходка, трябва да си припомним възможните рискове, които могат да се изпречат на пътя ни. Целта в крайна сметка е почивката да бъде приятна, запомняща се и желана отново. Ако целим незабравимо изживяване, можем да си осигурим водач, който познава по-добре маршрута. Трябва да внимаваме с времето - крайностите не са полезни, а същото важи както за твърде студеното, така и за твърде топлото време. Преди подобна екскурзия е хубаво човек да направи няколко малки, но полезни неща, например да се запознае с всички налични канали в България при нужда за помощ, да се запомнят телефоните за планинска служба, както и националният телефон за аварийни ситуации 112. 

Кои са основните неща, които трябва да знаем преди да тръгнем към планина, обобщи Сергей Цветков, началник на Планинската спасителна служба в Берковица. 

"Трябва да бъде предвиден маршрутът. Да се подберат кадрите, да бъдат поне с еднаква физическа подготовка. Водачът е длъжен да определи това нещо. Ако в групата има по-слабо физически лица, групата трябва да се съобразява с тях. В противен случай, уви, ще се стигне до спасителна операция. Акциите за търсене са тежки, изискват време и човешки ресурс. Не на последно място, струват и средства. Туристите трябва да знаят, че могат да си направят застраховка, която им поема разходите по спасяването, ако се стигне дотам. Парите са от порядъка 10-15 лева за месец или до 40 лева за годишна. Разходите, които се поемат от застраховката, са до 1000 лева. Екипировката е от голямо значение, трябва да се чувстваме комфортно. Планинските преходи са през стръмни участъци, през скалисти терени. Тоест ние трябва да се съобразим с нашия преход. Обувката трябва да е висока, да прилепва на глезена. В планината знаете, че времето се разваля за секунди. Температурите ще паднат, затова се нуждаем от зимни дрехи. Резервни дрехи за преобличане. Запалка, фенерче, батерията да е заредена, за да се обадим, ако бедстваме. При една гръмотевична буря през лятото се слиза в ниското, в гористата част, да не се остава на голо или при самотни дървета. В такъв случай трябва да се освободим от всички метални предмети. Призовавам да не се подценява ухапването от насекоми, защото предизвиква алергични реакции".

миджур планина връхОблеклото и обувките трябва да бъдат подбрани правилно. Не трябва да се подценява и дехидратирането: на по-висока надморска височина става изключително бързо.

"Някои райони не са снабдени с вода. Преминавайки през такива, нужно е да имаме вода наша си. GPS устройствата улесняват. Има приложения, които помагат, ако изпаднем в беда. Пак казвам, но групата трябва да е еднородна. Това зависи от водача. Бъдете компактни, тръгвайте навреме. Не изоставайте от сроковете. Жегите изморяват".

Задължително условие е да проверим метеорологичните условия в местността на нашия преход. Необходимо е също да проверим познанията на групата за оказване на първа помощ при инцидент. Не бива да забравяме да информираме наши близки или приятели за планинските си планове, продължителността и точната локация на разходката ни.

Ходят ли през лятото видинчани на планина и запознати ли са с оптималната подготовка за един излет? 

"Били сме на планина, ходили сме на преходи. Предпочитаме високото пред морето, въздухът е чист, билките са много... Не съм имала проблеми, знам рисковете и през лятото, и през зимата... Подготовката е необходима... Ходихме преди много... Винаги с водач, по-сигурно е... Винаги повечко храна и повечко дрехи, вода се намира".

Бъдете внимателни!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Докъде стигна обновяването на домовете за стари хора във Видинско

Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..

публикувано на 17.07.25 в 17:07

Ватманът Стефан Здравков- за професията и за най-интересния пътник - мечката

Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..

публикувано на 17.07.25 в 15:55

Кино под звездите радва жителите на Галиче

Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..

публикувано на 17.07.25 в 15:00

Онлайн карта на МВР показва местата с катастрофи

Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..

публикувано на 17.07.25 в 14:00
Клод Моне -

В "Музикална зона" на 17 юли 2025 слушаме Клод Дебюси

В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..

публикувано на 17.07.25 в 09:00

Впечатляваща археологическа находка в центъра на Враца

Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..

публикувано на 16.07.25 в 15:07

Каква е перспективата за реализация на младите хора

Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас.   Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...

публикувано на 16.07.25 в 11:57