Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Заедно" на 22 май 2020 година

"Гласът на безгласните"–за ромите през погледа на самите тях

За ромите, за "Ангалутне" и за словото говори Русин Коцев

Снимка: Личен архив на Русин Коцев


"Гласът на безгласните" е трибуна в интернет за живота и проблемите на хората от ромската общност, но през погледа на самите тях. Създател на подкаста е Русин Коцев. Самият той тръгва от видинския квартал "Нов път". Преминава през Великотърновския университет, където е главен асистент в катедра "Съвременен български език" и има докторска степен. Сега историите, които представя в подкаста, намира от чужбина, защото от няколко години е в Кобленц. Преподава български език в две германски училища. Наскоро Дойче веле засне филм за него.

За подкаста Русин разказва, че за ромите се говори в медиите по три повода. Това се случва при битови инциденти, които се раздуват до национален мащаб, а проблемът се генерализира и започва да се говори за "циганска престъпност". Другият повод да се заговори за ромите е, когато имат успехи, но точно тези случаи, според Русин Коцев се представят като изключение в тази общност. Третият случай, в който попадат във фокуса на внимание е, когато някой член на мнозинството се прояви в ролята едва ли не на спасител на ромите, обяснява Русин.:

"Гледайки точно това, аз реших, че е нужно наистина да се направи нещо и ние ромите да имаме глас и да имаме, място, където да изразяваме своята позиция, да се види по какъв начин ние мислим, по какъв начин ние живеем , и това да не е изолирано явление, напротив. Два пъти седмично да се вижда какво мислят ромите, как се справят и това да доведе и до някакво опознаване. Тук не става въпрос за това, че ромите са безгласни, а за това, че нас често не ни чуват. ще ми се с този подкаст да ни чуват по-често и да ни опознаят малко по-добре."
 
Русин е и в основата на неформална група, наречена "Ангалуте", в превод- хората, които са отпред:

"Първоначално групата беше създадена, когато започна една вълна на, да го наречем "кибер расизъм", но това беше преди 2017-та година. Искахме да направим една група във фейсбук, която да обедини хората, които живеят в чужбина, но които са от ромския квартал "Нов път" и хората, които са останали в квартала. Просто искахме да събудим тяхната чувствителност, да се види, че има проблеми, да се вземе някакво решение как точно да се противопоставим....Нашата дейност в момента е концентрирана основно върху това, да помагаме на хората по различен начин...В последствие повечето членове на групата се преместихме да живеем в Германия и тогава решихме, че е по-уместно да се опитаме да помагаме на хората, които са останали. Това са предимно възрастни хора, хора, които  могат да се нарекат уязвими, в нужда. Поради тази причина ние видяхме, разпознахме някои от проблемите им. Нашата дейност е основно концентрирана върху това да помагаме на хората в нужда по различен начин. Ние не се ограничаваме да помагаме например на деца, които са само от квартала. напротив."


В Кобленц, където живее сега, Русин преподава български език в две училища. Обяснява, че идеята в Германия е по-скоро за интеграрция на децата, създаването на връзка с родината, но същевременно и представянето в една такава мултикултурна среда.

Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост ще бъде отбелязан и в чужбина. В Кобленц Русин ще поговори с учениците си празника  на словото и буквите, а истинските послания, според него са въпрос на усещане:

"Ще ми се в навечерието на този светъл празник да кажа, че думите могат много да нараняват. Наистина е хубаво да имаме една мярка при изговарянето на определени думи, да имаме и една представа за това, че думите могат и да възпитават... Трябва също да пазим езика си, тъй като сега виждаме какво се случва с комуникацията, особено в условията на пандемия. В момента може би единственият канал за комуникация, е виртуалният. Това също крие своите опасности. Ние сме виртуалано отдалечени. Не можем да разбираме човека според това как изглежда лицето му - дали се смее, дали сърди и т.н. Трябва да разчитаме на чисто езикови сигнали."


Чуйте звуковия файл!
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 9 февруари 2025 година

Да се повеселим с "Неделник"! Скулпторът Александър Пройнов откри в Монтана изложба наречена „Българи - аз съм част от вас". Тя е финал на цикъла, който творецът започнал преди 27 години.  В месеца на виното и любовта, между двете дати на лозарския празник Трифон Зарезан , ви срещаме с един доказан майстор на ракия от Враца ...

публикувано на 09.02.25 в 14:24

Градски легенди за Мистер Сенко

Мистер Сенко е български илюзионист. Неговото истинско име е Евстати Христов Карайончев и е роден във Враца на 12 февруари 1905 година. Самият той казва за себе си в едно интервю в Златния фонд на БНР: "...Един артист трябва да слезе овреме от сцената...", заради това на 60 години се оттеглил и се отдал на мирен пенсионерски живот. Е,..

публикувано на 09.02.25 в 14:06

Нека отстраняваме фарисейското от нашите души със старание

Неделята, в която се намираме днес е Шестнадесета след Неделя подир Въздвижение - на Митаря и Фарисея. "Всеки, който превъзнася себе си, ще бъде унизен, а който се смирява, ще бъде въздигнат". (Лук.18:14 ) Великият пост, към който времето и тази година ни отвеждат, се предшествува от три подготвителни седмици, които според..

публикувано на 09.02.25 в 08:00
Деца, използващи вейпове

За риска от употребата на вейп сред младите хора и какво не разбират родителите

Младежи се пристрастява към никотина чрез пушенето на така наречения вейп - електронна цигара с течност, съдържаща никотин, примесен с ароматни вещества. До тях достигат и такива със забранени субстанции като хексахидроканабинола, а за употребата им се заговори след инциденти, един от които с фатален изход.  Проблемът не е от скоро и бумът им сред..

публикувано на 07.02.25 в 17:21

Спират ли шофьорите на пешеходни пътеки?

Днес ще си говорим за безопасността по пътищата, най-вече в градска обстановка. Зимните месеци са едни от най-опасните за движението заради лошото време и по-голямата продължителност на тъмната част от денонощието. Поводът за репортажа ни е случка, която беше споделена в социалните мрежи от видинчанин. Ето какво написа той:  "Добър вечер!..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“. Шведската журналистка Деси Ларшон получава в..

публикувано на 07.02.25 в 17:10

От хоби до професия: Мадлен Рачева и магията на фотографията

"Професия хоби"  днес ни запознава с хобито на Мадлен Рачева от Видин , която е от онези хора, които успешно съчетават страстта си с професията си. От малка тя е омагьосана от света на фотографията и въпреки че започва като любител, с времето хобито ѝ се превръща в сериозно занимание, което разкрива пред нея нови светове и възможности. Днес..

публикувано на 07.02.25 в 16:00