"Дошло е времето да се намери общо решение между партии и протестиращи, за да се постигне целта. При действащата в момента партийна система, със сигурност протестиращите ще бъдат изиграни. Без служебен кабинет, без смяна на главния прокурор ще си бъде същото- пак ще си продължат кражбите, пак ще има заведени дела в чужбина... Ние искаме смяна на системата. Трябва да се обърне внимание, че по-голямата част от протестиращите са млади хора, образовани хора, били в Европа, завършили наши престижни университети. Те поставят като главна точка разделението на властите, смяна на системата, оставки. Тези млади хора са разбрали нещо, което останалите българи все още не са разбрали- за да бъдеш свободен, трябва да се бориш постоянно за тази свобода", смята Ненчо Нешев от Видин.
"Ако не друго, то протестите показаха, че в България вече се утвърждава силно гражданско общество и че бъдещите управници, които да са те, ще трябва да се съобразяват с обществото и да знаят, че всяка грешка може да изкара отново хората на улицата". Такова е мнението на Илия Миладинов, част от протестиращите в Монтана:
"Докато не се създаде силно гражданско общество в България, нещата няма да се подобрят и няма да са в полза на гражданите. Без да са контролирани от силно гражданско общество, партиите ще създават само проблеми и боричкания кой да управлява, кой да краде, кой да присвоява... Важно е да се отключи кодът за самосъхранение на българина, досега беше страх, защото със страх най-лесно се управлява. Беше изразена робската психика на българина. Винаги чакаме някой от някъде да дойде да ни спаси. Но се видя, че вече става грозно, става страшно за народа, за децата. Младите, които досега не бяха толкова заинтересовани, вече са поели нещата в ръцете си и мисля, че ще успеят да спасят българщината и да дадат шанс за техните деца и внуци."
Надеждата е в младите хора, които са израснали като граждани на Европейския съюз и не носят товара на миналото, допълни Искрен Дилов, протестиращ във Враца:
"Младите хора не позволят така лесно да бъдат "яхнати". Ние има какво да научим от децата. Те не се връзват на схемите за миналото, те гледат какво се случва в момента и преценяват. Прави ми впечатление и че колкото повече се срива цялата система и се опорочава, толкова повече хората стават хора, защото чувстват в себе си, че нещата не са правилни и искат да намерят правилния път. Аз съм оптимист, че ще тръгнем в положителна посока, най-малкото, защото нямаме друг избор, нямаме друг вариант, освен да променим ситуацията."
Повече по темата- в прикачения звуков файл.
Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..
"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..
Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..
Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..
На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..
Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..
Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024". Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..