Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ентусиаст от Козлодуй ще премине по пътя на Ботевата чета

Снимка: архив

Тази година трябваше да се проведе 74-тият Национален туристически поход "По пътя на Ботевата чета - Козлодуй-Околчица, 2020". Въведените мерки против разпространението на COVID-19 осуетиха провеждането на похода. Ботевите поклонници обикновено са ученици, но се включват и туристи-ветерани, граждани, които имат желанието и волята да изминат пътя от Козлодуйския бряг до Врачанския Балкан. Все пак има ентусиасти, които и тази година ще изминат разстоянието от Козлодуй до Околчица като индивидуални туристи. Петьо Петков от Козлодуй от дете се включва в патриотичната инициатива. Тази година той и негов приятел от Плевен решават да минат 120- километровия път.

"На мен ще ми бъде 39-тото участие. Догодина живи и здрави- 40-то участие.  На 58 години съм, от 7-8 клас, до сега. Две години, в казармата, не съм ходил, че такова ми беше поделението, но през другото време, когато съм могъл, винаги съм ходил. Ако е само за природата, аз и събота и неделя ходя, но тук е по-различно. Тук го има патриотизма. Учениците - да им покажем, да ги научим, да ги запалим, не само ходенето. На тях им харесват игрите, веселието. Веселата част им харесва, но на прехода са малко труднички. Недоспали, дремят на прехода, но който е бил на Ботевия поход, ще се връща и ще ходи отново и отново. Запомня се, има вечер на талантите, на които спонтанно им се дава микрофона. Кой каквото иска и може, да покаже. Децата са от малки до 19- годишни. Имаме и студенти, завършили, работници. По-рано имахме и ветерани, имахме възрастни хора. Края на май месец винаги си взимах плануван отпуск. Ако не можех да си взема отпуск, си правех заменки с колеги и пак успявах да отида. Винаги съм намирал начин. Сега пък от 5 години съм пенсионер и никакъв проблем с отсъствията. Вкъщи ме знаят от години. Тази вечер започваме с преспиване на Козлодуйския бряг. Утре сутринта- Козлодуй - Софрониево, Софрониево - Борован, Борован -Баница, Баница - Речка, Речка - Околчица. На 2-ри някой ако се появи там, на паметника нещо да почете, ако не, се прибирам."

Идеята за създаването на този поход е на студента-богослов от Оряхово Крум Тенекеджиев. През 1947 година 17 ботеви поклонници - туристи преминават пътя на Ботевата чета и така слагат началото на най-голямата родолюбива проява в българското туристическо движение. Пътят е маркиран с 53 пътепоказателни камъка и шест паметни плочи. Миналата година Ботевите поклонници бяха над 1 000. Най-масов е бил походът през 1976 година, тогава участниците достигат 8 600.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видински ученици се включиха в Световната седмица на предприемачеството

Във Видин ученици представиха свои идеи за бизнес, които са готови да намерят приложение. Така те се включиха в събитията от Световната седмица на предприемачеството , които у нас се провеждат по инициатива на неправителствената организация Джуниър Ачийвмънт за 17-а поредна година. Акцентът в Световната седмица на предприемачеството..

публикувано на 19.11.24 в 16:10

Ученици от гимназията във Владимирово организираха базар с кауза

Благотворителен базар, в помощ на младеж от Брусарци , организираха в Професионална гимназия по транспорт в село Владимирово. За набирането на средства за момчето научават от фейсбук страницата на кампанията, каза за Радио Видин заместник-директорът   Галина Миланова : "Спонтанно решихме да се включим в тази кауза за момчето, което е на..

публикувано на 19.11.24 в 13:33
Снимка: Център за спешна медицинска помощ по въздуха

Хеликоптерна база за медицински нужди ще строят в Габровница

Вертолетна база ще бъде изградена край село Габровница, област Монтана. Министерството на здравеопазването е отправило инвестиционно предложение към Регионалната инспекция по околната среда и водите в Монтана, в него се предвижда изграждане на хангар и вертолетно летище за нуждите на спешна медицинска помощ по въздух, информира Алексиния..

публикувано на 19.11.24 в 12:57

Как ще бъдат използвани парите, дарени от българи в Чикаго

Българи от Северозападна България в Чикаго , САЩ, събраха сумата от 3000 долара н а ежегодна среща, която има за цел да подпомогне отделни културни инициативи. Средствата бяха  предоставени на три читалища във Видин, Враца и Монтана. Идеята за благотворителните инициативи на българската общност в Чикаго се заражда след пандемията, каза за..

публикувано на 19.11.24 в 12:18
Училища за пример 2021

"Заедно в час" търсят новите 40 училища за пример

До 5 декември училищата в Северозападна България имат възможност да кандидатстват и да се включат в обучителната програма „Училища за пример“ на фондация „Заедно в час“.  Това е двугодишна инициатива за професионално развитие на училищни екипи. Програмата е структурирана като цялостно обучително преживяване. Тя включва два големи допълващи се..

публикувано на 19.11.24 в 12:00

Бариатричната хирургия - най-ефективният метод при болестно затлъстяване

Бариатричната хирургия е най-силният и най-сигурен метод за лечение на болестното затлъстяване. Това каза сертифицираният бариатричен хирург д-р Спас Иванов , който работи в столична болница, но периодично провежда консултации във Видин. По думите му 1,5 милиарда души в световен мащаб са с наднормено тегло, като повече от 200 милиона са със..

публикувано на 18.11.24 в 16:35
Проф. Любомир Спасов и Памела от Кула след трансплантацията преди 20 години.

20 години от първата чернодробна трансплантация в България

На 18 ноември се навършват 20 години от първата чернодробна трансплантация в България. Извършва я екипът на проф. Любомир Спасов от Университетска болница "Лозенец" в София. Спасен е животът на 7-месечната Памела от град Кула, Видинско. Операцията продължава близо 15 часа, като на Памела е присаден половината черен дроб на баща ѝ.  20 години..

публикувано на 18.11.24 в 16:01