Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Село Средогрив - едно наистина красиво място

7
Снимка: Николай Хараламбов

Малкото селце Средогрив, община Чупрене се намира на 12 километра от Белоградчик. Известно е с красивата си природа и чистия въздух. Пейзажът е планински- борови гори, спокойствие и тишина, която е нарушавана само от птичи песни и шума на преминаващата през селото река Лом. Въпреки красотата и спокойствието в това кътче от Северозападна България, хората, както в повечето подобни селца от региона, намаляват. Местните разказват, че навремето тук е имало училище, стопанство, дори сладкарница и кипял живот. Сега тук живеят около стотина души, предимно възрастни. 


"Не е лесно да си кметски наместник в малко, обезлюдяващо се село. Важното обаче е да имаш желанието да помогнеш и да си упорит, много упорит. Само така нещата тук се получават", обяснява Силвия Иванова, кметски наместник и продължава:

"Проблемите са доста- запустелите улици, остарелите мостове над реката и куп други неща, някои от които на пръв поглед са дребни, но ни създават много неприятности. Църквата ни също е за ремонт. Вътре не е в добро състояние, защото преди са я използвали май за склад. Иначе тя е много хубава, тази година дори ще отбележи 140 години от първото ѝ освещаване. За целта сме предвидили курбан и празненство. Що се отнася до улиците, не знам кога за последно тук е правен някакъв ремонт. Аз съм снаха в това село от 13 години и ремонт на улица не съм видяла... Кражби вече няма. Ние тук сме много единна общност и дойде ли някой от друго място, веднага е разкрит и зорко наблюдаван. Няма начин да направи нещо без наше знание... В Средогрив имаме две бебета. Едното е на 6 месеца, а другото - на 4. Имаме две дечица, които ходят на училище в Горни Лом и пет в Белоградчик. Транспорта им е осигурен чрез училищните автобуси. Иначе постоянно живеещите в селото са около 80 човека, повечето самотноживеещи и възрастни, доста от тях на повече от 80 години. Разнасяме храна чрез Домашния патронаж на 11 човека. Личният лекар на повечето от нас е в Чупрене, тук не идва. Транспортът ни не е особено удобен. Сутрин има автобус от Белоградчик, който минава през селото за Видин, но после не се връща. Писали сме до областния управител и според мен е въпрос на време да се реши този проблем, но ще видим. Хляб ни карат с едно автобусче от Лом във вторник, в четвъртък и в събота. Това е единствената възможност за момента. Иначе кой накъде тръгне пазарува на останалите и се запасяваме. Както казах, ние сме единна общност, заедно сме, подкрепяме се. Местните хора подкрепят и мен, за което съм им благодарна.

Хубаво е също, че вече започнаха да се търсят къщи в селото от млади семейства. Имаме и един руснак, който си купи къща тук. А за да привлечем и други, приоритет засега ми е да има магазин и удобен транспорт. Що се отнася до възможностите за работа, те тук не са много, но все пак в района на селото една фирма отглежда ягоди, имаме и семейна кравеферма, която също дава работа на местни жители. В селото има възможност също да се развива селски туризъм с къщи за гости. Предпоставки за това тук има много и трябва да ги използваме. Бъдещето на това село са нашите деца и младите хора. Ето защо трябва да се опитаме да ги върнем. Защото Средогрив е наистина красиво село - тук царят спокойствие и тишина.. Да отраснат децата ти на такова място, го пожелавам на всеки..."      



Как се справят с бракониерите, които изсичат дърветата от частните гори; как се опазва флората и фауната на река Лом; колко души работят в близката ферма, собственост на заселил се тук белгиец, колко стада коне отглеждат в района на Средогрив и защо местните твърдят, че торлакът се навежда само когато пие вода- отговорите на тези и други въпроси - в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56