Имунизационният календар непрекъснато търпи промени, за да се осигурят най-съвременните ваксини и ваксинопрофилактиката да бъде на едно добро ниво. Това каза в "Направление здраве" д-р Пепа Цветанова, директор на дирекция "Надзор на заразните болести" в Регионална здравна инспекция Видин, по повод новите моменти в Наредбата за имунизациите и имунизационния календар, които са в сила от 1 януари:
"Отпада реимунизацията с БЦЖ на 11-годишна възраст. Тоест отпада правенето на проба манту, след която евентуално при отрицателна проба се прави реимунизация. Намаляват се приемите на ваксината срещу пневмококови инфекции. До момента приемите бяха общо четири, за родените от 1 януари 2020 приемите ще бъдат вече два. На 12-годишна възраст освен двете реимунизации срещу тетанус и дифтерия се добавя във ваксината и коклюшна компонента, тоест ще има реимунизация и срещу коклюш."
Д-р Цветанова обясни, че към промяна на имунизационния календар се присъства след анализ на заболеваемостта:
"Когато се правят промени в имунизационния календар, когато се включват нови ваксини, когато се променят приемите или пък антигените, които са включени във ваксините, това е при направени анализи въз основа на епидемиологичните показатели за заболеваемостта от ваксинопредотвратими заболявания в България и по света. В България от 2010 година се прилага ваксина срещу пневмококови инфекции, включена в задължителния календар, и е установено, че защитата при приложени три приема и два приема е една и съща. Ето защо от 1 януари ще има един прием по-малко на ваксина срещу пневмококови инфекции. По отношение на отпадането на пробата манту и евентуалното реимунизиране на 11-годишните, за последните 10 години статистиката сочи, че заболеваемостта от туберкулоза е снижена два пъти и се наблюдава тенденция за по-нататъшно снижение на заболеваемостта.
По отношение на коклюшната компонента, която се въвежда при 12-годишните, се наблюдава едно нарастване на заболеваемостта от коклюш и то в по-голямата възрастова група. Включването на коклюшната компонента ще доведе до едно намаление на заболеваемостта и сред 15, 18, 25-годишните, защото при тях се наблюдава напоследък коклюш. Овен това ще защити лицата, които не са имунизирани, например новородените, при които много тежко протича, също така и други лица, които не могат да бъдат имунизирани, и се очаква заболеваемостта от коклюш да намалее."
Ваксината срещу варицела е включена като препоръчителна имунизация. Това означава, че решението за поставянето й
е на родителите, под контрола и по препоръка на общопрактикуващите лекари, обясни д-р Цветанова:
"През няколко години се наблюдава цикличност на това заболяване и в момента сме в един такъв подем. Трицифрено число е броят на заболелите от есента, около 300 са, боледуват деца, най-вече от детските градини и началните училищни класове. Не винаги заболяването протича леко, в много от случаите прочита и тежко, с много висока температура, с интоксикация. Така че, след навършване на 12-месечна възраст защо да не се постави ваксината. Но пак казвам- засега е само препоръчителна и трябва да се закупи от родителите. В някои държави ваксината е включена като задължителна, като понякога е самостоятелна. В други случаи е включена в състава на ваксината срещу морбили, паротит и рубеола като четвърти компоненти. Различно е в различните държави."
Три акта са съставени за неспазване на имунизационния календар за 2019 година на родители от Видинска област. В повечето случаи се касае за нехайство, обясни д-р Пепа Цветанова. По думите й, до административната мярка се прибягва рядко, най-вече в рисковите за децата случаи.
Възрастните подценяват реимунизациите и обхватът им не е много голям, сочат още данните на Регионалната здравна инспекция. След 25-тата си година всеки подлежи на реимунизация срещу тетанус и дифтерия, която се прави през 10 години.
Чуйте още в звуковия файл.
Има дни в годината, в които си разменяме подаръци. Има дни в годината, в които си даваме взаимно прошка. Има и ден, в който даряваме. И това е Щедрият вторник , който отбелязваме днес, на 3 декември. Това е денят, в който даряваме и празнуваме щедростта. Щедрият вторник е глобална инициатива, посветена на дарителството . Това е ден, в който..
Пестицидите- какво знаем и какво не знаем за тях е основната тема в " Земята, която ни храни ". Поводът- 3 декември е обявен за Световен ден за борба с пестицидите. Отбелязва се от 1998 г. по инициатива на международната организация "Мрежа за действия срещу пестицидите", след авария през /1984/ в завод за пестициди в Индия, при която в..
Ученици от СУ "Иван Вазов" в Мездра се завърнаха от Финландия . Пътуването им се осъществи по програма "Еразъм +". Седемдневното посещение започва от Хелзинки, продължава в град Кеми и завършва в селцето на Дядо Коледа - Рованиеми. Домакините ги посрещат изключително гостоприемно и топло, а часовете, в които се включват българските..
Танцов състав "Гъмза" при читалище "Земеделец 1874" във видинското село Ново село се сдоби с нови носии . Десет женски и три мъжки ризи са ушити към момента. Автентичните шевици са заимствани от 100-годишни новоселски традиционни дрехи. Предстои носията на танцьорите да бъде допълнена с предна и задна престилка, казва секретарят на..
Осем ученици от врачанската Природо-математическа гимназия участваха в международен биомедицински конгрес в София. Форумът се провежда от 2016 година, като е имало прекъсване само около COVID-пандемията. Още от създаването му наши ученици се включват в него, каза старши учителят по биология и здравно образование Величка Младенова : "Право..
Народно читалище "Възраждане- 1932" в Бойчиновци прави звукозаписно студио . Изграждането му започва с дарение, което културното средище получава от Българското национално радио (БНР). Новата придобивка става възможна благодарение на съдействието на д ългогодишния тонрежисьор в БНР, който сега е част от екипа на читалището, Филип Наков, разказа..
Търпение, постоянство и упоритост са необходими, за да може човек да стане лекар, смята началникът на Отделението по анестезиология и интензивно лечение на видинската болница "Св. Петка" д-р Вилхелм Елисеев . Неговият професионален път започва през 1984 година, след като година по-рано завършва медицина. Придобива специалност "Анестезиология и..