Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Протестиращи от Северозапада: Надеждата за България е в младите

Близо три седмици протести в страната. Макар и не много масови, протестни демонстрации се организират и в Северозападна България. Какво провокира жители на Видин, Враца и Монтана да излязат по площадите, какви са очакванията им за развитието на напрегнатата политическа ситуация в близко бъдеще, ще се промени ли в положителна насока управлението на страната или напротив- ще стане по-зле? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника".


"Дошло е времето да се намери общо решение между партии и протестиращи, за да се постигне целта. При действащата  в момента партийна система, със сигурност протестиращите ще бъдат изиграни. Без служебен кабинет, без смяна на главния прокурор ще си бъде същото- пак ще си продължат кражбите, пак ще има заведени дела в чужбина... Ние искаме смяна на системата. Трябва да се обърне внимание, че по-голямата част от протестиращите са млади хора, образовани хора, били в Европа, завършили наши престижни университети. Те поставят като главна точка разделението на властите, смяна на системата, оставки. Тези млади хора са разбрали нещо, което останалите българи все още не са разбрали- за да бъдеш свободен, трябва да се бориш постоянно за тази свобода", смята Ненчо Нешев от Видин.


"Ако не друго, то протестите показаха, че в България вече се утвърждава силно гражданско общество и че бъдещите управници, които да са те, ще трябва да се съобразяват с обществото и да знаят, че всяка грешка може да изкара отново хората на улицата". Такова е мнението на Илия Миладинов, част от протестиращите в Монтана:

"Докато не се създаде силно гражданско общество в България, нещата няма да се подобрят и няма да са в полза на гражданите. Без да са контролирани от силно гражданско общество, партиите ще създават само проблеми и боричкания кой да управлява, кой да краде, кой да присвоява... Важно е да се отключи кодът за самосъхранение на българина, досега беше страх, защото със страх най-лесно се управлява. Беше изразена робската психика на българина. Винаги чакаме някой от някъде да дойде да ни спаси. Но се видя, че вече става грозно, става страшно за народа, за децата. Младите, които досега не бяха толкова заинтересовани, вече са поели нещата в ръцете си и мисля, че ще успеят да спасят българщината и да дадат шанс за техните деца и внуци."


Надеждата е в младите хора, които са израснали като граждани на Европейския съюз и не носят товара на миналото, допълни Искрен Дилов, протестиращ във Враца:

"Младите хора не позволят така лесно да бъдат "яхнати". Ние има какво да научим от децата. Те не се връзват на схемите за миналото, те гледат какво се случва в момента и преценяват. Прави ми впечатление и че колкото повече се срива цялата система и се опорочава, толкова повече хората стават хора, защото чувстват в себе си, че нещата не са правилни и искат да намерят правилния път. Аз съм оптимист, че ще тръгнем в положителна посока, най-малкото, защото нямаме друг избор, нямаме друг вариант, освен да променим ситуацията."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Необходима е всеобща реформа във всички области от безопасността на движението

По-малко ранени и загинали по пътищата на страната през настоящата година, но повече катастрофи, отчита статистиката. Намалява пътният травматизъм в област Видин, но тежките пътни инциденти в Монтана се увеличават.  МВР обяви засилване на контроа и административнонаказателната дейност.  Мисия възможна ли е пътната безопасност в България?  Качествена..

публикувано на 03.10.24 в 10:00

Българите избират да живеят самостоятелно, когато са на 30, сочи проучване

Българите напускат дома на родителите си средно на 30 години, сочат данните на Евростат за миналата година. С редната възраст, на която младите хора избират да живеят самостоятелно, за страните от Евросъюза, е 26,3 години. Според психолога Николай Нетов , изследването дава един по-широк поглед, при който важните детайли често се губят...

публикувано на 02.10.24 в 15:48

На добра воля

50-ото Народно събрание бе поредното, което не успя да приеме Закон за насърчаване на доброволчеството. България е единствената страна в ЕС, която няма такъв нормативен акт. Според доклад на "Евростат" само 14% от младежите в България участват в доброволчески дейности. Това е близо двойно по-малко в сравнение със средното за Европа. На фона на..

публикувано на 01.10.24 в 11:53

За съживяване на региона във Видин възлагат надежди на бизнеса

Общо 18% от българите през миналата година са били изправени пред тежки материални и социални лишения, сочат данните на Евростат. По този показател България е на второ място в дъното на класацията, след Румъния. У нас делът на хората, живеещи в лишения, е почти три пъти по-голям от средния за страните от Европейския съюз, който е 6,8%. В..

публикувано на 30.09.24 в 15:07
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Изборите се превърнаха в битовизъм

Избори.  След изборите – отново избори.  Изречение, което обрисува живота в България през последните четири години.  Ще бъде ли 27 октомври първата стъпка към излизането от кризата?  Ще сложат ли изборите край на политическата нестабилност?  Патовото положение, породено от изхабяването на партийно-политическата система, трудните и непопулярни..

публикувано на 26.09.24 в 10:00

Нови промени при минималната работна заплата - ще бъде ли увеличена?

Нови промени, свързани с размера на минималната заплата трябва да направи социалното министерство, за да приложи правилно европейската директива за адекватните най-малки възнаграждения . Министерството на труда и социалната политика (МТСП) счита, че за транспониране на директивата за адекватни минимални заплати в ЕС е необходимо в Кодекса..

публикувано на 25.09.24 в 10:45

Какво целят новите изисквания в кредитирането за покупка на жилище

Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити. Изискванията обхващат сектор "Домакинства" и се прилагат спрямо кредитите, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Влизат в сила от 1 октомври 2024 година, като банките и клоновете на чуждестранни банки следва да..

публикувано на 23.09.24 в 11:43