Туристическото дружество "Бонония" във Видин ще развива ветроходството по Дунав. С европейски средства са закупени две платноходки за обучение и тренировки. Първите уроци бяха на Рабишкото езеро, където се проведе петдневен лагер за деца и младежи.
В края на курса екипажите вече сами управляваха платноходките и дори участваха в състезание. За предизвикателството да се качат на борда разказват Анастасия и Симона от екипажа на лодката "Илина":
"Учехме се как да управляваме лодката, как да гледаме да балансираме самата лодка, да се ориентираме по вятъра накъде да тръгнем."
"Учим се да оправяме платното, да въртим рула."
За да потегли платноходката, всеки има своя задача, обяснява Александра:
"Не е много трудно, стига да работим всички в екип и да се разбираме."
Ако екипът е добър, плаването е лесно, казва капитанът Виктор. Повечето от младежите като Йоана, приемат лагера по ветроходство като ново предизвикателство. Още преди да се качи на борда екипажът трябва за е подготвен, казва капитанът на другата лодка "Кристина" Николай. Управлението на платноходка пък за Сребрина се оказало не особено трудна задача. Убедена е, че ще продължи, че ще продължи с ветроходството.
Как са се справили екипажите, разказва инструкторът Кристиян Стоянов:
"Успяха още втория ден да подкарат лодките самостоятелно, без моя намеса. Единствено с моторната лодка настройвахме някои моменти от управлението."
Лагерът край Рабишкото езеро трябвало да са съвместен с младежи от Долни Милановац, Сърбия, но заради пандемията връзката с тях остава виртуална.
"През интернет станаха срещите, разговорите. Имаше в включвания в началото и в края на лагера"-обясни инструкторът.
Младите хора от Видин са сигурни, че има къде да приложат новите уменията. Очакват нови плавания и попътен вятър.
Яхтите, закупени с европейски средства, ще останат за плавания по Дунав, за да се развива ветроходството по реката.
Звездни солисти и вълнуващи заглавия от репертоара на Русенската опера са включени в програмата на фестивала "Опера на върховете" в Белоградчик. Тази година е 10-тото издание на музикалното събитие. Първият спектакъл е "Зоро" - мюзикъл с участието на актьора Владимир Зомбори . Сюжетът оживява чрез вълнуващата музика на Gipsy Kings,..
Днес отбелязваме Международния ден на за грижата за себе си. Денят се отбелязва от 2011 г. по инициатива на Международната фондация на грижата за себе си, за да се подчертае значението на дейностите, които човек полага за поддържане на добро здраве, профилактика на болестите, добра хигиена, правилно хранене. Но в забързаното ни ежедневие,..
Жители на Крушовица възстановиха с доброволен труд една от чешмите в селото. Тя се намира в местността "Пчелина" и е една от най-предпочитаните не само от местните, но от хора от близки населени места заради студената изворна вода. Чешмата е една от най-старите в селото и благодарение на доброволците по нея ще продължи да тече вода още дълги години,..
Видеоклипове, заснети с дрон, показват различните етапи, през които преминава строителството на важните пътни инфраструктурни проекти в Северозапада. Видеата показват в детайли съоръженията и дейностите, които се извършват на строящите се пътни отсечки, част от скоростния път Видин-Ботевград. Клиповете са с дълготрайност от около 30 минути и..
Най-голямата гребна туристическа регата в света - ТИД, стартира на 29 юни за 68-ми път от изворите на Дунав в Германия, за да премине покрай бреговете на 9 държави и да достигне в началото на септември до делтата на реката. Заради ниското ниво, стартът ѝ закъснял със седмица. Въпреки това интерес не липсвал. 120 участници тръгнали от първия участък на..
Продължаваме пътуването в импресионизма с още от симфоничните произведения на Клод Дебюси – части от " Образи" . Както казва френският писател Анатол Франс: "Ние направихме не малко за развитието на изкуството и изучаването на природата, и доколкото беше по силите ни, се доближихме до истината. Бяхме честни и искрени поети. Струва ми се, имахме..
Съвсем наскоро у чениците от ПГ "Проф. д-р Асен Златаров" Видин се върнаха от Швеция, където проведоха триседмичната си практика. 17 ученици и трима учители бяха настанени в град Малмьо. Всички ученици са в специалност " Компютърна техника и технологии". Симеон Герасимов е ученик в 10 В клас, споделя за своите впечатления в северната..