Предполага се, че селището е основано през 17 век. С развитието на корабоплаването по Дунав след 1830 г. нараства и значението на града. Голям тласък в развитието му дава построяването на шосето до София и превръщането му в главно експортно пристанище за Виена (Австрия). Това оказва и голямо влияние върху архитектурата на града. Към 1869 г. в него е имало около 120 магазина, 148 търговски кантори, 175 бакалници, 34 кафенета, 6 хотела, 2 мелници. Градът е бил струпан около старото кале, в което се влизало през "капии" (порти) - Видинска, Белоградчишка, Софийска. Ломските търговци разнасяли стоки по всички големи панаири. През 1880 г. е наброявал 7 500 жители, а днес по последното преброяване жителите са 24 000.
Лом се гордее с възрожденските си традиции. В него е основано едно от първите читалища в България (1856 г.), създадено е първото Женско дружество в България (1858), играе се едно от първите театрални представления в страната. Тук работи народният будител Кръстьо Пишурка.
Кмет на община Лом, който ще управлява следващите четири години, е д-р Георги Гаврилов. Роден е в Лом, специалист по урология, има и магистратура със специалност "Обществено здраве и здравен мениджмънт" в Медицински Университет-Плевен:
"Като лекар се доказах с много труд, с всеотдайност към пациентите си, а за да се докажа като добър кмет, това изисква само едно – работа и работа в интерес на хората на община Лом. …Реших да приема това предизвикателство по една основна причина, че съм ломчанин и искам да направя така, че Лом да стане едно добро място за живеене…Хората най-вече ме питат за липсата на работа, за пречиствателна станция, бездомните кучета…Предстои основен ремонт на Спортната зала, за която не достигат 1 млн. лв, започнах по възстановяване на градския стадион, в момента нямаме представителни отбори… Нещо, което е започнато от предишното общинско ръководство ще трябва да се довърши. Процесът няма да спира … По-добрите условия на живот означават изграждане на модерна градска инфраструктура…“
Новият кмет kd община Лом обещава да привлече инвеститори и да изгради модерна индустриална зона, а образованието, културата и спортът ще бъдат в полезрението на общинската политика. Според него, две са основните неща, които могат да задържат хората в града - разкриване на работни места и осигуряване на добра социална среда.
"Община Лом е бенефициент по всички национални програми в областта на социалните дейности. Ще продължим с изграждането на дневните центрове за възрастни и за деца, лишени от родителски грижи, както и за хората с увреждания. Предстоят ни проекти за изграждане на социални жилища. Най-голямото предизвикателство е да задържим младите хора тук, но за да привлечем един млад лекар, не е достатъчно само добро заплащане… Образованието и културата са от първостепенно значение. С приемането на новия бюджет от 2020 година ще отпадне при нас месечната такса в детските градини. Предстои ни основен ремонт на Историческия музей… Пожелавам на всички ломчани и на техните семейства да бъдат здрави и сплотени. ..Няма формула за успех, един кмет трябва да е близо до хората, да е съпричастен към проблемите им, да е честен и почтен в мислите си и в действията си."
С колегата Генади Вельов са разходихме из ломските улици и разговаряхме с хората за живота в Лом и за отбелязването на Никулден:
"Нормално ще отбележим празника, купих си шаран и сом, шарана пълнен, сомът пържен, най-вкусната риба е бялата риба. Живея в Расово, ще си взема толстолоб, най-добро е, питка ще си направим, само с жената, децата са далеко, работа за тях няма тук….Скромна трапеза с шаранче с орехи…Взехме си сега риба, ще празнувам в събота, правим го както се подобава, купих скумрия, шаран. Най-много обичам шарана, 4 кг, по-благ е от сом, тук е тежък живота, ако не работиш, нема откъде…"
Преди години Никулден се е празнувал по-тържествено с масови тържества най-вече в Пристанището в Лом, спомнят си местните хора, по-скромно се е живяло, но по-тържествено се е отбелязвал рибарския празник. За традициите в Лом, които доскоро са се спазвали на Никулден, разказва Ивайло Александров от Лом, който работи в читалището:
"Всяко семейство се грижи за този празник, един неофициален, но много тачен празник, специално тук, в Лом…Масово се купува риба, аз съм рибар, налових си през лятото уклей и с бяло вино ще го отбележа, обичам дребна риба – уклей и платика. Старите рибари казват, че преди години са викали духова музика и традиционното ястие е печен шаран….Сега не се отбелязва така тържествено..."
Срещаме и Васил Иванов- роден е в град Лом, цял живот живял в Лом и рибар. Той разказва как се е празнувал Никулден в миналото:
"Рибарите задължително преди това отиват за риба, цял ден и цяла нощ хващат риба, защото това е основното ядене за този празник и се прави задължително чорба, тя е с много риба, печена и със зарзават… Шаранът ми е любима риба, сом съм хващал - 18 кила …..Днес се прави печена риба в тепсия с лук и чушки, по възможност рибата да е цяла. Искам да пожелая на всички да са живи и здрави, да ходят покрай реката и да имат здрав живот, а на рибарите "Наслука!“
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..