Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аронията- непозната и полезна

Снимка: Радио ВИДИН
14 декара арония отглежда семейството на Илияна Иванова във видинското село Войница. Започнали преди 15 години.


"Семейно произвеждаме арония. Правим сок, сироп, сладка и вино. 3-4 години беше борба да ограмотя хората какво е арония", разказа Илияна Иванова.

Трудности срещат при беритбата, защото няма работна ръка. Няма и пазар на едро за аронията.



ОДК КозлодуйВ "Еко Свят" говорим и за наблюдението на птици от децата от еко-клуба към Общинския детски комплекс /ОДК/ в град Козлодуй, водени от ръководителя Петя Лазарова и Велислава Спасова - еколог в община Козлодуй. Европейските дни на птиците се отбелязват в Козлодуй от 2004 година.


"В Козлодуй успяхме да преброим над 600 индивида от 21 вида, тъй като имахме късмет- водите на Дунав са ниски и наблюдавахме птиците на пясъчната коса на носа на остров Козлодуй", разказа Велислава Спасова.

Най- много бяха кормораните- 300 птици, следвани от 160 речни чайки и зеленоглава патица- 30 индивида.

Всяка година броим мигриращите птици в цяла Европа, данните от всички държави участнички (над 30) се обобщават за континента от международната природозащитна организация BirdLife International. За България координатор е Българско дружество за защита на птиците, което организира мероприятия в 6 града в страната.

При високи мерки за биосигурност, заради навлязлата зараза от заболяването Африканска чума по свинете, стартира новият ловен сезон за дива свиня.  Очаква се ловът да бъде масов, предвид разрешените 3, вместо досегашните 2 дни за групови гонки. След излизане от ловните полета ловците трябва да направят дезинфекция както на високопроходимите си автомобили, така и на обувките си. Това трябва да се направи с цел превенция да не се разпространи още заболяването на територията на България. Колкото повече се спазват тези мерки, толкова по-голям е шансът за изкореняване на болестта, поясниха от министерството на земеделието. Преди ловния сезон ловците са преминали и инструктаж за безопасност при боравене с огнестрелно оръжие. 


"Проведоха се предварително инструктажи, също така много обучения във връзка с болестта Африканска чума по дивата свиня", каза Владислав Антонов- ръководител на лова при Ловно- рибарското сдружение "Миджур" в село Чупрене.

При наблюдение на диво прасе с нетипично поведение ловците трябва да сигнализират в горските стопанства и ветеринарната служба.

Територията на стопанството е около 50 000 хектара, 19 са ловните дружинки с около 600 ловци.

Още по темите може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01