Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Във Видин обсъдиха политики за енергийна ефективност, качество на въздуха и възобновяеми източници

2
Снимка: БГНЕС

Най-голям принос в замърсяването на въздуха има отоплението на домакинствата с мокри дърва и въглища. Данните от изследванията бяха посочени по време на информационен ден на тема "Общински политики за енергийна ефективност на общински и жилищни сгради и качество на въздуха в община Видин и методите за гражданско участие в тяхното формиране". Когато говорим за качество на въздуха, бързи мерки трябва да бъдат предприети и те вече се предприемат за модернизиране на начина, по-който ние се отопляваме, каза за Радио Видин Лиляна Аджарова, председател на Асоциацията на българските енергийни агенции.

"Има предвидени някъде около 3600 домакинства, на които да бъдат сменени примитивните печки на дърва и въглища. Също така, има предвидени около 3400 жилища, които до 2030 година трябва да бъдат обновени или санирани. Когато говорим за обществените сгради, трябва да подразбираме смяна на отоплението на нафта, с отопление на други горива и смяна на котлите. Почти всички общински сгради във Видин ги познаваме от посещение. Тук има много стари котли, които са на повече от 40 години, даже повече от 50. Няма специалисти вече, които да ги познават тези котли, толкова са стари и те са на замърсяващо гориво", обясни Лиляна Аджарова.

Колко ще струва модернизирането на жилищните и обществени сгради за енергийна ефективност и от къде ще дойдат средствата?

"Когато говорим за промяна на горивната база на домакинствата, финансирането на тази смяна на около 3600 домакинства, ще стане в рамките на оперативна програма "Опазване на околната среда". Там има резервирани средства за община Видин и за други общини, които имат проблеми с въздуха. Тъй като и по мнение на световната банка, община Видин имаше една от най-добрите качествени програми за управление качеството на въздуха, нещата доста бързо ще се придвижат, за да може тази смяна да стане факт, т.е парите са осигурени. Когато говорим за общинските сгради, имаме предвид училища, детски градини, културни, социални и др. заведения, трябва да се търсят всички възможности за финансиране. Това са и Норвежката програма, там може например да се преминава към термо помпи, към някои други възобновяеми енергийни източници, т.е. да се променя горивната база. Това е оперативна програма "Региони в растеж" и други програми. Изисква се Общината да бъде достатъчно активна, за да привличат тези средства."

В рамките на презентацията от "Асоциация за социална отговорност и развитие чрез иновации" са провели анкета сред 110 видински граждани, фокусирана върху ангажираността на гражданите на община Видин в планирането и изпълнението на местните политики за енергия, околна среда и въздух. Резултатите от анкетата показват, че има известна познаваемост на общинските политики сред видинчани, каза Амалия Аббас, председател на асоциацията.

"Положителен резултат от от анкетата е, че над 67% от гражданите заявяват желание да се включат в процесите по формулиране и прилагане на тези политики, но очевидно има недостатъчна информация. Начините за включването на граждани са много видове, като има три основни метода. Единия е чрез финансови похвати, това е когато се създават фондове към общината. Останалите два вида са традиционни методи- дни на отворените врати, обществени обсъждания, граждански съвети, отворени дискусии и съответно дигитални методи, като уеб портали, електронни дискусии, информационни системи и разбира се мобилни приложения."

Видинчани смятат, че можем да бъдем полезни, като спрем да се отопляваме на дърва и въглища:

"Аз като гледам и по другите държави има слънчеви батерии по блоковете, които се слагат и въобще може да се измисли някакъв по-рационален начин за спестяване на средства на гражданите и опазване на околната среда... Ние сме много бедни, затова си палим печките още, ако имахме възможност, можеше да се отопляваме и на друго...Общината може да даде някакви заеми за енергийна ефективност... Саниране на блоковете."

Дали ще успеят видинчани да модернизират своите жилища за енергийна ефективност и ще намали ли достатъчно това вредните фини прахови частици и въглероден диоксид във въздуха, който дишаме, само времето ще покаже.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Международният ден на метрологията е днес

20 май е Международният ден на метрологията, който отбелязва годишнината от подписването на Конвенцията за метъра през 1875 г. от представители на седемнадесет държави. Конвенцията поставя рамката за глобално сътрудничество в областта на метрологията и нейните промишлени, търговски и обществени приложения. Целта на  Конвенцията за метъра е..

публикувано на 20.05.25 в 16:35

12 отбора взеха участие в регионалното състезание по роботика във Видин

Състезание "Роботика за България - Регион Северозапад" се проведе в ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" във Видин. Отбори по роботика от Видин, Лом и Монтана се включиха в регионалното  състезание, за същността му и регламента, разказва Десислава Цокова:   "Състезанието се провежда за 10 година, тази година има юбилей. За първи път..

публикувано на 20.05.25 в 16:00

Северозападът се готви за честване на 175-годишнината на Въстанието от 1850 година

Готова е програмата за отбелязване 175-годишнината от Въстанието в Северозападна България от 1850 година. Очаква се общонародното честването да бъде на 29 май,  съобщи един от организаторите Маша Викторова, основател на клуб "Лето 1850" : "Работим заедно с различните доброволци от всички общини в Северозападна България...Клуб "Лето 1850..

публикувано на 20.05.25 в 15:40

Консумацията на сокове и здравето на детските зъби

Употребата на оцветени напитки от деца е добре да се избягва. С изцедените в домашни условия цитрусови сокове също трябва да се внимава. Това каза в "Час при зъболекаря" лекарят по дентална медицина д-р Олга Папушева и обясни какви вредни последици могат да настъпят за детските зъби от честата употреба на сокове и напитки.  "За децата, особено..

публикувано на 20.05.25 в 14:14

Кога ще са готови терасите на плажа край крепостта Баба Вида

Докога ще продължи реставрацията на терасите на плажа край крепостта Баба Вида?  Този въпрос си задават видинчани, които се чудят кога ще могат да се разхождат и да почиват на горната тераса. Проектът е за консервация, реставрация и аварийно укрепване на част от крепостните стени на турското кале - висока тераса, ниска тераса и подход трябваше да..

публикувано на 20.05.25 в 14:00

Видински ученици с престижни награди за изпълнения в онлайн конкурс

Видински ученици от училището по изкуствата получиха две първи награди и една втора за народно пеене и една първа награда за поп и джаз от участието си в  Е-Фест онлайн конкурс за певци, танцьори, инструменталисти и автори на музика.   Конкурсът е под патронажа на Министерство на културата, разкава Живка Сливенова, учител по народно пеене в..

публикувано на 20.05.25 в 13:05

Над 60% от българите са с наднормено тегло

В България около 61% от населението над 18-годишна възраст е с наднормено тегло, около 25% - със затлъстяване. Това каза в "Направление здраве" председателят на Българското сдружение за проучване на затлъстяването и съпътстващите го заболявания проф. Теодора Ханджиева-Дърленска. По думите ѝ при децата проблемът също е изключително сериозен - около 32%..

публикувано на 19.05.25 в 17:33