Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отживелица ли е учтивата форма на обръщение

Снимка: Радио Видин

Всеки един от нас е ставал свидетел на ситуация, при която напълно непознат служител на гише в дадена институция или обикновен продавач- консултант в някой търговски обект се обръща към клиента си, говорейки му на "ти". Трябва ли да се обръща внимание на тази дреболия или това е особено важен момент при общуването между хората? Остаряла ли е вече учтивата форма на обръщение и има ли все още норми, които сме задължени да спазваме, когато разговаряме помежду си- това попитахме видинчани:

"Прави впечатление, че учтивата форма много рядко се среща у младите хора. Предимно са хора, които са възпитани по потекло, по манталитет ... Никой не използва учтивата форма. Направо говорим на "ти" даже някой път не и обръщат внимание, че сме влезли вътре в магазина. Възпитанието не е толкова от училището, колкото е от улицата ... Така ни учеха навремето и въобще в училището имаше някакъв морал и във всеки урок се търсеше етика."- коментираха видинчани.

Да говориш на "ти" с непознат е феномен, който толкова настъпателно навлезе в бита ни, че вече се e превърнал едва ли не в норма. Учтивата форма не е просто някакво граматическо правило, но и културна категория. Може ли обръщението на "ви", обаче да отпадне като цяло от нормата? Разговаряхме с Нина Хамилтън, телевизионен водещ и представител на Център за обучение на деца на добри обноски":

"Моите наблюдения са, че Фейсбук и социалните мрежи по такъв начин повлияха на хората, че те едва ли не, си мислят, че щом си говорят с непознати хора от отсрещната страна на компютъра, таблета или на телефона си, то те вече са си близки и могат да си говорят на "ти" ... Оттам тръгва това, че и на улицата хората съвсем спокойно могат да си говорят на "ти" ... Ние се опитваме с колегите педагози да обясним на децата, че между тях в детската градина или в училище, или в предучилищна възраст спокойно могат да си говорят на "ти", но когато са в автобус, когато са на обществено място те трябва да имат уважение към по- големите."

Според Нина Хамилтън добрите маниери са доказателство за добро възпитание. Те са задължителни, ако държим околните да се отнасят към нас с уважение. Много е важно качествата да се изграждат още от ранна детска възраст. На "ти" или на "вие"? До неотдавна общоприетата форма на обръщение в службата или към непознати хора беше "Вие". Днес тя като че ли вече излиза от употреба. Това, обаче не прави общуването по- лесно. Тъкмо напротив. Според златното правило на добрите обноски трябва да се реагира според ситуацията- нека тя да диктува кое е правилното обръщение- на "ти" или на "вие".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Неделник" от 12 януари 2025 година

Някой някъде се радва, а друг тъгува. Така се ражда деня. Така може би се ражда и човек. Ражда се и объракан пита - "Къде съм?". Е, вие не питайте - с предаването "Неделник" сте. Нали сте съгласни, че трапеза без виц не бива. Представяте ли си хубава вечер с близки и приятели, която да мине без разказване на вицове. Изключено! Вицовете..

публикувано на 12.01.25 в 14:21

Отварянето на вратите на сърцето за небесния цар се извършва чрез покаяние

Неделята, в която се намираме е наречена Неделя след Богоявление,  което означава, че все още Църквата ни насърчава да вникваме и осмисляме събитието на Кръщението Господне и то да бъде част от нашия живот. "Покайте се, защото се приближи Царството Небесно"  (Мат. 4:17). "С тези дълбоки и свещени слова започнала проповедта на..

публикувано на 12.01.25 в 08:00

Стефани от Монтана подарява мечтания бал на момиче в нужда

Днес ще разкажем поредната вдъхновяваща история. Главен герой в нея е Стефани Борисова от Монтана, която реши да осигури средства за абитуриентски бал на момиче в неравностойно положение.   Стефани е на 22 години и в момента е студентка в четвърти курс, като паралелно с това работи в софтуерна компания. Младата жена учи "Регионално развитие",..

публикувано на 10.01.25 в 17:15

Романът "Смок" на Ели Лозанова - пътеводител из нравите и порядките на Северозапада

Да избягаш от града, за да живееш на село си е сериозно предизвикателство и не е за всеки. Да избягаш от София, за да заживееш в Българския Северозапад, вече е само за избрани. Имам предвид без да хукнеш обратно още в рамките на първия месец. Това не всеки го може. Могат го такива, като фотографката Изабел Арнаудова. Израснала на жълтите..

публикувано на 10.01.25 в 16:45

За животните с любов от Монтана: Историята на един спасен ястреб

Днес в рубриката "97 лапи 1 една опашка" ще се пренесем в Монтана, където ще ви срещнем с добрия пример и любовта към животните. Поводът е публикация в социалните мрежи на 33-годишния Дончо Илчев , в която той е написал:  "Извинете, че спрях движението на колите по улицата днес, но този ястреб е от защитен вид и трябваше да бъде спасен..

публикувано на 10.01.25 в 16:00

Вино, четка и музика: Тайната формула за една незабравима вечер в Белоградчик

В Северозапада, където възможностите за развлечения често са ограничени, Румяна Георгиева от Белоградчик решава да промени тази тенденция и да предложи на местните хора едно уникално и вдъхновяващо преживяване – рисуване с вино, кръщава го   Art & Wine - Belogradchik .  Това занимание, станало истински хит през последните години, съчетава..

публикувано на 10.01.25 в 15:45

Пазим ли живите човешки съкровища

Рекорден брой "Живи човешки съкровища" са вписани в националния регистър за миналата година. България е част от програмата на ЮНЕСКО "Живи човешки съкровища" от 2008-а година и до сега в националната система са вписани 44 елемента. Номинации се правят на всеки две години  и се вписват до пет носителя на нематериалното културно наследство, но..

публикувано на 10.01.25 в 14:25