Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият и малкият град- предимства и недостатъци

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

В съвременния свят всеки избира къде да живее. Но какви са предимствата и недостатъците да живееш в малък или голям град? На много хора им се налага да вземат такова решение - да направят своя избор дали да тръгнат към големите градове или да предпочетат уюта на провинцията. Естествено, всичко е свързано с работата и заплащането. 

Всички знаем, че в малкия град е по- евтино, но големият дава и големи възможности. Да, но в малкия град всичко ни е на една ръка разстояние и ако си имаме собствено жилище, нещата са чудесни. В големият град обаче са повечето развлечения, по- големите заплати и възможностите за развитие. Всъщност всеки сам избира. Интересна е обосновката за избора на Светослав Димитров, който се е сблъскал със столичната действителност. Той прави анализ на малкия и на големия град:


"В малкия град имаш и по- малко разходи. Плащаш квартира на ниски цени. За собствено жилище данък в общината и консумативи. Нямаш проблем с паркирането...Заплащането е малко по- различно от това в големия град. Ако оправиш компютър на зеленчукова борса например, ще получиш ябълки, а не пари...И пари се дават разбира се, но са по- малко...В големия град е много сложно. Купуваш апартамент, но имаш разходи за чистачка на входа, домоуправител, чип за входа, за паркомясто и т.н.т...Заплащането е много високо, но има и разходи по пътуване...Всъщност в големите градове всичко е пари. Там те санкционират с пари...В големите градове има правила и всичко се плаща..."


Със сигурност, малкият град има своите предимства. По-лесно е например гледането на деца, повече са и местата в ясли, градини и училища. Спокойствие и тишина, нормална среда за семейства и улегнали хора. Помощ от роднини, на които можеш да разчиташ, ако закъсаш- дори да ти заемат 20 лв. до заплатата! Наблизо има села с градини, оранжерии и домашни плодове, зеленчуци, месо и зимнина. Така е - хората в големия град ходят на хипермаркети, а ние, от малкия- на село!


Големият град предлага професионална реализация и кариерно израстване - ако искаш да градиш кариера и да се развиваш, то нямаш работа в малкия град. Рядко в малките градове има присъствие на международни фирми, а за шанс за глобално корпоративно развитие и дума не може да става. 


Стоян Николов е писател, родом е от Монтана, но е избрал да живее във Велико Търново. Живял е в София, но е предпочел старата столица:


"Раснах на воля в село Говежда и на морето... Завърших в Монтана средно образование и отидох да уча във Велико Търново...Съпругата ми успя да ме убеди да се преместим в София за две години, а те станаха девет. Когато бе бременна с втория от тримата ни сина й казах- "Или развод или Велико Търново". Избра второто и сега сме там... Столицата не е моето място за живеене...Блъсканица и бързащи хора...Има си и своя чар, но тук е по-спокойно- и за нас и за децата..."


Гергана Грънчарова е човек на изкуството- художник и вижда през друга призма градовете. Харесва София, но живее в Благоевград:


"Има си предимства големият град. Тук са повечето институции. Има много приятни места...Музеите и галериите са тук...Обичам тихите стари софийски улици...Като човек, който се занимава с изкуство, ме впечатляват красивите сгради...Чувствам се добре и в София, и в Благоевград..."


Според видинчани, градът ни е красив и спокоен, но липсата на работа принуждава хората да търсят препитание в големите градове.
Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28