Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Младите хора започнаха да се връщат в село Гюргич (Видео)

Причина за завръщането към корените е красивата природа и спокойствието на селския живот, твърдят местните. Казват още, че селото е едно от съхранените живописни кътчета в Северозападна България, където всеки, може да се наслади на чистия планински въздух и красивата гледка. С една дума - идеални възможности за развитие на туризъм, включително и селски, стига да се намери финансиране.


За селото се знае още, че е и странно място с много легенди. Намиращият се над селото връх Бабу и останките от римска крепост там е място, на което са провеждани неясни военни операции, а иманярите нямат покой и редовно преравят околността му. Носят се легенди и за незнайни съкровища, които били скрити в пещера под върха, но чиито вход никой още не е открил...

Въпреки мистиката, в която е обгърнато това красиво кътче от Северозапада, животът тук си тече спокойно и монотонно, без излишно напрежение дори в условията на пандемия.

Оказва се, че заради заплахата от COVID- 19 и принудителната изолация, все повече млади хора търсят подслон в района. Брокери отчитат ръст на търсенето на имоти в тези малки населени мeста, където външни хора рядко идват. Млади хора от градовете пък се връщат в къщите на баби и дядовци.

"Тук имаш спокойствие - заключваш си двора и никой не може да влезе. Спокойно можеш да се изолираш. Кметът обикаля, информира и предупреждава. Тук между другото всички бяха с маски по време на извънредното положение. Хората са дисциплинирани и спазват наложените изисквания... Ние наскоро купихме в къща в Гюргич и вече почти всяка събота и неделя сме си на село. Почиваме си тук. Природа, планина, река минава, два язовира има в близост. За нас това е място за почивка. Децата през ваканциите също са тук. Просто е чисто... Тази свобода, която децата имат тук, в града не могат да я получат. Виждат също, че не всичко в живота се поднася "на тепсия". Да ги научим и малко на труд... Селската идилия също не е за пренебрегване. Животът тук е спокоен, не сме се притеснявали и за работата си. Вършехме я дистанционно. При положение, че има Интернет- няма проблем... В това село има ред - нещо, което е много важно. Традициите също се спазват - факт, който също не е за пренебрегване... Тук децата ни растат на спокойствие и сред природата... ", разказват завърнали се в селото млади хора със семействата си.

Кметският наместник на Гюргич Бойко Младенов, също е сред тези, които са се върнали в селото. Дошъл е тук от София. Впечатлен е, че все повече млади хора предпочитат живота извън големия град:

"Много от младите вече предпочитат спокойствието на селския живот. Благодарение на общинското ръководство предприехме кампания за подобряване на условията на живот и тук, на село. Усилията са насочени към разкриването на нови работни места, което е 

най-важното за задържането на хората в малките населени места. В Гюргич вече много млади хора са си купили къщи и това ме радва, защото виждам прогрес в нашия, в селския живот..."

Как приемат предизвикателствата на днешното време и какво си спомнят за миналите дни местните хора; какво биха искали да се промени в ежедневието им и с какво могат да се похвалят; какви  легенди има за връх Бабу и пещерата, наречена на Али Баба; какво се промени в селото през последните месеци и с какви местни ястия се слави този край- отговор на тези и други въпроси може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Георги Драганов: Няма значение какъв цвят е котката, а дали лови мишки

Ще сложи ли край на партийната и политическата криза в страната предстоящия вот?  Възможно ли е да бъде постигнато джентълменско споразумение между формациите за редовно управление в следващото Народно събрание?  Ще има ли нова Сглобка или екзотиката на роден терен ще продължи?  Статуквото дискутираме с  Георги Драганов , създател и редактор на сайта..

публикувано на 19.09.24 в 10:00

Ще задоволят ли фотоволтаичните системи енергийните нужди на домакинствата?

Според най-новата статия на информационната платформа за отразяване на климатичните промени на достъпен език "Климатека", фотоволтаиците за балкони могат да задоволят до 30% от годишното потребление на едно домакинство. В съвместен проект "Достъп до енергийно обновяване" бяха представени възможностите да бъдат създадени облекчени условия и за..

публикувано на 18.09.24 в 10:45

От какви промени се нуждае България?

Политическото бъдеще на България обсъдиха общественици, политолози и социолози в навечерието на предизборната кампания. Нуждаем ли се от смяна на приоритетите и на политическия модел? Иска ли обществото "рестарт на системата"? Необходим ли ни е нов обществен договор? Отговорите потърси Младежки клуб "Има бъдеще"  със съдействието на аналитичен клуб..

публикувано на 17.09.24 в 14:42

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45