Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Биолози от математическата гимназия във Видин отбелязват Деня на Земята

Снимка: earthday.org

На 22 април 2020 г. Денят на Земята отбелязва своята 50-та годишнина. Тазгодишната тема на кампанията е "Действия срещу изменението на климата - огромното предизвикателство на нашето съвремие". Изменението на климата е предизвикателство за бъдещето на човечеството и за функционирането на животоподдържащите системи, които правят света ни обитаем. През 2020 г.  посрещаме Деня на Земята - 22 април, в  криза, заради епидемията от коронавирус. Но дори оставайки вкъщи и поддържайки социално дистанциране, все още можем да упражним нашата отговорност да действаме в полза на околната среда. "Независимо къде се намираме, ние можем да направим промяната!", пишат от министерството на околната среда и водите по повод Деня на Земята.

Видинската Профилирана природоматематическа гимназия "Екзарх Антим I" отбеляза този ден по нетрадиционен начин:  

"Отбелязването на подобни екологични дати, важни за човечеството е традиция в нашата гимназия... Обикновено подготвяме дейности, на принципа "ученици обучават ученици"- учиници от по-големите класове от биологичните паралелки подготвят материали, забавни игри, демонстрации, които представят на по-малките ученици. Тази година ситуацията е по-различна и учениците решиха, че можем да го направим, като подготвят различни материали- клипчета, постери, снимки с послания, които да представим на фейсбук страницата. Интересното е, че тази година този празник има юбилей- 50 години, празникът, който се води най-големия нерелигиозен празник в света и се отбелязва от милиони хора навсякъде по земята... Проблемите на нашата Земя са твърде много, за да пропускаме подобни възможности да напомним за тях и най-вече на начините за преодоляването им.... Младите хора са по-ангажирани и по-критични, по-отговорни от нас, тези проблеми ги вълнуват и те искат да покажат какво мислят по въпроса, да направят нещо, макар и мъничко, с което да помогнат за разрешаване на екологичните проблеми", каза учителят по биология Мануела Живкова.

Някои от учениците изпращат послания, в които маркират основни проблеми, други маркират проблемите и дават съвети как да се отстранят. 

Рая Христова е 10 клас, учи в биологичната паралелка. Казва, че не трябва само един ден в годината да се обръща внимание на планетата, а трябва всеки ден да правим по нещо малко.

"Като например- рециклиране или тази хартия, която не сме изписали, си я запазваме, за да си драскаме, за да не пропиляваме ресурси...Тази година много неща се случват, които се отразяват на околната среда, тя ни показва колко страда, а ние трябва да се грижим за нея и да вземем мерки, защото пожарите в Сибир, в Австралия и Амазония са отражение на човешката дейност... Трябва да бъдем информирани, хората трябва да знаят в каква среда живеят. Всеки един човек трябва да прави малки промени, а с личен пример бихме могли да накараме и други хора да мислят като нас и да променят начина си на живот...Можем да намалим използването на пластмаси, и на предмети изобщо...Много хора не приемат Земята като дом и не я пазят като дом, а това трябва да се промени. Трябва да се научат, че както у дома пазят чисто, така и в природата и в света навън трябва да пазят чисто..."

Рая, заедно със свои съученици, са подготвили постери и видео, което може да видите на страницата на математическата гимназия. Обмислят и други проекти, които ще реализират след края на извънредното положение. 

Мария Микова е от 10 г клас. Според нея всеки човек може да направи по нещо за Земята:

"...Важно е да си припомним, че всяка една човешка дейност влияе върху околната среда- всяка построена сграда, всяко палене на двигателя на автомобила... Трябва да се опазват дърветата и цветята... Сега, в условията на изолация, ние помагаме на Земята- тя диша, всичко е по-чисто..."

Постери, видео клипчета и презентации, свързани с глобалното затопляне, изтъняването на озоновия слой и опазването на видовете са публикувани на фейсбук страницата на училището. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видинският отбор по английска реч и дебати се отличи на състезание

Отборът  по английска реч и дебати  "BEST"   на ГПЧЕ "Йордан Радичков" във Видин се завърна от зимното издание на състезанието с много отличия и награди .  Йоанна Иванова и Стефан Симеонов , от осми клас, спечелиха купата за първото място в категория "Начинаещи" и медали за шесто място в "Напреднали" на финалите:  "Аз и партньорът ми..

публикувано на 18.02.25 в 15:00

Зрелостници от Видин представят "Лентата на спомените"

Дванайсетокласници от СУ "Свети свети Кирил и Методий" във Видин организират изложба концерт "Лентата на спомените" . Идеята е на учениците, които искат да покажат своето развитие и израстване през годините и да си припомнят различните моменти от ученическия живот. Общо 21 са завършващите младежи в паралелка с профил "Музика и изобразително..

публикувано на 18.02.25 в 14:00

"Поезията на 90-те оживява" в библиотеката в Монтана

Прожекция на кратки поетични филми по стихове от 90-те години на български автори ще се състои днес, 18 февруари, от 17:00 часа в  Регионална библиотека "Гео Милев" в Монтана . Проектът се нарича "Поезията на 90-те оживява" и включва филми, които са съчетание на музика, визия и стихове на известни и любими български автори, разказва Мария..

публикувано на 18.02.25 в 13:00
Иван Попов

Четирима опълченци от с. Лик участват в Освободителната война

Повече от седем хиляди и петстотин български патриоти участват в Руско-турската освободителна война. Към Българското опълчение се присъединяват и четирима опълченци, родени в мездренското село Лик. Иван Петров Попов (1841-1928) е изключителна личност, чието име остава в народната памет и за когото и до днес се разказва. Още през 1860 година той е..

публикувано на 18.02.25 в 08:46

Проф. Радостина Александрова: Във формулата на любовта винаги има и щипка магия

Денят на влюбените - 14 февруари, отмина, но вечният въпрос - какво е любовта , не спира да вълнува човечеството така, както го е правил, откакто свят светува. Учените са тези, които в наши дни, се опитват да открият формулата на любовта и да обяснят какво се съдържа в нея. Своя прочит по темата направи и проф. Радостина Александрова от БАН...

публикувано на 17.02.25 в 17:41
Лазар Гецковски

Лазар Гецковски е първият "Посланик на вярата в доброто" в Мизия

Днес, 17 февруари, отбелязваме Деня на спонтанната доброта. Той се празнува по цял свят от благотворителни организации, но не е известно кой е конкретният инициатор. Най-популярен е в САЩ. В този ден хората трябва да се стремят да бъдат добри към всички, без да очакват награда. Именно затова днес ви представяме един такъв пример от град Мизия,..

публикувано на 17.02.25 в 16:17

Как да подобрим съня на детето?

Сънят при бебетата и малките деца е тема, която вълнува всички родители, а трудното приспиване или пък честите нощни събуждания на децата са проблеми, на които често родителите мислят, че решение няма.  Все още в нашето общество битуват митове, свързани с детския сън. Оказва се, че ако им се доверим, ще получим точно обратния ефект -..

публикувано на 17.02.25 в 13:51