Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Книжчице любима...

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

По данни на Националния статистически институт отпреди 10 години 51% от българите не са прочели нито една книга, а само 19% от населението на страната ни са прочели над 10 книги. След страховитите статистики, че българинът е спрял да чете, през последните години четенето на книги като че ли отново е на мода. Вярно е, че и днес все по-често можем да видим на най-различни места хора с телефони сърфиращи в безкрайната световна мрежа. Други пък прекарват голяма част от свободното си време пред монитора на домашния компютър. Къде тогава остава добрата стара книга?

"Българинът не само не е спрял да чете, а чете и повече", коментира Милена Ташева, мениджър в сайта "Аз чета":

"В този момент се чете много повече, отколкото преди десетина години...Търсят се и български автори. Има избор. Книгите са достъпни бързо и чрез интернет поръчки, а и там може да се четат книги... Децата не трябва да се насилват да четат тежка литература. Това, което на нас някога ни е било интересно, за тях не е. Трябва да се намери начин едно дете да бъде привлечено от книгата..."- смята Милена Ташева.

В правителствения доклад за състоянието на младежта през 2018 година се оказва, че почти половин милион млади българи /между 15 и 29 години/ не четат книги. Половин милион млади българи- значи 46% от хората в посочената възрастова група. В България има 1 042 915 души, които попадат във възрастовата категория младежи.

Д-р Димитър Цолов е и писател, и читател. Цялото му семейство чете- и той, и съпругата му. Към четене приучава и двамата си сина. Има си метод и често може да бъде видян с децата в парковете на Враца- и тримата с книга в ръка. Самият той от години си води "читателски дневник" с книгите които е прочел.

"Чета откакто се помня. Имам и читателски дневник, където отбелязвам прочетените книги...Подходих внимателно към това да науча децата да се интересуват от книгите. С комикси. Внимавам какво им избирам, за да ги заинтригувам. Жена ми също чете...Българинът чете. Това мога да кажа. Членувам в много групи за книги и там има много полемики. Не трябва да се налага кой какво да чете. Всеки сам избира...Аз имам своя книжен остров и се чувствам добре на него"- коментира д-р Цолов.

Книжарниците са мястото за купуване на книги. Има ли повишен интерес към купуването на книги? 

"Да има. Търсят се патриотични книги и такива повдигащи духа...Търси се и чуждестранна литература  и то хитови книги...Хората четат..."- каза Петко Борисов-продавач в книжарница във Видин. 


Истината е, че независимо какъв литературен вкус имате, изборът ви се формира от много и различни фактори. Просто трябва да намерите своята книга. По-нататък е лесно- идва следващата, и следващата, и следващата...


За да започне един човек да чете и да заобича книгите, то това трябва да случи от най-ранна детска възраст. "В Детския отдел на видинската библиотека "Михалаки Георгиев" идват много деца и интересът е голям", коментира за Радио ВИДИН Мадлен Аспарухова, експертът "Връзки с обществеността" в институцията:

"През миналата година в Детския отдел има подновени карти и те са над 680... Децата четат повече през лятото, като колегите споделят, че те наблягат на задължителната литература. След това вече търсят и книги по техен вкус. Това са предимно чужди автори...Трябва в едно семейство да се чете за да могат и децата да започнат..."- казва Мадлен Аспарухова.

"Хората спират да мислят, когато престанат да четат книги. Само този, който не чете нищо, не мисли за нищо"-  е казал Дени Дидро. 

Според видинчани хората четат, но липсата на време им пречи често да посягат към нова или любима книга.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00

Как ще се отрази на ресторантьорския бранш колебливата ставка на ДДС?

От 1 януари заведенията и ресторантите у нас вече работят с 20%-на ставка на ДДС. Според съпредседателя на Българската асоциация на заведения та Ричард Алибегов , засега това не е проблем, тъй като през декември бяха проведени срещи с партиите, които през последните 3 години подкрепят 9% ставка. Това са ГЕРБ-СДС, "ДПС-Ново начало", "Възраждане"..

публикувано на 15.01.25 в 10:45
Петко Петков

Петко Петков, "Галъп": Предстои връщане на фокуса към човека, а не върху крайни и либерални идеологии

Президентът Румен Радев ще връчи първия проучвателен мандат за съставяне на правителство утре , 15 януари, от 12:00 ч. Радев забави връчването на папката, за да даде шанс на партиите да продължат с преговорите. Очаква се да бъде съставено четирипартийно мнозинство, включващо ГЕРБ, БСП и ИТН, с подкрепата в парламента на Ахмед Доган - "Демокрация,..

публикувано на 14.01.25 в 12:41

Защо има дефицит на кадри в строителството

Категорично има дефицит на кадри в строителния бранш. От няколко години фирмите изпитват проблеми с намирането на хора. Причините са няколко, заяви Любомир Качамаков, заместник-председател на Камарата на строителите в България /КСБ/ и председател на най-голямото областно представителство на КСБ- София и София област. Радио Видин: Защо се стига..

публикувано на 13.01.25 в 16:30

Професията "Туроператор" влиза в училищата

Дефицит на кадри има в сектор туризъм, проблемът се изостри след ковид. През този период туристическата дейност беше сред забранените и голяма част  от хората, които работиха в тази сфера просто се пренасочиха към други професии. Това заяви Павлина Илиева- председател на "Обединение Бъдеще за туризма". Радио Видин: Как се..

публикувано на 13.01.25 в 15:39

На какво се дължи недостигът на кадри на пазара на труда

Недостиг на кадри на българския пазар на труда има не от днес и не от вчера, а от много години. Това е един от въпросите, за които Българската стопанска камара алармира вече може би 10 години. Продължава да има недостиг на кадри, като вече става въпрос не само за висококвалифицирани кадри, а за всякакъв тип. Изчисленията са, че българската..

публикувано на 13.01.25 в 15:28

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05