Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Многоликият Михалаки Георгиев


След Освобождението постепенно в млада България започва икономически възход, който е съпътстван от активен политически и културен живот. Една от личностите, които имат особен принос в този подем е видният общественик, дипломат, финансист, писател и агроном Михалаки Георгиев. Известният видинлия оставя в наследство множество научни статии, доклади, а също и уникално литературно творчество. Разказите му са написани на родния му видински диалект. Той остава в българската история и като организатор на първата държавна лотария през 1892 г.

Изложба, посветена на живота и творчеството на нашия голям съгражданин е открита в Университетската библиотека "Св. Климент Охридски" към Софийския университет. Изложението е съвместен проект на библиотеката и Института за литература към БАН. Изложбата е озаглавена "Многоликият Михалаки Георгиев".

Поводът за изложбата е културен и морален дълг, защото големият видинчанин днес е незаслужено забравен, разказва д-р Малина Димитрова, PR на Университетската библиотека:

"Това е втори съвместен проект между нас и института за литература към БАН. Експозицията включва архивни материали, съхранявани при тях. Втората линия на изложбата е едни висящи точки - табла, чрез които ние представяме многоликия образ на тази личност. Подготвили сме мултимедия с интересни факти от дейността и неговия живот. Повод няма, освен онзи морален дълг. Михалаки Георгиев е направил предостатъчно за България, огромно е наследството му. Полага му се достойно място в културния му пантеон, затова нашата изложба е почит към него. Опитваме се да го разгледаме през призма, която да осъществи срещата между оценката и забравата, да наклоним везните към преоценката му. Енциклопедична личност с всеобхватни интереси. Изключителна ерудиция, нравственост, Георгиев е уникално явление в нашия живот. Строител на съвременна България. Самият архив съдържа над 190 единици, всякакви материали, свръзани с биографията. Това е едно от съкровищата на Института". 

Уникалният Михалаки Георгиев е най-изявеният представител на течението постфолклоризъм. Терминът обозначава интерес към просторечието; индивидуалния изказ с неговите особености. Неговите широки интереси включват и геодезията. На негово име е издадено свидетелство за честност и благонадеждност за търсене на руди от Софийското градско общинско управление с дата 20 август 1899 г. 

"Михалаки Георгиев е в основата на модерното земеделие, той изследва билките в България. Издава академичен труд, в който описва лечебните им свойства. Освен това, е автор на първия учебник по ботаника. Съорганизатор е на Пловдивското изложение - първообраз на днешния тамошен панаир. Събира етнографски материали, гатанки, създава основите на съвременната ни статистика. Основател е на много от земеделските училища в България. Бил е и редактор, и издател. Той е автор и на известен разказ, по който е направена опера. Организира и първата лотария".

След 1907 г. общественика се оттегля от политиката и се отдава на селскостопанската си дейност. Умира на 14 февруари 1916 г.

Писателят Михалаки Георгиев завършил земеделско индустриално образование в Чехия и е един от малкото “изучени” агрономи в България. Съвременниците му го описват като нисък, закръглен, с буйни мустаци, “възсукани накрая”, с щръкнал алаброс и тънък, но мек глас. Бил сладкодумен и в компания бързо вземал акъла на всички, защото умеел да прави фокуси. Освен това свирел на флейта и на пиано, гледал на ръка, бил вещ по графология и астрономия, знаел няколко езика. 

Широко скроен, много отговорен, много честен, Михалаки Георгиев бил предпочитан и избиран за важни постове - управител на Видинската митница, ревизор на митниците в България, служител в Министерството на обществените сгради, земеделието и търговията и в Министерството на финансите, дипломатически представител във Виена и Белград... Той написва и издава първия учебник по ботаника за средните училища у нас. През 1892 г. е организатор и директор на първото българско земеделско и промишлено изложение в Пловдив, инициатор и организатор на първата българска държавна лотария - неговият подпис стои върху всичките 300 000 билета.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какво е състоянието на детските площадки във Видин в началото на пролетта

Днес на фокус ще поставим детските площадки във Видин и тяхното състояние. А причината е по-топлото време, когато са по-често посещавани. Община Видин, като всяка друга местна власт в България, носи отговорност за поддръжката на детските площадки. Тяхното добро състояние зависи от това колко често се полага грижа за тях, колко бързо реагират на..

публикувано на 28.04.25 в 17:10

Видинчани сигнализират за лошото състояние на улица в ж.к. "Крум Бъчваров"

Жители на Видин  сигнализират за лошото състояние на улица пред жилищния блок, който обитават в ж.к. "Крум Бъчваров" . Успоредна е на ул. "Райко Жензифов" и   се намира точно пред входа на потърпевшите. Неизбежно е преминаването оттам с автомобил, особено неприятно е за майки с детски колички.  Хората казват, че вече дори..

публикувано на 28.04.25 в 15:00

Васил Вачев – актьорът с "най-говорещите" очи в българското кино

Актьорът  Васил Вачев е роден на 14 юни 1925 г. в монтанското село Стубел , но целият му професионален път преминава във врачанския театър , където изиграва над 70 роли .  Участва в 25 игрални филма, две филмови копродукции и един телевизионен сериал.  За кариерата на Васил Вачев , както и за житейския му път, ни разказва Милена Стефанова..

публикувано на 28.04.25 в 14:00

Когато общността твори - автобусната спирка в Каленик е с нов облик

Както съобщихме преди дни, видинското село Каленик ще се сдобие с ново артистично лице  по време на празниците. Това вече е факт благодарение на вдъхновяваща инициатива на местното читалище и една млада и талантлива художничка - Яна Иванова, която преобрази знакови обществени пространства в населеното място.  Проектът, носещ името "Заедно в..

публикувано на 28.04.25 в 12:04

В "Музикална зона": Шърли Беси – „диамантената“ дама

 Днешният музикален час ще е посветен на една от най-големите легенди на музикалната сцена – Шърли Беси - изключителна певица, чиято кариера продължава повече от 70 години!  Родена в Уелс, Шърли Беси завладя света с уникалния си, мощен глас и с характерния си стил. От първите ѝстъпкинасценатапрез 50-тегодинидонезабравимитепесниза филмите за..

публикувано на 28.04.25 в 09:00

"Неделник" от 27 април 2025 година

"Неделник" е тук! Срещите на випуска са вълнуващи. Да видиш своите съученици след 10, 20, 30,40 и повече години е изживяване - променени, с различни житейски пътища и съдби. Какво е преживяването и емоцията от такива срещи ще разберем от днешните ни гости Веселин Станков , който е организатор на срещата на випуск 1980 година на..

публикувано на 27.04.25 в 16:34

Силата на Възкресение Христово дава сила на вярата

Втората неделя след Пасха - Томина , е посветена на евангелската сцена, свързана с неверието на светия апостол Тома. "Тъй решително повярвал Тома във Възкресението на Господа от мъртвите, когато попипал раните на Неговите ръце и раната в пречистите Му ребра: "Господ мой и Бог мой!" , тоест, Ти Си Този, Който със силата на Своето..

публикувано на 27.04.25 в 08:00