Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Без колани в автобусите с маршрут до 30 км

Снимка: Радио ВИДИН

На първо четене народните представители подкрепиха промените в Закона за автомобилни превози. Без колани в автобусите за близки превози до 30 километра предвижда вариантът между първо и второ четене на закона. За една част от пътните превозни средства режимът се 'разхлабва', тъй като до този момент коланите бяха задължителни. 

Споровете за това дали да се въведе задължение за автобусните превозвачи да оборудват превозните средства с колани започнаха още след първата тежка катастрофа с автобус през 2018 година, когато на 13 април в катастрофа на магистрала "Тракия" загинаха шестима, а още 22-ма бяха ранени. На 25 август същата година автобус катастрофира в Искърското дефиле и загинаха 17 души, а 21 бяха ранени. През септември 2018 г. депутатите приеха задължителното въвеждане на колани в автобусите.

Режимът се затяга, коментира пред БНР Владимир Тодоров от Българската асоциация на пострадалите от катастрофи, според когото всички обществени превозни средства трябва да работят с видео регистратори.

"Това са автобуси, които извършват близки превози. Фабрично в тях има правостоящи, а самите седалки не са пригодени за колани. Ако се сложат такива, седалката ще се изтръгне. Във всички останали автобуси, които ще се движат по междуградските линии, е задължително използването на коланите. Бих казал, че се прави малка крачка към затягането на режима. Категорично нашата Асоциация подкрепя използването на колани в автобусите. Политиците взимат крайните решения. Обществените превозни средства трябва да бъдат с видео регистратор. Водачът ще бъде по дисциплиниран и отговорен. Ако се случи пътен инцидент - по-лесно ще се правят анализи и изводи".

Училищните автобуси ще правят изключение, без значение на какво разстояние се движат. Децата ще бъдат с колани. Темата за видео регистраторите е отложена за шест месеца.

Използват ли пътниците колани в автобусния транспорт, попитахме видинчани.

"Масово не се прилага слагането на коланите... Категорично не... Скоростта се спазва, но колани не виждам... Сутринта пътувах без колан, но пък шофьорът беше внимателен... Всичко е наред, но колани не се слагат..."

Друга част от промените в Закона се отнасят до създаване на условия за ограничаване на възможностите за извършване на нерегламентирани превози и повишаване качеството на извършваната контролна и административнонаказателна дейност. Предмет на законопроекта е и регламентирането на превозите с атракционна цел, както и превозите на повредени пътни превозни средства, т. нар. "Пътна помощ".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25

Общественото обсъждане на Общинския план за младежта предизвика дискусии във Видин

Във Видин се проведе обществено обсъждане на проект на Общински план за младежта за 2025 година. Документът определя целите и приоритетите на общинската политика за младежта, както и финансовите ресурси за неговата реализация, в съответствие с Националната стратегия за младежта (2021-2030 г.) и Националната програма за младежта (2021-2025)...

публикувано на 10.01.25 в 14:22

Динково, Тополовец и Дреновец против соларен парк в землищата си

Негодувание назрява сред жители на три села - Динково, Тополовец и Дреновец, в община Ружинци , заради проект на Общината за изграждане на фотоволтаични системи върху общински земи около тези населени места. Хората твърдят, че никой не ги е предупредил предварително какво се предвижда за изграждане в землищата им. Категорични са, че за такива..

публикувано на 10.01.25 в 10:10