Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Физическата активност на учениците обсъдиха във Видин

3
Снимка: Владимир Недев

Ползите от физическата активност в детска възраст обсъдиха на кръгла маса преподаватели по физическо възпитание и специалисти от регионалната здравна инспекция във Видин. Събитието под мотото "Движението е здраве, сила и добро настроение" е организирано по Националната програма за превенция на хроничните незаразни заболявания, един от рисковите фактори за които е ниската физическа активност. Това обясни главният експерт в дирекция "Обществено здраве" на институцията д-р Марияна Чавдарова:



"Основно те се причиняват от тютюнопушене, нездравословно хранене, ниска физическа активност и злоупотреба с алкохол. Статистиката показва, че във Видинска област сърдечно-съдовите заболявалия са водещи както като заболявания, така и като смъртност. Освен това възрастта на тези заболявания значително се понижава. Не малък е процентът на децата с високо кървно налягане, което е много сериозен проблем. А преди високото кръвно налягане е затлъстяването. За да се стигне до затлъстяването, причината са нездравословното хранене и физическата активност. Виждате какъв порочен кръг се образува, на който ние всички можем да въздействаме и да не се стига до тези сериозни последици за здравето на децата и на всички."



Д-р Чавдарова изнесе статистически данни за физическата активност в учебните заведения в Европа:



"По данни на Световната здравна организация нивото на физическа активност при 2/3 от населението над 15-годишна възраст в страните от ЕС е под препоръчителното. Според експертни оценки над 60% от хората в света не са физически активни в степен, която би могла да бъде полезна за тяхното здраве. Особено обезпокоително е, че физическата активност и физическата подготовка намаляват в училищата..."



Физически активните деца имат много по-добри постижения в училище и в живота, добави експертът и призова часовете по физическо възпитание и спорт да не се пренебрегват. 



От своя страна преподаватели обясниха каква е физическата подготовка в училищата във Видинска област:



"Ние сме специалисти от 5 до 12 клас и часовете се водят системно, няма замяна на един час с друг, децата участват. Специално в нашето училище имаме и богат спортен календар, почти всеки месец се провеждат спортни мероприятия..., обясни Венера Младенова от училище "Св. Св. Крили и Методий" Видин.



Цветомир Цветанов от училище "Васил Левски" в Кула обясни, че освен движението е важно и храненето на децата:


"Храненето е много важно нещо. На едно дете час, час и половина спорт са му достатъчни. Но като изяде един хамбургер, един чипс и изпие една кола, ефектът от този активен спорт не е толкова осезаем. Ние се опитваме да им повлияем, но тези неща са свързани с възпитанието, което получават вкъщи."



В училище "Христо Ботев" Арчар също много се спортува. За да са интересни заниманията за малките ученици, за тях се избират подходящи игри,  обясни преподавателят Гацка Дочева:



"При малките деца основно са игрите с лекоатлетически и гимнастически характер, а това винаги е приятно, особено щафетните игри, които се приемат от малките с голям ентусиазъм."



Направена промяна в Наредбата за оценка на седмичните разписания на училищата, с която е отпаднало изискването часовете по физическо възпитание да имат точно определено място в учебната програма. Така училищните ръководства ще могат да заложат часовете така, че да се избегне струпването на няколко класа по едно и също време. Всички проблеми, поставени от учителите, ще бъдат дискутирани на национална среща по програмата за превенция на хроничните незаразни заболявания, на която ще се търси и решение на всеки от тях.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00