Актьорът, режисьор и преподавател Искрен Красимиров предлага друг поглед към историята и съдбата на големите наши революционери Ботев и Левски. Новите факти, който Искрен проучва от известно време и размислите върху тях са събрани в двете му нови книги, които предстои да излязат съвсем скоро. Те са със скандалните имена " Убий Ботев" и "Предай Левски", а доводът за тях е, че някога, някъде във времето, някой е изрекъл тези думи. Според неговите проучвания двамата революционери не са убити случайно, а са предадени от българи, а целта му е да извади на показ тези предатели и да премахне тази незаслужена почит, която отдаваме към тях, обяснява Искрен Красимиров:
"Историческата истина за Ботев твърди, че той е загинал от случаен куршум, който го е ударил, а истината е, че той загива след края на сражението при напълно изтеглил се неприятел. Турците, когато слънцето залезе, те не се бият, за тях това е светотатство. В обкръжението на петима от най-близките си четници Никола Обретенов, Георги Апостолов, Перо Македонеца и двамата гавази на Обретенов - Димитрото и Сава Пелев, което говори, че убиеца е един от тях. Просто няма друг вариант и всички свидетелстват, че това е така, сравнението на спомените, което ние направихме. Най-вероятните извършители са двамата поръчкови мъже на Обретенов, това са неговите охранители - Димитрото и Сава Пелев, а в дъното на всичко стой една афера с лой и пастърма, за която врачанския комитет дава много пари за тяхното купуване и след това идеята е била да се закупят с тези пари оръжия, но парите са присвоени от въпросните Обретенов, Стамболов, Заимов и Георги Апостолов и се е наложило ликвидирането по революционна необходимост на войводата Ботев."
А кой и как предава Левски според проучванията на Искрен Красимиров, може да чуете в звуковия файл.
Кърт Вонегът го нарича „първият и все още най-велик американски минималист“ . Печели Оскар за сценарий на филм по собствения си роман „Човешка комедия“. За пиесата „Времето на нашия живот“ през 1940 г. е удостоен с награда „Пулицър“, която отказва да приеме с думите „Никой не може да ме купи!“ . Войната с критиците, която води цял живот, му..
Днес в "Минутите не редактора" ще ви разкажем за един български изпълнител и композитор, който се ражда през 1943 година във Видин, и макар че скоро след това семейството му се мести, Видин остава в неговото сърце до края на живота му. Рубриката този петък е разказ за популярния през 70-те и 80-те години певец Петър Чернев и един от вечните му..
"Котаракът в чизми" е народна приказка, пресъздадена от Шарл Перо, която се намира и в първото издание на сборника на братя Грим: "Детски и домашни приказки". В нея се разказва за котарак, който може да говори и напътства своя господар. Той е хитър, амбициозен, умен, великодушен, верен приятел, ловък, смел, находчив,..
Фондация "Благотворител " насърчава доброволчески инициативи сред младите хора с конкурса "Млад Благотворител" , който се проведе за осма поредна година. В началото на февруари бяха обявени финалистите в тазгодишното издание. Те ще получат финансова подкрепа за реализирането на своите предложения. Сред отличените е и проектът на..
Отново ще ви срещнем с Алекс от Видин . При предишната ни среща през 2023 година той ни разказа за кокошките Сонка и Юлия и петела Соник. Сега отново се е върнал към отглеждането на зайци . Негово старо хоби. Всъщност той не може да си представи да живее без домашен любимец, та бил той и малко странен. Колкото до Соник, Сонка и..
Днес ви представяме една вдъхновяваща личност от Видин - Симона Панова , автор на фентъзи романите "Змей Закрилник", "Змей Побратим" и "Змей Омайник". Но освен че създава магични светове на страниците на книгите си, Симона е и невероятен разказвач на истински истории, свързани с богатото историческо наследство на старопрестолния Видин и..
"Цветът в мен" се нарича изложбата на монтанската художничка Таня Василева. Това е нейната първа самостоятелна експозиция в град Монтана, в която тя представя 24 свои платна на различни теми и с различни техники. Авторката разказа как се появява идеята за изложбата: "Поканиха ме от библиотеката да направя изложба... Замислих се и си казах, че..