"Има редица текстове, които са безспорни, като този, че един учител вече не може да бъде уволнен заради придобито право на пенсия по т.нар. "учителско право на пенсия". Той трябва да си придобие пълното право и тогава работодателят може да го уволни.
Има някои текстове, които са много добри. Например този, за намаляването на изискуемите месеци трудов стаж за право отпуска от 8 на 4. И в този смисъл, ние считаме, че този Закон за изменение и допълнение на Кодекса на труда ще подобри средата. Стига, разбира се, да бъдат приети докрай предложенията на Министерския съвет..."
Със законопроекта се гарантира, че работодателите няма да имат основание за прекратяване на трудовите договори на учителите поради придобито право на ранно пенсиониране от Учителския пенсионен фонд. Дава се и възможност чрез колективно трудово договаряне синдикатите и работодателите на браншово и отраслово равнище да договарят по-голяма продължителност на извънредния труд на работник или служител, но не повече от 300 часа в рамките на една календарна година. Паралелно с това се запазва заложеното в Кодекса на труда ограничение за извънреден труд до 150 часа годишно, когато няма сключен колективен трудов договор. Изискването колективният трудов договор да е на ниво отрасъл или бранш, а не на ниво предприятие, ще гарантира равнопоставеност между работодателите и справедлива конкуренция между тях.
За натрупан трудов стаж вече ще се признава и времето, през което служителят е работил в международна организация, в която страната ни членува като например ООН или НАТО. За стаж ще се признава и времето през което работодателят не е успял да намери подходяща позиция за бременна служителка или работник с ТЕЛК.
Със законопроекта се предлага и повишаване на административната санкция за системни нарушения, свързани с използването на недеклариран труд и за неплащане в срок на дължимите от работодателя трудови възнаграждения и обезщетения.
"Даваме си сметка, че в хода на обсъждането му в Народното събрание ще действат различни интереси, ще има лобиране от страна на бизнеса, но ще видим как ще се развият нещата... По-скоро усещането ни е, че ще се случи нещо добро, а не че сме пропуснали поредната възможност да въведем ред в трудовите отношения", допълни Христов.
А какъв трябва да е редът в трудовите правоотношения и какви са правата на работниците и служителите при екстремни условия, обяснява Надежда Симеонова, директор на Инспекцията по труда във Видин:
"Предвид зачестилите въпроси за задълженията на работодателите за осигуряване на оптимална температура при работа в горещо време, Инспекцията по труда напомня, че при подаден червен или оранжев код за опасни метеорологични явления от Национален институт по метеорология и хидрология, те следва да въведат мерки за гарантиране на безопасността на работещите на открито...
По отношение на работа при високи температури до момента няма подадени сигнали. От началото на годината са подадени близо 90 сигнала от граждани, което е с почти 25% повече в сравнение със същия период на 2019 г. Около една трета от всички сигнали касаят заплащането на труда. Другите често подавани сигнали са свързани с прекратяване на трудовото правоотношение..."
Какви най-често сигнали за нарушени права постъпват в Инспекция по труда - Видин, какви са съветите за работа в условията на пандемия и знаят ли видинчани за предложените промени в Кодекса на труда, за които тече обществено обсъждане- целите интервюта с Чавдар Христов- вицепрезидент на КНСБ и Надежда Симеонова, директор на Инспекция по труда във Видин- в звуковия файл.
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..
Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..
Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..
105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост. Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..