Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проучване: Голям процент български емигранти искат да се върнат

Снимка: Колаж на Красимир Каменов

Една трета от българските емигранти имат нагласата да се завърнат в България- това показват проучвания на проекта Bulgaria Wants You. Според проучванията, около 3 милиона са нашите сънародници, пръснати по цял свят, една трета от тях имат твърди намерения да се върнат в родината. Дали това ще се случи?

Георги К. Първанов е член на УС на Асоциацията за управления на хора, представител на голяма фирма за човешки ресурси и част от проекта Bulgaria Wants You.


"Вижда се осезаема вълна на българи, които искат да се върнат от чужбина... По наши проучвания около една трета от българите в чужбина, което е между 700 000 и 1 000 000, които са навън, имат твърди намерения да се върнат. Имаме от домашни помощнички в Англия до изпълнителни директори от Австралия, които искат да се върнат. И са от Чили до Япония българи, които сериозни намерения имат и работят целенасочено в посока връщане... На платформата имаме интересни данни за всеки един от градовете в България...“, коментира Първанов. 


Платформата  "Bulgaria wants you" /"България те иска"/ стартира преди месец и целта и е привличане на българи от чужбина. Преведена е и на английски език и предлага информация за начина на живот в по-големите общини, ще дава предложения за работа. Разполага и с калкулатор, който позволява да се изчисли колко би струвал животът в конкретен български град. 

Основната цел на създателите е да покажат, че България е по-привлекателно място за живеене, отколкото е била преди 30 години, когато много млади хора са се отправили на Запад в търсене на по-добър живот.


Освен за възможностите и начините да се остане в България, в един от въвеждащите си текстове платформата споделя информацията, че над 100 000 българи от чужбина се върнаха само през март 2020 г., както и, че българските емигранти са най-големият чуждестранен инвеститор у нас с над 1 млрд евро годишно. Като плюс се посочва и фактът, че българите сме трети в света по брой на IT специалисти на глава от населението и, че България е от страните в Европа с най-бърза интернет връзка.


"Обединихме бизнеса и местната власт, за да ти помогнем да намериш своята причина да се върнеш или да останеш у дома. България има бъдеще и то зависи и от теб. Не знаем дали ще останеш, но ще съжаляваш, ако не опиташ!" - е слогана на инициативата "България те иска".


Мариан Начев е емигрант от 30 години. Често си идва в България, но определя себе си като политически, а не икономически емигрант. Той е категоричен, че не би се върнал, защото по- голяма част от съзнателния му живот е минал в чужбина. Въпреки това се чувства българин и дава за пример Словения и  Хърватска как са си уредили държавите и хората остават там:

"Аз няма какво да правя в България. Политически емигрант съм. Имам свой живот в Италия, и доходи...Няма защо да се връщам да живея тук, защото животът ми е там...Тук нищо не се е променило. Поне аз не виждам...Оставам си обаче българин...", казва той.


Цветина Тодорова е от Видин и е студент в Дания четвърта година. Вече се е приобщила към начина на живот там и смята да се реализира в чужбина засега:

"Там получих образованието си и смятам там да се реализирам... Бих се върнала в България, да приложа наученото и тук, но зависи от условията... Всеки от българските ми колеги мисли различно там...Има и такива, които ще се върнат... Държавата трябва да ни подаде ръка...", смята Цветина.


Петър Тодоров е баща на Цветина и замина преди 6 месеца за Дания. Адвокат по професия, отивайки в Дания, решава да остане. Работи не по специалността си, но е доволен и категорично отрича да е емигрант:

"Не съм емигрант. Отидох да видя какво е там и ми хареса и останах... Ако се наложи да помогна на семейството си за два часа и половина съм на летище София... В България имам недвижима собственост. Майка ми, баща ми са тук. И съпругата ми. Засега ще остана в Дания, но винаги мога да се върна...", казва адвокат Тодоров.


Соня Нинкова от 12 години е в Англия. Тя е икономически емигрант. Там е, за да помага на семейството си. Има желание да се завърне в България, за да помогне на страната. Но има много условности.

"Българите в Лондон се събираме и подкрепяме. Не беше така преди 12 години...Тръгнах от България, за да помагам на семейството си. Тогава останах без работа...Мъчно ми е за Родината...Трябва да се даде път на младите. В Лондон също протестираме и искаме по- добър живот в България...Бих се върнала, за да помогна на България...", заявява тя.


Всичко по темата - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00