Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Винарово пазят живи традициите, въпреки обезлюдването

6
Снимка: Славка Ванкова

В навечерието на Бъдни вечер и Коледа решихме да видим какво помнят и спазват от старите традиции жители на село Винарово, община Ново село. Разговорът се завърта около това- какво крепи хората в тези трудни времена, ще им стигнат ли доходите за подобаваща трапеза по празниците, с кого ще ги прекарат и с какви чувства изпращат 2019 година.


Ние сме родолюбиво население и като такива сме успели да запазим и съхраним традициите и всичко онова, което са създали нашите предци, обясни жена от селото, тръгнала към пощенския клон за пенсията си, където вече се бе извила дълга опашка.

"Ние сме само двамата със съпруга ми, защото децата са по София. Празник е винаги, когато си дойдат. За Бъдни вечер и тази година ще приготвим постни ястия, обикновено в нашия дом те са девет на брой. Пълня чушки с боб, лозови сарми с ориз, картофена салата, ошав и ашуре. Задължително правя и тиквеник- така съм запомнила, че се прави на този ден от майка и баба. На другия ден сутринта при нас има обичай да се раздава за мъртвите. Такава е традицията и всички в селото я спазват. 

На обяд печем месце, наденица, ако си имал прасе, но ние нашите ги изклахме още през лятото в най-голямата жега. За Коледа правим още сарми с месо, торта, сладки, купуваме и безалкохолно. Задължително на масата има и вино- нашият край е лозарски и няма как да седнем на масата без него. За нашето семейство тези дни са най-радостните вкъщи, защото тогава сме всички... Навремето празнувахме Коледа на седми януари- по стар стил. Първо за Нова година  дядо купуваше шпек салам, някоя кокошка или петле колеха. След това се стягахме за Коледа. Задължително ходехме коледари. Аз си спомням, че в нашата махала имаше много деца и по-големите вечно ни бутаха, че трябвало да минат  първи. Ходехме от къща на къща, а домакините ни даваха едни малки гевречета- кравайчета, както ги наричахме. Получавахме също орехи, ябълки и бучки захар, защото тогава нямаше шоколади... За Коледа няма да забравя как баба правеше една лютеница от смачкани варени картофи с праз лук и една запечена на печката люта чушка. Това беше едната манджа за Бъдни вечер и тя винаги я правеше в една голяма паница, от която си взимахме всички. А по това време вкъщи бяхме много хора и беше много весело. Сега с тъга си спомням за тези дни, защото днес ги няма тези веселии. Всеки увесил нос, всеки се замислил, безпаричие... Колко ми е пенсията? Ако нашите управници мислят, че с тези нашите пенсии тук ще успеем да издържим на стандарта, който ни налагат, жестоко се лъжат. Трябва да се замислят за живота на село, защото младите така тук няма да се задържат. То и без това повечето от тях избягаха по големите градове и в чужбина... Сега тук можеш да видиш повече хора, защото дават пенсиите. През останалото време обаче няма жив човек по улиците. Хората си отиват, а къщите опустяват...

За Бъдни вечер и Коледа винаги имаше богата трапеза. Имаше всичко- туршии, грозде, ябълки, тиква. Бъчвите бяха пълни с вино, не можехме да го изпием до другата година. Сега вече не е точно така, но виното ни пак е хубаво. Не случайно се наричаме село Винарово. Лозя в землището на селото има все още , но лошото е, че старите винени сортове се загубиха. Аз имах едно старо лозе от преди 150 години, останало още от прадядо ми. Аз го изсякох и то изкара наново... Като коледари имахме едни тояги, наречени колиндри. Правехме ги задължително от липа. Обикаляхме задължително нощта. Бабите тогава печаха едни колачета, които ги раздаваха на коледарите, които идваха да благославят къщата. Ние ги надявахме на колиндрите заедно със суджуците, които ни даваха и после ергените задължително ходехме в кръчмата и празнувахме. Печахме месото на въглища, руйно вино се пиеше. Вярно, това са само спомени от миналото, но ние не можем да ги забравим. Сега пак се събираме, но в пенсионерския клуб..."




Какво още си спомнят за празнуването на Бъдни вечер и Коледа в миналото и как празнуват днес във Винарово, какви са настроенията дни преди края на 2019 година и какви са плановете на кмета, Гинко Петров, за подобряване на живота на съселяните му- в звуковия файл.  





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00