Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Опустошителен пожар изпепелява голяма част от Враца

Цвятко Бобошевски помага на родния си град да се възстанови

Снимка: Архив


Една от най-големите трагедии в историята на съседна Враца е опустошителен пожар, обхванал една трета от града, в края на септември 1923 година. Данните за тридневния пожар, изпепелил голяма част от Враца, причинил близо сто жертви, щети и разрушения за милиони левове и три хиляди бездомници, в архивните документи са оскъдни. Единственият опит за цялостно представяне историята на Враца е направен през 1937 г. от Димитър Йоцов - съвременник на събитията. Но той споменава само, че “Враца представлява възела на предприетата бунтовническа акция (през септември 1923 г.) и този град страда най-много от тежките и катастрофални събития на 30 септември същата година. Градът дава много материални и човешки жертви”. 

"Едно от големите бедствия, връхлетяло града, подобно на голямото наводнение от 1966 година. Пожарът избухва на 30 септември. Загадъчна е историята му. Все още не се знаят какви са причините за огнената стихия. По това време България е обезоръжена, като последицата от загубата в Първата световна война. В града все пак са укрити част от оръжията, боеприпасите и мунициите, които е трябвало да бъдат предадени по силата на Ньойския договор. Намирали са се в района на тогавашния Военен клуб. В този момент в Северозападна България е в разгара Септемврийското въстание. Една от версиите за причинител на пожара стига до комунистическата партия, организатор на въстанието. Най-вероятно случайността е истинската причина обаче. Сутринта на 30 септември коменданта на Враца докладва, че в района на Криводол е потушено въстанието. Към обяд, няколко часа по-късно, избухват първите взривове в града. За кратко време е обхванат целият район на днешния булевард "Мито Орозов". Три дни бушува пожара, изгаря повече от 500 къщи, загиват около 100 човека. Три хиляди остават без покрив над главата си. Милиони левове струва този пожар, нанасящ непоправими щети", разказа Красимир Богданов, историк от Враца.

Барелеф на Цв. БобошевскиСлед бедствието тогавашният премиер проф. Александър Цанков назначава за правителствен комисар по възстановяване щетите от бедствието
Цвятко Бобошевски - български политически и държавен деец, министър в няколко правителства на Демократическия сговор и регент след 9 септември 1944 г. Като комисар Бобошевски, който е родом от Враца, подпомага своите съграждани по-леко да преодолеят пораженията и щетите от огнената стихия.

"Бобошевски е знакова фигура в историята на Враца. Той посещава града след пожара. Същото прави и Борис III. Проведени са лични срещи с пострадалите, установени са щетите, в резултат на това е отпуснат голям заем, с който да бъдат обезщетени хората. Моментът е труден, зимата наближавала. Хората са настанени в специално изградени постройки. Друг интересен факт е, че в този пожар загива Мито Орозов - големият българин, създал фабриката за модерни файтони. Орозов се втурва да загаси пожара в коларската работилница".

По молба на Бобошевски цар Борис III изпраща в опожарения град най-добрия тогавашен български хирург - проф. Александър Станишев, с почти целия състав на Александровска болница. Отново по молба на видния врачанин към родния му град потеглят влакови композиции с палатки за останалите без подслон местни жители. Към пострадалия град с активното съдействие на министър Бобошевски са транспортирани над 5000 кг хляб и други необходими продукти, от които се нуждае населението.

Над 500 опожарени къщи, разрушена е и голяма част от чаршията. На 1 октомври 1923 г. е обявен едномесечен траур.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Авторка от Видин издаде "Моята първа детска азбука"

Излезе книгата "Моята първа детска азбука" на Ива Колева. Авторката е родом от Видин, но от дълги години живее в София. От 15 години тя е коректор и редактор на художествена литература, също и отговорен редактор към Българската национална телевизия. Любовта ѝ към книгите и поезията се заражда още от ранното ѝ детство , разказва авторката:..

публикувано на 16.12.24 в 16:42

Модните експерти разкриват кои цветове ще са актуални през 2025 г.

Дойде времето в месеца, когато си говорим за мода . И няма как с наближаването на новата година да не поговорим за цветовете, които ще бъдат актуални през 2025 година .  С  всеки нов сезон цветовете разказват различна история, вдъхновена от глобалните тенденции, обществени нагласи и търсения. 2025 година няма да бъде изключение! Тя..

публикувано на 16.12.24 в 14:00

Каква ще е съдбата на бившето училище в село Рупци?

В центъра на видинското  село Рупци , в непосредствена близост до кметството, се намира сградата на старото училище, която е в окаяно състояние.  Все по-често ставаме свидетели на рушащи се бивши учебни заведения в малките, обезлюдени населени места, а това е доста тъжно, ако се замислим как някога животът в тези здания е кипял.  Училището не..

публикувано на 16.12.24 в 13:58

Как да се справим със стреса и разходите по време на празниците

Празничният сезон носи радост, но често идва с доза стрес, породен от многобройни ангажименти, очаквания и финансово напрежение. По този повод искахме да разберем   как празниците могат да станат по-спокойни и приятни, ако следваме няколко практични съвета.  Психологическата перспектива подчертава значението на доброто планиране,..

публикувано на 16.12.24 в 13:00

"Неделник" от 15 декември 2024 година

В Етнографския музей във Враца през седмицата беше открита изложба с творби на занаятчии от Северозападната задруга на майсторите на стари занаяти . Поводът за изложбата беше празникът на св. Спиридон , който се приема за покровител на занаятчиите. С председателя Куман Жеков за дейността на задругата, която съхранява и подпомага старите..

публикувано на 15.12.24 в 13:54

Нека всеки от нас бъде не само поканен на Божията трапеза, но и избран!

"Един човек приготви голяма вечеря и покани мнозина"  (Лука 14:16). Н а днешната Неделя единадесета след Неделя подир Въздвижение, светата Църква възпоменава  паметта на светите Праотци. Кои са тези Праотци? Това са всички старозаветни патриарси, родоначалници на Божия народ, пророците – от Адам до свети Йосиф Праведника,..

публикувано на 15.12.24 в 08:00

Как се отразяват високите цени на предпразничното пазаруване?

Наближава  най-вълшебното време от годината . Освен с празничното настроение и приятни емоции, к оледните празници са съпроводени и с много разходи, които оказват влияние върху бюджетите ни, особено в последно време, в условията на инфлация, която засяга всички сфери на нашия живот.  Попитахме видинчани как ще се се отрази ръстът на..

публикувано на 13.12.24 в 17:30