Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да си будител днес означава да вдъхновяваш младите

7
Снимка: Архив



"Било е през март 1987 година. В китните дворове на мездренското село Зверино проплаква малкият юнак Борислав. Едва ли някой дори е предположил, че това току-що появило се на бял свят дете ще стане неизменна част от историята и след години ще вълнува така силно местните жители" - това са уводните думи в разказа на 16-годишната Петя Тодорова, ученичка в местното училище "Св. Климент Охридски", с който участва в ученическия конкурс "Работилница за репортери 2020 - Книга на спомените".

Образователеният конкурс стимулира интереса на учениците към журналистическата професия, като предоставя възможност за развиване таланта и уменията за творческо писане. Представят се и се популяризират историческите, културните и природни богатства на региона на запад от София, както и се подпомага кариерното ориентиране и кандидатстването във висше учебно заведение на участниците в конкурса.

Борислав Радославов е журналист и писател от Зверино, където членува в инициативния комитет от патриотични българи. Автор е и на четири книги, сред които "Дядо Добри. Светецът от Байлово". Петя пише за него, описвайки го като съвременен будител, защото той е човекът, който я вдъхновява, докато успява да възроди традициите.

"Вдъхновявам се от дейностите на Бате Боби, както ние наричаме Борислав. Не помня кога се запознахме. Първият път, в който го видях, беше преди години, когато прекосяваше, заедно с други хора, Искъра. Същинското ни запознанство, първият ни разговор, дойде покрай различни инициативи - за 3 март, покрай помощта от негова страна за дадени рецитали. В него виждам себе си в бъдещето - да правя това, което той прави. Усещам стимул и насока, наблюдавайки личността му. Борислав е човек, който вдъхва доверие, излъчва увереност. Вдъхновяващ млад човек с осанка, с поведение. Способен е да те накара да го последваш, да се включиш в дейността му. Не можеш да останеш неутрален, когато той е инициатор. Обединява групи хора". 

В текста си десетокласничката описва Радославов като личност, на която дължи голяма част от желанието си да твори. Като личност, играеща голяма роля в определянето на бъдещо и призвание - да помага на хората и да брани родните традиции.

"Нарекох го будител, защото българските традиции биват забравени и занемарени, но той вдъхва кураж, сили и нов живот на изконно българското. Борислав се бори да запази традицията. Да си спомним, че Паисий събужда българина, казвайки му, че не е нужно да се срамува. Да си будител днес означава да припомниш, че не е нужно да изпитваш подобно чувство, а напротив - да си горд и да не прекланяш глава, да браниш важното. Значението на Борислав Радославов за Зверино е голямо. Преди него не се виждаха нещата, които той организира. Селото се обединява сега, животът се връща. Днес традициите се нуждаят от живот, за да бъдат пазени и следвани".

От няколко години журналистът от Зверино е организатор на мъжкото ледено хоро във водите на река Златица, с което в мездренското село отбелязват Йордановден. Носител е на отличието "Сърце и слово срещу наркотиците" и наградата в категория "Реформа в съдебната система".

Патриотът, който разказва истории за лековитата сила на вярата в своята книга "Чудодейните места в България", казва, че най-важната история е предаваната на следващите поколения.

"Прочитайки тези топли и сърдечни думи, почувствах се горд и щастлив. Радвам се, че успявам да вдъхновявам, да мотивирам. Няма по-голяма радост от това да бъдеш пример, когато си се захванал с подобна дейност. Благодарен съм за милите думи, извиращи от сърцето и душата на Петя. Това, което правя - цялата ми дейност - аз я приемам като призвание и като признание. Тоест изпълняването на призванието води съответно до признанието. Това е успехът. Това е идеята на българщината. Не трябва да се разбира, че нашата цел е да погледнем към миналото, да тачим славното, да помним героите и обичаите. Това е лишено от смисъл, ако не бъде предадено напред към следващите поколения. Всички ние заедно можем да бъдем съвременните строители на България. По-хубавият свят може да бъде създаден с общи усилия. Признавам, че както аз съм вдъхновил Петя, така ме е вдъхновила и тя мен. Усмихвам се, когато знам, че има млади хора с големи сърца, с големи души, на които не им е безразлично. Тепърва бъдещето е пред тях".

Възвръщането на традициите и засилването на интереса в и към малките населени места? Изглежда мисията все още е възможна. 

"Не знам дали той самият осъзнава какви емоции поражда и как до сълзи вълнува всички нас. Надявам се и аз един ден да успея, както той с лекота успява, да развълнувам всички вас", с тези думи Петя Тодорова завършва своя разказ за съвременния будител, показал и силата на българското.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46