При попадане в "аквапланинг" автомобилът попада под въздушна възглавница, става частично или напълно неуправляем и животозастрашаващ за пътуващите в него и околните. Хората не са запознати много с тази опасност. Най-много трябва да се внимава през вечерните часове от денонощието, заради намалената видимост, съветва Иван Иванов председател на Автомобилен спортен клуб "Жико Моторспорт":
"Хората го подценяват, защото вечер първо не се вижда. Казано по-просто, това е много голяма локва на пътя, виждаш като петно или по-голям порой, който минава през пътя и те изненадва. Идваш със скорост и буквално става въздушна възглавница под колата. Самата кола се дига над водата и става неуправляема. В този момент и най-добрия шофьор, може би няма да има възможност да отреагира, ако няма нови гуми. Изненадва самият шофьор, най-важно е да не се пипат спирачките, а да се контролира със волана. При натискане на спирачка, може да стане още по-неконтролируема колата. Най-важното е да спазваме ограниченията според пътя. Важно е като правят магистралите и пътищата е да се правят по изисквания и самият асфалт да попива водата. Повечето неща идват от пътищата, асфалта не е качествен, няма такова сцепление, като от едно време старият асфалт, където има 50% повече сцепление."
Оказа се, че видинчани са запознати с опасностите, които крие явлението, някои от тях са попадали в аквапланинг, показва наша анкета:
"Знам за аквапланинга, при дъжд получава се един филм между асфалта и гумата. Фактическа тя не стъпва на пътя... При 40 години трудов стаж сигурно ми се е случвало, но да не чуе дявола. Винаги човек трябва да се съобразява с пътя, условията, възможностите на автомобила, много е сложна системата... Получава се, когато вали дъжд и се прави водна възглавница между гумата и асфалта. Може да се изгуби управление на колата... Случвало се е разбира се, който не кара на него не се е случвало. Намалява се скоростта... След започването на дъжда е много опасно, защото няма никакво сцепление с асфалта. Случвало ми се е доста често, претърпявал съм от такова нещо и катастрофа. От тогава още по-сериозно гледам на тези неща."
Ето и още няколко съвета от автомобилните експерти за избягване на аквапланинга: първо да се запази спокойствие, както и допълнително намаляване на скоростта при шофиране през локви на пътя; при възможност да се избягват коловозите и дупките, тъй като именно в тях най-често се образуват дълбоки опасни локви. При дъжд също е препоръчително изпреварванията да се избягват, защото колата може да влезе в аквапланинг при смяна на лентите.
Темата за домовете за стари хора постоянно е във фокуса на общественото внимание у нас. От една страна, заради скорошните разкрития за нелегалните домове и нечовешките условия там, от друга, заради недостигащите от години места в съществуващите лицензирани заведения за настаняване на възрастни хора. Преди време социалният министър Борислав Гуцанов..
Днес в "Думата имат старейшините" ви срещаме със Стефан Здравков. Той е от Софийско, голяма част от живота си прекарва в Мездра, там живее и в момента. Завършил е Софийския университет, специалност "Педагогика", за кратко е преподавал като учител, работил е като журналист, обича и да пише. Интересното е, че въпреки образованието си започва..
Лятно кино под звездите организират за седма поредна година в белослатинското село Галиче. Прожекциите са безплатни и се провеждат под открито небе на централния площад в селото. За това лято са предвидени общо четири киновечери, а филмовите заглавия се избират чрез допитване сред местните жители, обясни за Радио ВИДИН Захарий Стоянов от Сдружение..
Интерактивна карта на пътнотранспортните произшествия вече е публично достъпна на сайта на вътрешното ведомство и визуализира данни за настъпилите пътни инциденти и пострадали. Картата е захранена с данни за произшествията, настъпили от 1 януари 2024 г. до настоящи момент. Чрез нея могат да се правят анализи за различни периоди от време и по..
В разгара на летния сезон си почиваме мързеливо под звуците на флейтата, долавяйки морски бриз, плисък на вълни, свеж полъх и топли слънчеви лъчи. Те идват от прекрасните импресионистични образци за симфоничен оркестър "Следобедът на един фавн", "Ноктюрни" и "Морето". Сенки и светлини, чувства и усещания, цветове и емоции, впечатления и състояния,..
Врачанските археолози се натъкнаха на впечатляваща находка - градеж, характерен за престижните тракийски домове. Според директора на Регионалния исторически музей във Враца Георги Ганецовски той е първият по рода си на територията на Северозападна България. Екипът му попаднал на градежа при спасителни археологически проучвания в границите на..
Ден след като отбелязахме Световния ден на младежките умения , ще потърсим отговор на въпросите как младите виждат бъдещето си у нас. Наскоро Агенцията за маркетингови проучвания JTN и Bulgaria Wants You обяви резултатите от съвместното си национално представително изследване "Живот и работа в България“ , реализирано през юни 2025г...