Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опустошителен пожар изпепелява голяма част от Враца

Цвятко Бобошевски помага на родния си град да се възстанови

Снимка: Архив


Една от най-големите трагедии в историята на съседна Враца е опустошителен пожар, обхванал една трета от града, в края на септември 1923 година. Данните за тридневния пожар, изпепелил голяма част от Враца, причинил близо сто жертви, щети и разрушения за милиони левове и три хиляди бездомници, в архивните документи са оскъдни. Единственият опит за цялостно представяне историята на Враца е направен през 1937 г. от Димитър Йоцов - съвременник на събитията. Но той споменава само, че “Враца представлява възела на предприетата бунтовническа акция (през септември 1923 г.) и този град страда най-много от тежките и катастрофални събития на 30 септември същата година. Градът дава много материални и човешки жертви”. 

"Едно от големите бедствия, връхлетяло града, подобно на голямото наводнение от 1966 година. Пожарът избухва на 30 септември. Загадъчна е историята му. Все още не се знаят какви са причините за огнената стихия. По това време България е обезоръжена, като последицата от загубата в Първата световна война. В града все пак са укрити част от оръжията, боеприпасите и мунициите, които е трябвало да бъдат предадени по силата на Ньойския договор. Намирали са се в района на тогавашния Военен клуб. В този момент в Северозападна България е в разгара Септемврийското въстание. Една от версиите за причинител на пожара стига до комунистическата партия, организатор на въстанието. Най-вероятно случайността е истинската причина обаче. Сутринта на 30 септември коменданта на Враца докладва, че в района на Криводол е потушено въстанието. Към обяд, няколко часа по-късно, избухват първите взривове в града. За кратко време е обхванат целият район на днешния булевард "Мито Орозов". Три дни бушува пожара, изгаря повече от 500 къщи, загиват около 100 човека. Три хиляди остават без покрив над главата си. Милиони левове струва този пожар, нанасящ непоправими щети", разказа Красимир Богданов, историк от Враца.

Барелеф на Цв. БобошевскиСлед бедствието тогавашният премиер проф. Александър Цанков назначава за правителствен комисар по възстановяване щетите от бедствието
Цвятко Бобошевски - български политически и държавен деец, министър в няколко правителства на Демократическия сговор и регент след 9 септември 1944 г. Като комисар Бобошевски, който е родом от Враца, подпомага своите съграждани по-леко да преодолеят пораженията и щетите от огнената стихия.

"Бобошевски е знакова фигура в историята на Враца. Той посещава града след пожара. Същото прави и Борис III. Проведени са лични срещи с пострадалите, установени са щетите, в резултат на това е отпуснат голям заем, с който да бъдат обезщетени хората. Моментът е труден, зимата наближавала. Хората са настанени в специално изградени постройки. Друг интересен факт е, че в този пожар загива Мито Орозов - големият българин, създал фабриката за модерни файтони. Орозов се втурва да загаси пожара в коларската работилница".

По молба на Бобошевски цар Борис III изпраща в опожарения град най-добрия тогавашен български хирург - проф. Александър Станишев, с почти целия състав на Александровска болница. Отново по молба на видния врачанин към родния му град потеглят влакови композиции с палатки за останалите без подслон местни жители. Към пострадалия град с активното съдействие на министър Бобошевски са транспортирани над 5000 кг хляб и други необходими продукти, от които се нуждае населението.

Над 500 опожарени къщи, разрушена е и голяма част от чаршията. На 1 октомври 1923 г. е обявен едномесечен траур.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46