Започва вторият етап от възстановителните дейности на старинната църква "Св. Георги Руян" в село Гара Орешец, която е изградена върху основите на по-древенхрам. В миналото е обявена за паметник на културата. В наши дни 200- годишният храм се руши и има нужда от спешно укрепване. Такова бе направено миналата есен, а от идната седмица ще започне вторият етап от възстановителните дейности. Ще бъде ремонтирана покривната конструкция, а част от изключително ценните стенописи ще бъдат реставрирани, обясни протосингелът на Видинската митрополия архимандрит Антим:
"Предстои пълно реновиране на покрива и реставрация и консервация на 20 квадрата от ценните стенописи от храма. Целият слой мазилка, върху който са тези стенописи, се е отделил от стената и трябва да се залепи обратно. Стенописите са от Ранното Възраждане, в района малко църкви притежават такава стенопис. Храмът е старина, която трябва да се запази. Той е още по-древен от самите стенописи, изграден е върху основите на по-древен храм, едно от най-древните светилища там е. По него има доста ценни източници на историческа информация, има паметни бележки и писания. Хората в района много почитат храма, самата почит на хората го превръща в ценна светиня. В определени празнични дни се извършват богослужения и самата църква служи като обединителен център."
За възстановителните дейности Видинската митрополия изготвя проект, който защитава пред Министерството на културата. Отпуснати са 67 000 лева. За изпълнител е избрана фирма, която има лиценз да извършва строително-монтажни дейности на сгради - паметници на културата от местно значение, и отделно - реставраторски екип със съответната квалификация. Срокът за изпълнение е 3 месеца.
От църковното настоятелство на храма "Св. Георги Руян" предвиждат дейности по благоустрояване и на района около него. Смятат да се погрижат и за неговото популяризиране, защото все още не е добре познат, а за него има какво да се разказва, обясни Кръстьо Кръстев от Настоятелството:
"Не е много позната, да не кажа, че изобщо не е позната, просто е стояла в забвение. От няколко години, откакто се заеха хора да оправят документи и да я почистват, тогава се оказа, че тя е може би единствената църква, която е изрисувана цялата. Всичко е правено наведнъж, хората са събрали пари. Има подкожушени стенописи, други са паднали, но самата църква е в относително добро състояние, но трябва да се реставрира. Трябва да събираме пари за Апостолския ред и иконостаса, защото преди години е обирана и иконите са прибрани... Искаме да направим навес, за да може хората да седнат, да се хранят, когато се правят курбани. Сега няма сянка и сме изложени на природата..."
Преди няколко години видинските етнографи Десислава Божидарова и Сашка Бизеранова провеждат обследване на старинния храм и остават впечатлени от стенописите. Забележително е това, че целият храм е изписан и това е направено от едни и същи майстори, обясни Десислава Божидарова:
"Самият градеж на постройката е просто една масивна зидария от камък, която няма някаква изключителна художествена стойност, самите стенописи вътре са интересни и най-вече стенописът на св. Марина в цял ръст, която е хванала Дявола за рогата и е готова да го посече, и многото образи на светци лечители, които са изписани. Лошото е, че самите стенописи са в много окаяно състояние... Цветовете са предимно тъмни, пастелни и в самата църква е доста тъмно, но много ярко изпъкват изображенията на Слънцето и Луната, които са на южната и северната страни на църквата, те са в едни ярки жълти цветове и това е отглас от дохристиянските вярвания. Така че самата църква показва няколко културни пласта, наслоени един върху друг..."
Според етнографа храмът и неговите уникални стенописи биха представлявали интерес за нови научни изследвания, които да разкрият още любопитни факти от неговото минало и живота в района.
Чуйте още в звуковия файл.
Сдружението "Врачанските къщи" отбелязва 4 години от своето основаване утре, 30 ноември. То е създадено с идеята да се защитят от разрушаване и да се възстановят голяма част от старите къщи с интересен облик, останали във Враца. Според сдружението старите градски къщи са тези, които дават романтизма, престижността и даже аристократизма на..
Малкото корнуолско село Грейт Дидлинг е пълно с истории, които шведската писателка Берит Гарднър надушва веднага, след като се настанява там. Тя пристига в селото, за да заживее в идиличната къща „Уистерия Котидж“, която току-що е купила, опитвайки се да си осигури малко спокойствие и да потърси изгубеното си вдъхновение. Жителите на..
Две британски късокосмести котки битуват в апартамента на Димитър Цолов във Враца. Със Сали-Ерна Борислава Цолова , накратко Салиндра сме ви срещали и преди, но тя вече съжителства със сина си Кори Тейлър Димитров Цолов . За него важи следното - много пакостлив и много гальовен. И лаком. А за майка му - значително по-кротка от отрочето ѝ, но с..
Танцов клуб "Шарения" в Козлодуй ще изнесе юбилеен концерт в града по случай своята десета годишнина. Събитието ще се проведе утре, 30 ноември, в Дома на енергетика. Участие в концерта ще вземат танцови състави не само от региона, но и извън него. Подготовката за юбилея е започнала преди два месеца с ежедневни репетиции, обясни за Радио ВИДИН..
Днес е Световният ден без покупки . Отбелязва се след Деня на благодарността в САЩ, който е четвъртият четвъртък на ноември. Идеята се заражда във Ванкувър, Канада, и е вид протест срещу прекомерното консуматорство. В анкета питаме видинчани и маме ли реална нужда от всичко, което купуваме, д али не купуваме, само защото е много евтино и к акво..
Младите таланти от ломската Вокална група "Шоколадче" ще изнесат концерт днес, 29 ноември, пред видинската публика. Концертът е озаглавен "Рок магия" и е по повод шестнадесетия рожден ден на формацията. Ръководителят на групата вокалният педагог Росица Кръстева , заедно с част от "шоколадчетата" - Елица Дражкова, Яна Георгиева, Виктория..
Защо настоящата зима ще бъде по-студена от миналата? За да отговори на този въпрос климатологът проф. Георги Рачев обясни, че трябва да има база за сравнение. Миналата година не е база за сравнение, защото тя беше най-топлата зима откакто съществуват метеорологични наблюдения в България с температури почти 3 градуса над нормата. "А съвременната..