Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Големият и малкият град- предимства и недостатъци

Снимка: Светослав Цветанов, Радио Видин

В съвременния свят всеки избира къде да живее. Но какви са предимствата и недостатъците да живееш в малък или голям град? На много хора им се налага да вземат такова решение - да направят своя избор дали да тръгнат към големите градове или да предпочетат уюта на провинцията. Естествено, всичко е свързано с работата и заплащането. 

Всички знаем, че в малкия град е по- евтино, но големият дава и големи възможности. Да, но в малкия град всичко ни е на една ръка разстояние и ако си имаме собствено жилище, нещата са чудесни. В големият град обаче са повечето развлечения, по- големите заплати и възможностите за развитие. Всъщност всеки сам избира. Интересна е обосновката за избора на Светослав Димитров, който се е сблъскал със столичната действителност. Той прави анализ на малкия и на големия град:


"В малкия град имаш и по- малко разходи. Плащаш квартира на ниски цени. За собствено жилище данък в общината и консумативи. Нямаш проблем с паркирането...Заплащането е малко по- различно от това в големия град. Ако оправиш компютър на зеленчукова борса например, ще получиш ябълки, а не пари...И пари се дават разбира се, но са по- малко...В големия град е много сложно. Купуваш апартамент, но имаш разходи за чистачка на входа, домоуправител, чип за входа, за паркомясто и т.н.т...Заплащането е много високо, но има и разходи по пътуване...Всъщност в големите градове всичко е пари. Там те санкционират с пари...В големите градове има правила и всичко се плаща..."


Със сигурност, малкият град има своите предимства. По-лесно е например гледането на деца, повече са и местата в ясли, градини и училища. Спокойствие и тишина, нормална среда за семейства и улегнали хора. Помощ от роднини, на които можеш да разчиташ, ако закъсаш- дори да ти заемат 20 лв. до заплатата! Наблизо има села с градини, оранжерии и домашни плодове, зеленчуци, месо и зимнина. Така е - хората в големия град ходят на хипермаркети, а ние, от малкия- на село!


Големият град предлага професионална реализация и кариерно израстване - ако искаш да градиш кариера и да се развиваш, то нямаш работа в малкия град. Рядко в малките градове има присъствие на международни фирми, а за шанс за глобално корпоративно развитие и дума не може да става. 


Стоян Николов е писател, родом е от Монтана, но е избрал да живее във Велико Търново. Живял е в София, но е предпочел старата столица:


"Раснах на воля в село Говежда и на морето... Завърших в Монтана средно образование и отидох да уча във Велико Търново...Съпругата ми успя да ме убеди да се преместим в София за две години, а те станаха девет. Когато бе бременна с втория от тримата ни сина й казах- "Или развод или Велико Търново". Избра второто и сега сме там... Столицата не е моето място за живеене...Блъсканица и бързащи хора...Има си и своя чар, но тук е по-спокойно- и за нас и за децата..."


Гергана Грънчарова е човек на изкуството- художник и вижда през друга призма градовете. Харесва София, но живее в Благоевград:


"Има си предимства големият град. Тук са повечето институции. Има много приятни места...Музеите и галериите са тук...Обичам тихите стари софийски улици...Като човек, който се занимава с изкуство, ме впечатляват красивите сгради...Чувствам се добре и в София, и в Благоевград..."


Според видинчани, градът ни е красив и спокоен, но липсата на работа принуждава хората да търсят препитание в големите градове.
Чуйте повече в звуковия файл. 


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Сираково – малко, но задружно

Сираково е село в Северозападна България. То се намира в община Борован, област Враца.   Днес в него са останали около 180 жители.  Селото е малко, но китно и красиво. Възникнало е в древността. В местността Пчелиня има останки от тракийско селище. Това са могили гробници на местни тракийски владетели. По време на римското..

публикувано на 16.05.25 в 12:00
Епископ Мелетий Знеполски

Епископ Мелетий Знеполски: Духът на безбожния комунистически режим не е разобличен и все още присъства в обществото

Защо и днес продължава да бъде актуална, независимо от дистанцията на времето, проблематиката за отношенията между Българската православна църква и държавата по времето на тоталитарния комунистически период?  Продължава ли да рефлектира тази връзка върху актуалните проблеми, с които се сблъскват Църквата и православните християни?  Могат ли да..

публикувано на 15.05.25 в 10:00

Ще се вдигнат ли осигурителните вноски и възрастта за пенсиониране?

Ocигypитeлнaтa внocĸa зa пeнcия да бъдe yвeличeнa c 1 пpoцeнтeн пyнĸт пpeз 2027 гoдинa и c oщe 2 пpoцeнтни пyнĸтa пpeз 2028 гoдинa. Toвa e зaлoжeнo в aĸтyaлизиpaнaтa cpeднocpoчнa бюджeтнa пpoгнoзa, пpиeтa oт пpaвитeлcтвoтo. Bъзpacттa зa пeнcиoниpaнe ce yвeличaвa плaвнo, ĸaтo ĸpaйнaтa цeл, cпopeд ceгaшнoтo зaĸoнoдaтeлcтвo, а мъжeтe и жeнитe дa..

публикувано на 14.05.25 в 10:45

Петко Петков, "Галъп": Този "подарък" от президента допълнително стабилизира правителството и го сплотява за еврото

Извънредното обръщение на президента Радев, с което поиска референдум за еврото, вдигна градусите на политическото напрежение у нас. Остро реагираха премиерът Росен Желязков, от ГЕРБ, от ПП-ДБ. Против референдума се обяви и лидерът на "ДПС - Ново начало" Делян Пеевски. ДПС на Ахмед Доган декларира, че подкрепя европейския път на България. От ИТН..

публикувано на 13.05.25 в 12:38

Защо е необходим спешен ремонт на пътя Добри дол - Козлодуй

Граждански протест се проведе през декември м.г., заради лошото състояние на пътя Козлодуй - Лом , част от републикански път II-11. В началото на януари т.г. последва втори .  На 9 януари от АПИ съобщиха , че предприемат действия за трайно и дългосрочно подобряване на експлоатационното състояние на второкласния път II-11 в участъка Лом -..

публикувано на 12.05.25 в 16:07

Кметът на Добролево: Повечето неща в селото са направени с доброволен труд

Днес ще посетим село Добролево в община Борован. Намира се на 40 км северно от Враца, на 30 км южно от Козлодуй и на 35 км от Оряхово. Разположено е в китна долина на двата бряга на Барата, малка рекичка, която се влива в Бързица. Селото има интересно минало. - останки от праисторическо селище от бронзовата епоха се намират по левия бряг на..

публикувано на 09.05.25 в 14:27

България продължава да се топи и през 2024 година

Населението на България в края на 2024 година е 6 430 000 души. За една година то е намаляло с 8 100 души, сочат данните на Националния статистически институт. През изминалата година страната са регистрирани малко над 53 700 родени деца, като спрямо предходната година броят на живородените бебета е намалял с 3 700. В края на 2024 г. хората на 65..

публикувано на 08.05.25 в 10:00