Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Днес на Свети Спиридон празнуват майсторите

Къде са съвременните майстори на занаятите?

Снимка: Уикипедия

Днес не е петък, но е ден на майстора. На 12 декември Православната църква отбелязва Свети Спиридон, който е почитан, като закрилник на майсторите на най-голям брой занаяти: грънчари, тухлари, златари, чехлари, бакърджии и много други. С думата "майстор" се обръщаме към хората, които съхраняват тези занаяти и ги развиват. Останаха ли истински майстори и как се справят в съвременния свят- на това търсим отговор в "Посоките на делника".


"Майсторът занаятчия е космос, който пази старите технологии и се опитва да ги адаптира днес", казва председателят на Националната занаятчийска камара- майстор Иван Влаев.


"Майсторите ще празнуват, както винаги. Не е лесно заради многото "ментета" стоки, които заливат пазара... Занаятчийските камари в страната са 19 и с над 50 хиляди членове...Да си майстор е най-добрият бизнес днес. Един майстор днес може да прави едно, а утре друго... През 2011 година законът бе променен и от 129 занаята останаха 56... Майсторите са важни, защото ако изчезнат хората, които правят определена дейност, то света би се сринал...", коментира Иван Влаев.


Дунавската задруга на майсторите от Русе се сочи като една от най-успешните в страната. Сега те помагат на колегите си от Враца да направят подобна. Според председателката на задругата Татяна Колева на майсторите в съвременния свят не им е лесно:


"Не е лесно, но то никъде няма лесно... Държавата трябва да има политика в тази насока. Ние контактуваме със Сърбия, Румъния и Македония и там нещата са много добре, а пък за Турция да не говорим... Българските майстори освен много добри, са и много инициативни и отговорни. В последните години се наблюдава стремеж да се обединяват и да си помагат... Млади хора има, които искат да станат майстори, но не толкова. Трудно един майстор изхранва къща, както е било в миналото... Адаптираме се като изделия в съвремието...", каза Татяна Колева.


В деня на майстора потърсихме за коментар и Димитър Терзиев от прочутата троянска школа грънчари. 


"Много е трудно да си майстор. Но още по-трудно е да станеш майстор. Трябва да си упорит и да дадеш всичко от себе си... Ние в Троян ще празнуваме празника. Стана вече традиция..."


Казват, че за майстора почивен ден няма. Затова и навръх празника занаятчиите сигурно ще бъдат на работните си места, за да сътворяват прекрасните си изделия. 


На днешният ден празнуват и куюмджиите- златарите или бижутерите. Един от най-старите майстори бижутери в страната е Вергил Варджийски. Тоя е създател на Центъра за народни художествени занаяти в столицата. Дългогодишен член е на Задруга на майсторите на народни художествени занаяти. Той събира и обработва сам естествени полускъпоценни камъни, които вгражда в накити от сребро посредством техники: филигран, гладък обков, коване, леене и други. В своята 50-годишна творческа дейност има разработени множество оригинални и авторизирани музейни копия на накити и сувенири от сребро и сребро с полускъпоценни камъни. Всъщност той освен, че е майстор, е и доктор на техническите науки. 


"Българите ценят своите майстори. Истинските майстори, които работят по старите технологии...Много ни притеснява навлизането на некачествени стоки от чужбина...Не е лесен занаята...Легендата разказва как Свети Спиридон се опитвал да меси глина и не му се получавало и чак когато заплакал и сълзите намокрили глината се получило хубаво гърне. Такъв е занаята ни през сълзи...Казва се, че на сто села един майстор, а на сто села 100 попа. Такава е и нашата работа...Ние ще празнуваме, но и държавата трябва да помисли за нас...", смята Вергил Варджийски.


"Празникът е много почитан и по-широко отбелязван там, където са съсредоточени големите ни занаятчийски центрове, а във Видинско за съжаление не се отбелязва както подобава", смята етнографа от видинският музей Десислава Божидарова:


"Празникът се отбелязва сега повече в големите етнографски центрове като "Етъра", в Троян, в Трявна, в Пловдив- там където има много майстори на занаятите... Някога и във Видин са се събирали и празнували, но сега майсторите са малко... Светеца се почита повече в южна България..."

Според видинчани има майстори, но трябва да има място, където да показват стоките си, защото иначе няма как да ги видят хората.

Някога важна част от празника била свързана с въвеждането в майсторско звание. Това става след службата, на мястото, което е определено за обща трапеза. Устабашията /най-стар и почитан майстор/ обявява кандидатите за майстори, държи им напътствена реч, препасва ги през рамо с червен пояс, подарява им от страна на еснафа скромен набор от инструменти, плесва ги по врата с думите: "Стани като мен!".

Майсторите, пръснати по цялата страна, заслужават почит и уважение. Не всеки може да направи това което те правят. Честит празник и съхранявайте българското!


Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.
 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05