Шестнадесетата регионална краеведска конференция "Миналото на родния край - послание към бъдещето" се организирана във Враца. Организатори са Регионално управление на образованието и Регионална библиотека "Христо Ботев". Желаещите да участват в нея могат да го направят със свой авторски материал, базиран на лични проучвания и обобщения, свързани с българските културно-просветни средища, каза за Радио ВИДИН Калина Тодорова от врачанската библиотека:
"В последните години тя прераства в конференция на Северозападна България. Участват различни изследователи в институции или самостоятелно. Редовно при нас участват институциите- Държавен архив- Монтана, Държавен архив- Видин, Държавен архив- Враца, които са съорганизатори на конференцията. Включват се доста ученици и учители. Реализира се една от нашите идеи- съвместно, различните поколения и различните области на знанието, да се съберат, да обменят опит. Защото както ние има какво да научим от младежите, така и те от нас. Темата всяка година е различна, миналата година беше за народната медицина. Тази година обръщаме поглед към обществените организации и институциите. Разбира се и личности, свързани с тях, хората могат да участват и с родово изследване. Желанието ни е и тази година да съберем различни изследвания и погледи от целият регион. Разбира се много изследователи, краеведи са добре дошли. По традиция в нея участват и хора на изкуството, артисти, музиканти и др. "
Тема на конференцията тази година е "Пътища към новото време - градската и селската култура в модерна следосвобожденска България. Материалът може да бъде представен в резюме до 3 страници, като всеки сам избира как да представи своето изследване- по различен начин, интересен или чрез филм. Всички материали ще бъдат издадени в сборник следващата година, за да може всички читатели на библиотеката да се докоснат до темата, уточни Калина Тодорова.
Конференцията ще се проведе на 20 ноември в Регионална Библиотека "Христо Ботев" Враца, а до 10 ноември може да бъдат изпратени изследвания в отдел "Краезнание".
Наематели на общински жилища във Видин днес излязоха на мирен протест пред сградата на Общината. Повод за недоволството им е взетото през месец май решение на Общинския съвет да бъдат увеличени наемите им с около 300%. Част от наемателите твърдят, че тази сума е непосилна и днес поискаха среща с кмета Цветан Ценков, за да обсъдят възможностите..
Кога ще приключи строежът на православния параклис във видинското село Владиченци ? Това е въпросът, който вълнува не само хората от малкото село, но и дарителите, подкрепили проекта през годините. Самата инициатива има близо 6-годишна история. Подемат я през 2018 година преподавателят по теология в Пловдивския университет Ивелина Николова и..
Коледна изложба-базар на ръчно изработени картички и сувенири е организирана за 20-а поредна година в Дневния център за пълнолетни лица с увреждания в Монтана . За да го подготвят, посетителите на центъра са започнали работа още през септември. Средствата от базара ще бъдат използвани за закупуване на материали за бъдещите им занимания по..
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..