Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върховете и звездопадите на "поета на усмивката"

Снимка: Wikipedia

През настоящата година се навършват 112 години от рождението на Лъчезар Станчев - писател, поет, автор на литература за деца и преводач. "Такъв човек беше той - благ, великодушен...", спомня си за него Валери Петров и го нарича "поета на усмивката".

Творчеството му за деца е богато и жанрово многообразно, предимно в областта на късите поетически форми - стихотворение, залъгалки, гатанки, въртележки, верижки, изпитвалки. По-известните му книги за деца са "Зайо Байо воденичар" (1933), "Щъркел шарен дългокрак" (1938), "Весели случки" (1943), "Кой ще ни познае" (1945), "Аз съм вече ученик" (1955), "Боички-сестрички" (1967), "Въртележка смешка" (1978), "Облаци с картинки" (1983).

Лъчезар Станчев успява да подпомогне издаването на стиховете на Ботев на френски от Пол Елюар, един от основоположниците на сюрреализма в поезията. И до днес това е най-големият успех на българската поезия, казва синът Владимир и си спомня за творческия път на своя баща и за постиженията му в областта на литературата.

"През 80-те години Лъчезар Станчев написа стихотворението "Усмивката", харесано за песен от Митко Щерев. Големият хит на "Трамвай №5" е сред любимите песни на българите. На 22-годишна възраст стихосбирка от него е наградена от Съюза на българските писатели за дебют. Онова, което отличава поезията на Лъчезар Станчев, е преди всичко липсата на изкуствени провиквания, нагласени пози, тържествени изстъпления, с каквито в последните години мнозина се опитаха да изнасилят нашия усет за художественост. Лъчезар Станчев е феноменално привлекателен. Кумува на сватбата на Елин Пелин. Приет на първо място в Съюза на българските писатели от почти 50 кандидати през 1937 година. В Париж, където се озовава след спечелен конкурс за специализация, се сближава с Елюар". 

Един от символите на града на здравето и минералните извори - Вършец, починалият през 1992 година Станчев остава ярка следа в българската литература. В своето стихотворение "Завещание" е и големият негов завет: "Не ме търсете в мрачините, в мълчанието на нощта, че моя път през тях открит е - ще бъда лъч в безкрайността".

От 2018 година насам се провежда конкурсът "Награда Лъчезар Станчев за поезия в сонет" в родния град на големия българин. 


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Колко ще ни струва да изпратим първокласник на училище?

Подготовката на първокласник за учебната година е важен, но и скъп процес. Всяка есен семействата се сблъскват с предизвикателството да осигурят всичко необходими за детето си. Родителите обикновено търсят баланса между качеството и цената, за да гарантират, че децата им ще разполагат с всички нужни материали, без това да представлява..

публикувано на 12.09.24 в 17:10

Ангелина Младенова - за учителската професия преди и сега

В навечерието на първия учебен ден в "Думата имат старейшините" гостува 86-годишната Ангелина Младенова, която е била начален учител в училище "Любен Каравелов" във Видин.  Тя е от белослатинското село Попица, но след като се омъжва се мести във видинското село Ивановци, където я намираме и днес. За себе си Ангелина Младенова казва, че е имала..

публикувано на 12.09.24 в 16:50
село Върбешница, община Мездра

Есенно почистване предстои в село Върбешница

В мездренското село Върбешница няма незаконни сметища. Причината- кметът Магдалена Динкова обикаля селото и когато види, че някъде се чисти или се ремонтират къщите, казва на хората какъв е редът за изхвърляне на отпадъците и контролира дали се спазва начинът на изхвърлянето им. Преди 3-4 години нерегламентираното сметище било изчистено. "И..

публикувано на 12.09.24 в 16:24
Боклук - илюстративна снимка

Има ли решение на проблема с незаконните сметища

Проблемът с незаконните битови и строителни сметища е изключително голям, за разлика от други населени места в страната, това установява  народният представител Петър Петров,  след като започва да обикаля област Монтана, от която е избран. "Стигало се е дотам, че се образуват незаконни сметища с години и те се виждат даже от сателитни..

публикувано на 12.09.24 в 15:10

Занаятчия продължава да вдъхва живот на старо училище в Монтанско

В Център за изкуство, занаяти и етнография е превърнато старото и отдавна нефункциниращо училище в село Меляне, община Георги Дамяново. Инициативата е на Чавдар Антов, художник, дърворезбар, с когото сме ви срещали и преди. Благодарение на дългогодишните му грижи сградата на учебното заведение е спасена от разруха, каквато е съдбата на много..

публикувано на 12.09.24 в 14:00

Сборникът от разкази "Жени без мъже" на Анелия Гешева от Видин

"Близостта ражда презрение… и деца!" Не помня кой го беше казал, но е онова, за което първо се сетих, докато четях разказите от сборника „Жени без мъже“ на Анелия Гешева. А какво се ражда след презрението – когато една жена избере да остане само със себе си? Когато изгуби или съвсем умишлено пререже всички връзки? Раждат се истории, пълни..

публикувано на 12.09.24 в 13:52
Васил Желев и Филип Донков

Филип и Васил: Всеки млад човек трябва да знае поне една българска песен

Българската музика играе важна роля в живота на младите хора. Тя предоставя платформа за самоизразяване, идентификация и социална ангажираност. Въпреки влиянието на чуждестранната музика и глобалните тенденции, българската сцена е успяла да създаде собствено звучене и да стане част от културния живот на новото поколение, част от което са Филип Донков..

публикувано на 12.09.24 в 13:46