Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музейни работници представят резултатите от проучванията си през 2019 година

2
Снимка: Жоро Александров

Музейни работници ще представят свои научни разработки на традиционните Зимни четения, организирани от Регионалния исторически музей във Враца. Това е 31-то издание на годишното събитие, обясни директорът на културната институция Георги Ганецовски:


"Започваме четвъртото десетилетие на тази устойчива наша научна традиция, това са 31-те Зимни четения. Форматът е отворен за всички, които искат да научат нещо ново, нещо актуално, нещо атрактивно, свързано с културното наследство на Враца и региона." 


Първият доклад в програмата проследява археологическите открития в раннонеолитното селище и обреден център Оходен. Ръководител на проучването и автор на доклада е Георги Ганецовски:


"Проучванията са пълноценни и изключително важни от гледна точка на научното познание. Благодарение на усъвършенстваната методика вече имаме възможност доста по-прецизно да извличаме информацията и да получаваме сериозни изненади. Трябва да призная, че след 18 години проучвания на този обект, започнахме да се замисляме за финализирането им. То пък става точно обратното, обектът ни сервира нови изненади, най-вече в хронологически аспекти. Получават се данни и артефакти, които дават още по-ранни години, което е една новост, нещо непознато за нашите географски ширини. Последните данни показват, че обектът е единственият в България, който може да предостави безценна информация за прехода от събирачите и ловците към пионерите на земеделието и съответно основателите на европейската цивилизация."


Археолозите предвиждат да подновят работата си и в обекта от същия период край село Майор Узуново, Видинско.



"Имахме възможност и от Майор Узуново да извлечем важни проби и вече имаме резултатите от тях около датировката. Те дават нещо сходно с това, което е при Оходен. Тоест ние намерихме останките от една местна праисторическа култура, неизвестна до момента, която дава именно този преход в края на 7-мо и началото 6-то хилядолетие преди Христа. Да не говорим, че и двата обекта имат потенциал да се развива на тях и културен туризъм. Двата обекта касаят твърде ранни епохи и съответно значимостта им е огромна."

Традиционните зимни четения ще се проведат от 29 януари до 18 март в малката зала на художествена галерия "Иван Фунев" във Враца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Еми в градината, където отглежда зеленчуците си.

Завръщане към корените: Емилия Йорданова и пътят ѝ обратно към Северозапада

Днес ви срещаме с една изключителна жена – Емилия Йорданова , на 42 години. Родена в Белоградчик, с корени от живописното село Стакевци, тя прекарва първите седем години от живота си в Димово, отгледана от своите баба и дядо. След това пътят ѝ я отвежда в столицата, където завършва френска гимназия. Това я подтиква да продължи образованието си..

публикувано на 17.09.24 в 17:45

Видински ученици се представят отлично при практика в голяма ресторантска верига

Отлично се представиха на производствената си практика учениците от ПГТ "Михалаки Георгиев" във Видин. С много добри отзиви за тяхната работа са работодателите, които ще продължат взаимоотношенията си с гимназията, казва техният учител Аксиния Петрова, която преподава учебна практика по предмет "Кулинарни изделия и напитки за..

публикувано на 17.09.24 в 15:00

Малки художници от Монтана с престижни отличия от Токио

Отличия от участието си в конкурс в Токио получиха трима възпитаници на студио "Рени арт" в Монтана. Седемгодишната Катерина Трифонова бе наградена със сребърен медал , диплом и предметни награди.  Натали Петрова и Цветелина Траянова получиха бронзови медали, каза  преподавателят им по рисуване Таня Василева : "Много съм щастлива да..

публикувано на 17.09.24 в 14:00

Да се забранят ли мобилните телефони в час

Да се забрани използването на мобилните телефони от учениците в учебните часове е предложението на Синдикат „Образование“ към КТ "Подкрепа". В световната практика има два модела за регулиране на правилата. Първият е на принципа на правилата и санкциите, а вторият е на консенсуса, смятат от синдиката. За мнение потърсихме Юлиян Петров ,..

публикувано на 17.09.24 в 12:55

Нов живот за село Динково

Село Динково е най-малкото село в община Ружинци по брой жители. Около 65 са хората, които живеят тук, лятото стигат и до 100. В селото от няколко години са се върнали да живеят в родните си домове по-млади пенсионери. Те успяват да привлекат и други хора, които да купят имот, да го ремонтират и да живеят тук.  Бисерка и съпругът ѝ са..

публикувано на 17.09.24 в 12:15

Изкуството на надеждата: Артисти по перманентен грим в подкрепа на онкоболни пациенти

Днес обръщаме внимание на нещо, което винаги е било актуално, винаги и ще остане такова. Ще говорим за красотата. Но загубената. Тази красота, която ти я отнема една от най-тежките диагнози, която човек може да чуе - рак.  Милиони жени по света вследствие на онкологични заболявания губят това, което е най-женското у една жена - коса, мигли, вежди...

публикувано на 17.09.24 в 11:45

Игри от миналото и забавление без екрани очакват децата на Монтана

На 22 септември Монтана ще се превърне в едно истинско игрище за деца и техните родители. В предпоследната неделя от месец септември ще се състои второто издание на кампанията "Дигитална хигиена" , която тази година ще премине под мотото "Детство мое" .  Сайтът "Призни" започва кампанията миналата година, като една от целите е да повлияе на..

публикувано на 16.09.24 в 17:00