Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Името е с тракийски корени и означава "градът зад планината"

Згориград- селото, в което уважават зетьовете, снахите и греяната ракия

Днес казваме "Добро утро!" на кмета и жителите на врачанското село Згориград. Намира се близо до Враца, в полите на страховити скали- проходът "Вратцата"- едно от най-забележителните природни творения тук. Не случайно името на село Згориград е с тракийски корени и означава "градът зад планината".

В наши дни надвесените над селото скали привличат алпинисти, любители на природата и фотографи. В околностите има маршрути за катерене и 14 туристически пътеки.
Самото село също има какво да покаже. Къщите му са накацали на двата бряга на река Лева, чиито серпентини се вият сред красива долина.


Според кмета на Згориград, Асен Петров, селото е оазис на спокойствието. Прекрасната природа, чистият въздух, гостоприемните му жители и липсата на кражби способстват за това. Не случайно много врачани и софиянци вече са си купили имоти тук. Най-голямата забележителност на селото е храмът "Св. Троица", изграден с дарения на стотици вярващи и превърнал се в емблема на Згориград. 



"Селото е изходен пункт и за пещерата "Леденика", хижа "Пършевица" и "Боров камък". Уникалният скален масив "Вратцата" е висок над 700 м и с отвесни скали 450 м привлича много любители на алпинизма както от страната, така и от чужбина.


Згориград е единственото място в областта със 100 % чисти етнически българи. Датира още от тракийско време, когато били открити и първите рудници тук. За това свидетелстват намерените тук бронзови инструменти и монети.

Основното занимание на местните жители в миналото било рударството. В по-късни времена тази мина, наречена "Медна планина", започнала да се обработва и от римляните. Така че, Згориград е още от времето на траките и римляните..."-
казва кметът Асен Петров.






Постепенно името на мина "Медна планина" избледняло и се появил рудник "Плакалница”, а по-късно и флотационната фабрика към него. Именно те са свързани с една от най-тъжните истории- трагедията от 1 май 1966 година.


"В 11:25 часа на този ден се скъсва хвостохранилището и по коритото на река Лева се стичат тонове вода, кал и изкоренени дървета. Отнасят около 50-60 къщи, жертвите са 36. Това е едно от най-големите бедствия в този край. То е заради немарливостта на тогавашното ръководство на рудника и по-късно то си понесе наказанието - всички виновни бяха вкарани в затвора... По това време някъде около 90 % от местните жители работеха в мината."



Селото е известно и с провеждащите се тук Празник на згориградските снахи, Фестивал на заврените згориградски зетьове и Фестивал на греяната ракия и сланината, разказва секретарят на местното читалище Цеца Кръстева.   

В селото имат и правилник за заврените зетьове, две от правилата на който гласят: 

Завреният зет е длъжен да събува обувките си така, че винаги носовете им да сочат навън; Завреният зет е длъжен да дава до стотинка заплатата на жена си в присъствието на майка й не по-късно от 4 часа след получаването й... 


"Опитваме се да поддържаме тези традиции, но в последно време не само заради коронавируса, но и заради финансови проблеми все по-рядко имаме възможност да ги реализираме", обяснява Кръстева и допълва, че селото се слави и с други обичаи от едно време. За това, как едно време се е правела згориградската сватба разказва 72-годишната Цонка Митова:


"Сватбите едно време се правеха през зимата, защото лятно време всичко беше по къра. В неделя правеха сватбата, а в понеделник - "поврътки", когато се отива в дома на булката. Там също се прави сватба и се дават дарове. За нас, децата, това беше много интересно. На сватбата се подреждаше една голяма софра насред двора, независимо дали вали сняг или не. Тогава не се правеха навеси или други сушини. И на масата се слагаше овче месо и задължително чорба. Кюфтета и кебапчета нямаше. А и паници нямаше пред всеки- слагаха се на по няколко души. По-чевръстите, повече си хапваха..."


Целите интервюта и подробности за живота в Згориград- в звуковия файл.

Снимки: Фейсбук



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Нашето драгоценно отечество ще се нуждае от достойни хора..."

" Заклевам се пред нашето отечество България, че ще изпълнявам точно длъжността си ": крилатите думи на личността, която и до днес не спира да вълнува и да вдъхновява .  Преди 188 години е роден най-великият син на нашата страна .  Самоотвержен и горд, спокоен и неуморим, най-деятелният българин е емблемата на всичко онова, което..

публикувано на 24.07.25 в 10:00

600 евро минимална заплата обещават управляващите - изпълнимо ли е?

Ако се запази сегашният механизъм за определяне на минималната работна заплата (МРЗ), за следващата година тя ще бъде около 1200 лв. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов относно транспонирането на Директивата за адекватни минимални работни заплати в ЕС и механизъма за минималната работна заплата у нас. Той..

публикувано на 23.07.25 в 10:45

Нови промени в ЗДвП, а в Северозапада - дупки, пропадания, буйна растителност, некачествени ремонти

Народното събрание гласува нови промени в Закона за движение по пътищата. Част от тях предвиждат камерите на националната тол-система да отчитат средна скорост на движение и да включат общинските камери в битката с пътния травматизъм. Новите текстове включват по-високи глоби, като целта е да се намали броят на пътните инциденти. Заради липса на..

публикувано на 22.07.25 в 13:05

Знаем ли какво слагаме на трапезата си?

Всяко домакинство усеща инфлацията най-осезаемо при пазаруване на продукти като хляб, сирене, масло и колбаси. Това са така наречените продукти от малката потребителска кошница, които всеки от нас купува ежедневно. Именно те обаче все по-често стават обект на нелоялни търговски практики и фалшификации.  Растителни мазнини вместо мляко в..

публикувано на 21.07.25 в 11:32

Жители на село Медовница: Искаме помощ- пътят е опасен!

Екипът на радио Видин е в село Мѐдовница, община Димово. Селото е на около 50 км от Видин. Потегляме по новата магистрала, но тъкмо когато сме се настроили да пътуваме удобно,  отбиваме по старото трасе на Е-79  и започваме да криволичим по тесния и изпълнен със завои път Скомля - Медовница.  По пътя върволицата от тирове е безкрайна и меко казана..

публикувано на 18.07.25 в 12:05
Владислав Панев

Владислав Панев: Събитията днес навяват спомен за 2020 година

Обвинения в корупция, арести и обиски: политическите нюанси, които изпълват горещото лято, напомнящо повече на раздираната от скандали 2020 година, отколкото на променила се България след серията от големи протести преди години.  От коалицията Продължаваме промяната-Демократична България подготвят вот на недоверие през септември, който да очертае..

публикувано на 17.07.25 в 10:00

Стабилна ли е икономическата ситуация в средата на годината?

Според Националния статистически институт, през юни общият показател на бизнес климата у нас се е покачил с 1.9 пункта спрямо предходния месец. Подобрение на показателя се наблюдава в строителството, търговията на дребно и в сектора на услугите, а в промишлеността запазва приблизително равнището си от май. Промишлените предприемачи оценяват..

публикувано на 16.07.25 в 10:45