Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

По пътя към еврозоната- тревоги и настроения

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Еврото бе създадено официално през 1999 година и като парична единица съществува три години във "виртуален" вид. На 1 януари 2002 година дванайсет европейски страни замениха националните си валути с евро. Тогава започнаха и първите вълни на недоволство от свързаното с масово поскъпване на цени и стоки. Много италианци обясняват, че краят на благосъстоянието им е дошъл през 2002 година именно с въвеждането на новите пари. В същото време Евростат и всички останали изследвания показват, че приносът на валутната смяна към инфлацията е бил минимален - между 0.09 и 0.6 процента (според различните изследвания и за различните държави). Оказва се , че до момента въвеждането на еврото никъде не е довело до сериозни инфлационни процеси- поне според официалната статистика. Но това съвсем не е така, според субективните възприятия на хората. Страната ни стои "много добре" по пътя към еврозоната и влизането ѝ по план през 2023 г. е "напълно обозримо"- това заяви преди дни в интервю за БНР управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева. Тя обясни, че е разговаряла в Давос с председателя на Европейската централна банка Кристин Лагард по тази тема. 

"Когато се въвеждат повече контролни механизми и има повече наблюдения, аз не се учудвам, че ще има и скептични гласове. За България влизането в еврозоната сега е по- добре, отколкото преди, тъй като светът вече е по- турбулентен. Еврозоната, в резултат на финансовата криза построи много силна защита, която очакваме да стигне 800 млрд., така че ако евентуално има проблем или атака таза защита може да влезе в действие."- поясни Кристалина Георгиева.

Когато бъде сменена паричната единица на дадена страна се пораждат редица неизвестни, които будят притеснителни въпроси у много от жителите. Радослав Георгиев, икономист от Видин обясни ще има ли предимства смяната на лева с еврото и имат ли основание притесненията на хората:

"Механизмът на преразпределение, който използва ЕС се оказва доста благоприятен за такива държави като България. От тази гледна точка въвеждането на еврото у нас ще е доста добър плюс и то години наред затова, защото независимо, че всяка година имаме ръст, който е доста приличен, докато не достигнем едни високи нива, на които са останалите страни от ЕС, няма как да спрем. Имаме още доста да поработим, докато достигнем до тези нива. Най- големите притеснения на хората са свързани с доходите им след въвеждането на еврото."- обясни икономистът Радослав Георгиев.

Премиерът Бойко Борисов, на среща с представители на банковия сектор и бизнеса заяви, че сред предимствата от въвеждането на еврото у нас са намаляването на лихвите по кредитите, стабилната банкова система и това, че при финансова криза има кой да помогне на съответната държава. Данните от края на миналата година показват, че Българската икономика расте с едни от най-високите темпове в ЕС, това потвърдиха и банкови служители в Северозападна България. Как ще се отрази въвеждането на еврото върху спестяванията на българите и с каква валута предпочитат да работят те? Разговаряхме с Елена Христова, директор на централния клон на банка във Видин.

"Като цяло клиентите ни са спокойни, както и банковия сектор, и няма нещо, което да ни притеснява. Няма тенденция клиентите ни да са се насочили към еврото на този етап."- каза Елена Христова.

Анкета с видинчани показа, че някои от тях са положително настроени към въвеждането на еврото като парична единица в страната. Много български семейства днес живеят в редица европейски страни, които още преди години са приели еврото като своя официална парична единица. Такъв е случаят с Чавдар Здравков, който вече над 20 години живее в Италия и в началото на века е бил свидетел на въвеждането на еврото в страната.

"2002 година влезе еврото в Италия. Самите италианци не го приеха много добре, защото преди с лирата си живееха по- добре. Всичко отговаряше на заплатите им преди. Търговията е отрасъл от икономиката, който е много важен. За протести не си спомням, защото италианците много трудно излизат на протест. Ако влезе еврото цените ще скочат, както стана и там. Според мен не сме готови за еврото и не ни беше нужно дори и влизане в ЕС." - коментира Чавдар Здравков.

Потърсихме и представител на малкия бизнес в Северозападна България. Красимира Младенова е продавач в малък магазин за кафе и захарни изделия във Видин.

"Ние не можем да сме готови за еврозоната с 250 лева пенсия, особено нашия край. При всички случаи ще се качат цените на продуктите. Ние колкото можем задържаме по- ниски цени. Икономиката ни ще пропадне още толкова."- смята Красимира Младенова.

Премиерът Бойко Борисов подчерта, че няма да има покачване на цените при влизането на България в еврозоната, а до тогава- няма да има промяна на валутния курс на лева спрямо еврото. Думите му бяха подкрепени от финансовия министър Владислав Горанов и управителя на БНБ Димитър Радев. Обясненията им дойдоха заради законови промени, с които се премахва записът на точния курс на лева към еврото от валутния закон. Те се налагат заради синхронизирането с европейското законодателство и практически представляват последната юридическа пречка пред влизането ни в обменно- курсовия механизъм ERM II, известен като "чакалнята за еврозоната", поясни управителят на Централната банка. До края на април се очаква България да се присъедини към обменно-курсовия механизъм ERM II, потвърди финансовият министър Владислав Горанов.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19
Мартин Дончев, зам.-кмет на Община Видин

Мартин Дончев: Средства има, очакваме съдействие от видинчани за оформяне на приоритетите за града

"Иска ми се малко по-рано да започнем планирането на следващия бюджет, където да включим и препоръки и идеи на жителите на Видин за развитието на града." Това каза в студиото на Радио ВИДИН заместник-кметът по "Финансово-стопанска дейност, бюджет и икономическо развитие" Мартин Дончев, след като изслуша анкета с жители на града.  "Ние от около 8..

публикувано на 25.10.24 в 16:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Северозападът е най-податлив на манипулации

В навечерието сме на 27 октомври, когато ще дадем гласа си за пореден път.  Какво показват последните социологически данни за електоралните нагласи?  Могат ли везните да бъдат наклонени от предизборната кампания?  Какви са изводите от нея и зададени ли са вече следизборните посоки?  Предстоящият вот дискутираме с изборния експерт  Стоил Цицелков..

публикувано на 24.10.24 в 10:00