Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Романът "P.S. Убийците" - различното криминале

Снимка: Архив на Радио ВИДИН

През 2010 г. Америка среща Европа, когато Джеймс Патерсън (автор на бестселъри №1 в САЩ) и Лиза Марклунд (автор на бестселъри №1 в Швеция) обединяват усилия, за да създадат пикантен, задъхан и завладяващ трилър в духа на най-добрите традиции в жанра. Резултатът е романът „P.S. Убийците“.

Шведската журналистка Деси Ларшон получава в редакцията на вестника, за който работи, картичка със странна гатанка. Нещо като кодът на да Винчи, нещо като парче от шекспирова пиеса, но съвсем непонятно за нея. Почти веднага става ясно, че гатанката е послание от двама мистериозни убийци, кръстостващи от месеци цяла Европа, а на прага на редакцията почти едновременно с картичката се появява и детектив Джейкъб Кенън. Той на свой ред преследва престъпниците, а мотивите му са колкото служебни, толкова и лични. Преди няколко месеца дъщеря му Кими и нейният съпруг са станали жертви на смъртоносната двойка по време на почивката си в Рим. Почивка, която Джейкъб им е подарил.

Мрачният нюйоркчанин винаги е бил воден от изостреното си чувство за справедливост, но смъртта на дъщеря му и зет му само прави нещата още по-лични. Зарязвайки „Харлем“, той заминава в Европа, където следите на убийците го водят от държава в държава и от град в град. В крайна сметка го отвеждат до Стокхолм, в редакцията на бавно западащия вестник „Афтонпостен“, в който работи Деси Ларшон. Тя е поредния журналист, когото убийците са избрали, за да изпратят своето послание към света преди отново да убият.

Защо точно тя? Никой не знае. Деси дори не се занимава с криминални случаи – нейната специалност са крадците на дребно. Но ето че сега е въвлечена в разследване на серия от убийства, шведската полиция няма представа откъде да започне разследването, а Джейкъб Кенън е като обсебен от мисълта да отмъсти за смъртта на своята Кими. Културните сблъсъци са гарантирани в това трудно сътрудничество, а Деси Ларшон установява, че дори убийци като тези все пак имат общи черти с крадците на дребно, които тя познава в детайли.

„P.S. Убийците“ е роман, който носи цялата класическа същност на Джеймс Патерсън, но с щипка хладен скандинавски привкус заради съавторството с Лиза Марклунд. Смесицата от добре премерена еротика, история, изкуство и убийства обаче го прави различен от типичното криминале. „P.S. Убийците“ е различен, дори и само защото от самото начало убийците се представят на читателя. Те не се крият нито от него, нито от полицията, защото имат мисия, която следват с фанатична отдаденост. С удоволствие дават своята гледна точка за случващото се, забавляват се. И все пак крият повече, отколкото полицията и Джейкъб Кенън предполагат, а удоволствието за читателя не е в това кой ще се окаже престъпника накрая, а в преследването му, в надпреварата с него и в крайна сметка в победата на справедливостта.

Въпреки това романът не бяга съвсем от характерните за Джеймс Патерсън похвати. Разделен е на кратки, динамични глави, подобни на филмови сцени, в които действието се развива скоростно, без излишни отклонения от сюжета, без излишни герои, сцени и описания. Патерсън винаги пише така, сякаш няма време за излишни обяснения. Както можеше да се очаква, през 2020 г. по кината със заглавие „Убийства по пощенски картички“ излезе и филмовата версия на романа с Джефри Дийн Морган и Фамке Янсен в главните роли.

Джеймс Патерсън от години е познат като автор в жанра трилър, криминале и съспенс, но в последно време прави успешни опити и в сферата на фентъзито и детската литература. Днес той вече има издадени няколко детски и документални книги наред с огромния обем от криминални истории. Още с първата си книга през 1976 г. печели наградата „Едгар Алън По“ за най-добър криминален роман на годината, но големият успех идва със „Завръщането на паяка“ и „Целуни момичетата“, с които полага основите и на поредицата си за Алекс Крос – един от емблематичните за творчеството му герои.

Носител на множество литературни награди, Джеймс Патерсън е единствения автор, успял да оглави едновременно класациите и за детска литература, и за такава за възрастни.


По публикацията работи: Красимир Каменов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 13 април 2025 година

Честит имен ден! Нека името ви цъфти като пролетна градина и ви носи късмет, здраве и любов! Всъщност честит 11-ти рожден ден на предаването „Неделник“. Много ли са, малко ли са 11 години не знам, но знам, че удоволствието да съм заедно със слушателите на Радио ВИДИН е уникално. Благодаря ви. Днес в часа на „Ние от Северозапада“ ще се..

публикувано на 13.04.25 в 13:36

Да сторим нещо сериозно за очистването на душата и сърцето ни!

Шестата неделя на Великия и спасителен пост , която отбелязваме днес, Църквата възпоменава  Вход Господен в Йерусалим . "Когато Иисус се приближи, видя града и заплака за него"  (Лука 19 : 41) Безспорно е, че последното влизане на Господ Иисус Христос в Иерусалим е най-тържествения момент в Неговия земен..

публикувано на 13.04.25 в 08:00

Живата традиция на лазаруването оживява във Врачанско

Днес православният свят празнува Лазарова събота. В седмицата преди Великден празникът е спомен за най-голямото чудо в земния живот на Иисус Христос - възкресяването на Лазар, който бил починал преди четири дни. В обредния пролетен календар денят е познат като Лазаровден и се откроява с жизнерадостни ритуали. Сред тях е лазаруването, което се..

обновено на 12.04.25 в 12:58

Сдружение помага на нуждаещи се с употребявани вещи и дрехи

Кампания на сдружение "Закрилници" - Монтана   помага на бедни и нуждаещи се хора да обзаведат домовете си. Набира употребявани мебели и електроуреди. Преди дни започна и друга акция на сдружението - за дрехи, обувки и играчки.  Сдружението е гражданска организация, която е лицензиран доставчик на социални услуги в подкрепа на..

публикувано на 11.04.25 в 17:21

Бродерията се завръща - модерна и жива

В последните години бродериите се завръщат с нова сила - не само като занаят, но и като форма на изразяване и модна тенденция. Ръчното изкуство среща модерната технология и резултатът е впечатляващ - фини и сложни шарки върху дрехи, аксесоари и дори интериорен текстил. Днес ще си говорим за машинната бродерия - една комбинация от..

публикувано на 11.04.25 в 16:30

Знаете ли, че "Всички днес се казват Сори"

Тя е на 12 години, казва се Бианка и според майка ѝ е дете със специални инструкции за употреба, които на всичкото отгоре непрекъснато се променят. Според баща ѝ Бианка просто е неуправляема. А според Бианка те изобщо нямат представа какво означава „неуправляема“, защото тя е всичко друго, но не и такава. Тя знае кога няма нужда да е наоколо,..

публикувано на 11.04.25 в 16:25

Дарителският фонд в Бяла Слатина подкрепя нови инициативи

Общественият дарителски фонд " Участвам, дарявам, променям" – Бяла Слатина обяви инициативите на местни общности, за чието изпълнение ще помогне със средства. Договорите са подписани преди седмица, а в следващите три до шест месеца ще бъдат изпълнени проектите,  каза  Наталия Фенерска,  председател на сдружение "Първи юни", учредител на..

публикувано на 11.04.25 в 16:04